Be2Can – to najlepšie z najprestížnejších filmových festivalov
Publikované 3/11/2019

Aj tento rok prinesie Be2Can výber toho najpozoruhodnejšieho, čo predstavili súťaže troch najvýznamnejších európskych filmových festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes. Otváracím filmom aktuálneho ročníka prehliadky bude palestínska burleskná sága To musí byť nebo, ktorá si z festivalu v Cannes odniesla Cenu poroty. Ešte pred jej svetovou premiérou si ju v pondelok 4. novembra budú môcť diváci pozrieť v exkluzívnej predpremiére v priestoroch činohry SND v Bratislave.  

V snímke, ktorú prehliadka Be2Can premietne pre verejnosť len jediný raz, sa objaví aj mexický herec Gael García Bernal, známy predovšetkým z filmov Zlá Výchova, Motocyklové denníky či Amores PerrosBabel.

Najslávnejší palestínsky režisér Elia Suleiman sa po desiatich rokoch vracia k celovečernému filmu melancholickou, epizodicky vystavanou groteskou o tom, čo je pre nás domov a čo ho definuje. Film To musí byť nebo je venovaný Palestíne, do ktorej sa Suleiman nebojí svojím svojráznym, zreteľne ironicky cieleným, ale zároveň poetickým humorom zaťať rovnako ako do Francúzska alebo USA. Práve tam putuje hlavná postava vtipnej i dojemnej snímky – trochu prehliadaný režisér hľadajúci prostriedky na film, ktorý sa nezdá dosť palestínsky.

Hľadanie domova

Hlavnou témou aktuálneho ročníka je hľadanie domova a prekračovanie hraníc. To je aj téma filmu Synonymá izraelského režiséra Nadava Lapisa, víťaza Zlatého medveďa z aktuálneho MFF v Berlíne. Hrdinom odvážnej autobiografickej satiry je mladý Yoav, ktorý sa úplne bez financií vydáva do Paríža, aby sa stal plnokrvným Francúzom. Aj keď uteká pred svojou rodnou zemou, ktorú opisuje ako „odpornú, páchnucu, obscénnu a sprostú“, pred svojou identitou uniknúť nedokáže.

Drsnejšiu variantu hľadania svojho miesta na svete prinesie dráma Bedári, film inšpirovaný parížskymi nepokojmi z roku 2005 sa odohráva na pôde súčasného Montfermeilu – rovnakého miesta, kde sa búrili Bedári Victora Huga. Fenomenálny debut režiséra Ladjy Ly si z aktuálneho Cannes zaslúžene odniesol Cenu poroty.


O tom, ako vznikajú a zanikajú filmové festivaly, ako to vyzerá počas festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes, a prečo sa oplatí na filmové festivaly chodiť, porozprával v podcaste KiNečko Adam Straka.

https://open.spotify.com/episode/78mvIlHDYBnnTkb1ivAbwm?si=cI3y-tjNTUKt-tEQNcVvTQ


Volanie po láske

Druhou tohtoročnou témou Be2Can sú problémové deti. Pracujú s nimi bratia Dardennovci vo filme Mladý Ahmed – portréte trinásťročného chlapca, belgického moslima, ktorý sa navzdory liberálnej výchove uzatvára pod vplyvom bigotného imána do ideologickej ulity. Fanatická viera dovedie Ahmeda až ku krajnému činu. Vo svojom novom filme majstri sociálneho realizmu skúmajú, ako hlboko sa ukrýva ľudskosť pod nánosom náboženskej doktríny a čo môže zvrátiť náboženský fanatizmus – výchova, sociálna otvorenosť alebo prvá láska. Z Cannes si režisérske duo odnieslo cenu za réžiu.

Po láske doslova kričí deväťročná Benni, dievča s problémovým správaním a tvárou anjela, nad ktorou si nemecká ústavná starostlivosť umyla ruky, pretože narušuje zabehnutý systém. Narušiteľ systému je strhujúci debut režisérky Nory Fingscheidt, ktorá si zaň na tohtoročnom Berlinale vyslúžila Strieborného medveďa / Cenu Afreda Bauera za film, ktorý otvára nové perspektívy. Snímka, ktorú poháňa dopredu fenomenálny výkon mladučkej Heleny Zengel, je príbehom o neutíchajúcom hneve a túžbe po naozajstných citoch, o limitoch systému starostlivosti o dieťa i hraniciach osobnej slobody.

Dieťa, respektíve rodinu v hlavnej úlohe, prináša aj mimoriadne dojemný a brilantne nakrútený čínsky film Zbohom, synu, ktorý je dôkazom, že veľké city nepotrebujú veľké gestá. Film uznávaného režiséra Wanga Siao-šuaja reflektuje skrz osobnú ľudskú drámu odvrátená stránku čínskej kultúrnej revolúcie a rovnako politiky jedného dieťaťa. Obaja predstavitelia hlavných rolí, herec Wang Ťing-čchun a herečka Yong Mej, boli ocenení Striebornými medveďmi na Berlinale za najlepšie herecké výkony.

