Tohtoročný festival angažovaného dokumentárneho filmu Jeden Svet (11. – 16. október) ukazuje, že nie je len derivátom dlhšie fungujúceho českého brata, ale vie postaviť zaujímavú a autonómnu dramaturgiu.
Až přijde válka (Jan Gebert, 2018)
Líder Slovenských brancov vymenil vojenskú uniformu za sako. Fandia im policajti, ktorí nad nezákonným vylepovaním plagátov privrú oči, Ministrestvo obrany ich toleruje, branci dokonca prednášajú na základných a stredných školách o slovanskej identite. V podstate paramilitantná organizácia Slovenských brancov trénujúcich v slovenských horách (podobných skupiniek je v Európe viac) má PR postavené na rodoláske. Skryté nebezpečenstvo nespočíva len v sebapropagácii a verbovaní nových členov, šéf družiny Peter Svrček sa pozvoľna spreneveruje tvrdeniu, že ho politika nezaujíma. Jeho osud môže byť podobný politickému zrodu Mariána Kotlebu.
Môj neznámy vojak (Anna Kryvenko, 2018)
Poeticko-politická montážna esej od Anny Kryvenko ponúka divákovi množstvo doposiaľ nepoužitých archívov z augusta 1968 v okupovanom Československu, ktorých fragmenty autorka snová do pôsobivo evokačného strihového tvaru. Anna Kryvenko je ukrajinská režisérka žijúca v Prahe. Vyštudovala v Centre audiovizuálních studií na FAMU a programovo sa zaoberá tvorbou strihových autorských dokumentov. Môj neznámy vojak je jej celovečerný debut, v ktorom je konfrontovaná súčasnosť ukrajinskej imigrantky v Česku s naratívom sovietskej okupácie bývalého Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
Červená duša (Jessica Gorter, 2017)
Ruský spisovateľ Viktor Jerofejev, známy rusofób, vo svojej knihe Encyklopédia ruskej duše (Artforum, 2011) tvrdí, že pre ruských obyvateľov je Vladimir Putin príliš liberálny. Z historickej perspektívy vzaté, zniesli by omnoho tvrdšieho mocnára. Snímka Červená duša mapuje posun vo verejnej mienke občanov súčasnej Ruskej federácie a podobne ako Stena (2017) Dmitryho Bogolubova zobrazuje, aká deravá a krehká je kolektívna historická pamäť Rusov, ktorých obrovská časť dodnes adoruje vražedného diktátora Stalina.
Biele vrany a hrdinovia medzi nami (dokumentárny cyklus, 2018)
Príbehy ľudí, ktorí našli medznú situáciu v spoločnosti tam, kde ju iní nevideli či vedome prehliadali. A títo ľudia zároveň cítili nástojčivú občiansku kompetentnosť pokúsiť sa prestúpiť cez jej šero. 7 stredometrážnych dokumentárnych filmov sprostredkúva príbehy občanov, ktorí sa postavili voči nekalým praktikám v školstve, zdravotníctve či verejnej správe.
Osudy slobody (Jakub Šuvada, 2018)
Film hľadá paralely medzi neslobodou minulého režimu a súčasnou politickou krízou na Slovensku po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zobrazuje spoločenské vrenie uprostred námestí slovenských miest, najväčšie od čias Nežnej revolúcie.
Hranice práce (Apolena Rychlíková, 2017)
Angažovaná ľavicová novinárka Saša Uhlová sa podujala na dlhý a náročný investigatívny projekt, v rámci ktorého si inkognito na krátku dobu vyskúšala najhoršie platené pracovné pozície v Českej republike. Jej novinársky výskum poukázal na vážne porušovania pracovných noriem a vysokú mieru prekarizácie. Okrem filmového spracovania vyšiel predovšetkým ako obsiahla reportážna séria na webe českého A2larm-u pod názvom Hrdinovia kapitalistickej práce.