alebo 5 zastavení v programe 20. MFF Bratislava
NCHYMI je jednorázová variácia na rubriku kolegu Tomáša Hudáka (ICYMI), ktorý je zároveň jedným z dramaturgov filmového programu 20. ročníka MFF Bratislava. No Chance You miss it na rozdiel od jeho seriálu upozorňuje na tituly, ktoré sú tu a teraz a ak si ich nepozriete tento týždeň na Bratislavskom festivale, nikto to nespraví za vás. Ako hovorí motto festivalu: „ak neprídeš, nezažiješ.“ Budem ohľaduplná a na každý deň naordinujem len jeden titul, aby ste svoje filmové zážitky mali čas aj kontemplovať a dať víkendu všetko, čo mu patrí. Začať navrhujem zhurta, vo štvrtok o 15:00 dokumentárnym filmom Vitalija Manského Svedkovia Putinovi. Ide o portrét ruského diktátora vytvorený pomocou hudobného a slovného komentára, ex post v strižni, z pôvodne neutrálneho materiálu nakrúteného na účely Putinovej politickej kampane. Obzvlášť v týchto dňoch, kedy zelený trpaslík opäť zaútočil pod pás demokratickým pravidlám, pôsobí jeho zobrazenie z bezprostrednej blízkosti šokujúco a zároveň tak nebezpečne blízko a bežne. Putinovi svedkovia získali tento rok v Karlových Varoch ocenie za najlepší dokument a zúčastnili sa ďalších 25 medzinárodných festivalov, medzi ktorými nechýbajú ani IDFA, Štokholm či DOK Leipzig.
Pracovný týždeň sa patrí ukončiť slávnostne, ale nielen preto na piatkový večer odporúčam slávnostnú slovenskú premiéru česko-slovensko-poľsko-slovinského road movie Všetko bude s osobnou účasťou režiséra Olma Omerzu a čašou vína na záver. Všetko bude uviedol toto leto v medzinárodnej premiére Karlovarský festival. Film bol následne uvedený v programe prestížneho festivalu v Toronte, BFI v Londýne a na ďalších lukratívnych festivaloch a prehliadkach vo svete. Podľa slov režiséra ide o festivalmi najžiadanejší titul z jeho doterajšej tvorby. Všetko bude získal tento rok Českého leva za najlepšiu réžiu a Česká filmová a televízna akadémia sa ho následne rozhodla vyslať do boja o Oscara. Je to tak trochu drsná tínedžerská komédia, ktorá sa bude síce viac páčiť náročnému divákovi, ale zaujať by mohla aj fanúšikov road movies alebo filmov o dospievaní.
Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú a ja vás v sobotu 1.12. donútim odložiť umývanie okien o týždeň a pozrieť si na festivale až 2 filmy. Bude nevyhnutné začať hneď poobede, pretože o 13:45 v Kine Lumiére premietnu kurátori sekcie Lexikón: Ženský pohľad (a zároveň redaktori Kinečka) Ivana Hucíková a Tomáš Hudák kultový film Dobrá práca, francúzskej režisérky Claire Denis a Cézarom ocenenej kameramanky Agnés Godard. Vo filme nakrútenom v roku 1999 reflektuje režisérka postkoloniálnu históriu svojej krajiny pohybujúc sa na hraniciach naratívneho filmu, experimentu a antickej drámy. Film je považovaný za jeden z najlepších titulov svojej dekády a okrem iného získal ceny na medzinárodných festivaloch v Berlíne a Rotterdame. Čerešničkou na torte je, že MFF Bratislava ho premietne z 35 mm filmovej kópie.
Ak sa nechcete cítiť ako kultúrni barbari, zvládnete v sobotu ešte najnovší titul jedného z kľúčových autorov rumunskej novej vlny Radu Judeho s názvom „Je mi jedno, že sa do dejín zapíšeme ako barbari“. Upozorňujem, že ide o titul pre náročnejšieho diváka a formálne v ničom nevybočuje z príznačného rukopisu Radu Judeho a jeho generačných súputníkov. Realizmus v surových záberoch, ktorých dĺžka tlačí na hranice ľudskej trpezlivosti ohlodáva na kosť negatívne stránky ľudskej a sociálnej prirodzenosti. Tentoraz Jude demýtizuje obraz druhej svetovej vojny a holokaustu vo svojej krajine. Nie prvýkrát si pritom pomáha zrkadlením diskurzov – dejín, divadla, filmu…
Nedeľnú pohodu navrhujem narušiť dávkou kritiky súčasného neoliberálneho individualizmu pretavenej do hororovej podoby. Viac vás na Domestik a jeho projekciu o 17:30 v Kine Lumiére navnadí recenzia Roberty Tóthovej.