Chlieb a ruže Kena Loacha

Pokiaľ má mať festivalový́ film zmysel, nesmie sa báť politického gesta. Preto je jedna zo sekcií aktuálneho Be2Can venovaná tomuto neúnavnému tvorcovi, ktorý citlivo reaguje na nespravodlivosť a bezohľadnosť. Filmár cez individuálne osudy reflektuje alarmujúcu kritiku spoločnosti, ktorá má nesporne ľavicový tón. Podobné sú aj jeho politické názory, ktoré verejne deklaruje.

V sekcii Chlieb a ruže Kena Loacha sa predstavia štyri filmy. Okrem najnovšej snímky Pardon, nezastihli sme vás, ktorá mala premiéru v hlavnej súťaži na poslednom Cannes, to budú filmy Ja, Daniel Blake (2016), Anjelský podiel (2012) a Jimmyho tančiareň (2014).

Leví rev z Benátok

Medzinárodný filmový festival v Benátkach je preslávený rôznorodou a kvalitnou hlavnou súťažou, v ktorej o Zlatého leva súperia najočakávanejšie hollywoodske filmy, ale i divácky náročné európske tituly s výrazným autorským rukopisom. Podobným vzorcom sa dramaturgia Be2Can inšpirovala aj pri selekcii, ktorou chce slovenskému divákovi priblížiť charakter benátskeho festivalu.

Návštevníci sa môžu tešiť na sci-fi drámu Ad Astra v hlavnej úlohe s hollywoodskou hviezdou Braddom Pittom alebo na kasový trhák o komiksovom antihrdinovi Joker, ktorého stvárnil Joaquin Phoenix, citlivú snímku Úplná láska o intímnom súrodeneckom vzťahu, a napokon na česko-slovensko-ukrajinskú snímku Pomaľované vtáča, vďaka ktorej sme sa po takmer tridsiatich rokoch dostali opäť do hlavnej súťaže v Cannes.

Šokujúce filmy z prestížnych festivalov

Popredný nemecký režisér tureckého pôvodu Fatih Akin vo svojej tvorbe úspešne prepája artové ambície a schopnosť osloviť mainstreamového diváka. Odolnosť oboch skupín testuje vo svojej poslednej snímke U zlatej rukavičky, ktorá je portrétom sériového vraha.

Akin sa inšpiroval skutočným prípadom vraha Fritza Honku, ktorý v polovici sedemdesiatich rokov šokoval celé Nemecko. Jeho naturalistický film vzbudil na aktuálnom Berlinale, medzi kritikmi mierne zdesenie, napriek tomu ho nie je možné odsúdiť ako plytkú provokáciu. Ide skôr o rez forenzným skalpelom do suterénu nemeckého podvedomia.

Znepokojujúce úvahy o smrti a osude vnáša do tohtoročnej festivalovej ponuky snímka kanadského režiséra Denisa Côtého Antológia mesta duchov, situovaná do zapadnutej dedinky kdesi na kanadskom vidieku. Melancholický a vtipný, poetický a politický film využíva tradičnú ikonografiu duchárskch filmov k metaforickému rozprávaniu o našom strachu z „iného“.

Balzam na dušu

Zo sekcie Panorama aktuálneho ročníka Berlinale vyberáme snímku, ktorá prirodzene a úprimne zarezonovala festivalovými návštevníkmi, preto môže byť po sociálnych drámach a znepokojujúcich filmoch príjemným pohladením pre divákov Be2Can. Režisér Edward Berger prináša po temnej coming-of-age dráme Jack subtílnu rodinnú drámu Všetka moja láska, v ktorej sa zaoberá životom troch súrodencov žijúcich naoko bezproblémový život ľudí strednej vrstvy. Navonok, sa im darí celkom dobre, avšak všetci traja si uvedomujú, že v ich životoch sú medzery, niečo im chýba a niečo musia zmeniť. Stefan, Julia a Tobias, všetci spoločne plávajú búrlivými vodami dospelosti. Každý z nich čelí problému, rozličnému typu prekážky a každý z nich dostáva vlastný čas na plátne, keďže Všetka moja láska pozostáva z prológu, troch kapitol a záverečnémo epilógu.

Okrúhly stôl, študentský film, či diskusie s odborníkmi 

Festivalová prehliadka Be2Can ponúka divákom okrem predpremiér aj pridanú hodnotu vo forme úvodov k filmom. O tie sa postarajú filmoví kritici a odborníci. Večerné projekcie v Kine Film Europe uvedú Zuzana Gindl-Tatárová, Martin Ciel, Peter Konečný a Adrián Žiška.

Nielen pozoruhodné filmy ponúkne 6. ročník Be2Can, ale aj bohatý sprievodný program v priestoroch Pistoriho paláca. V utorok bude prebiehať diskusia Festivalové ambície študentské filmu, kde sa bude rozprávať aj o tom ako sa môže študentský film dostať na áčkový festival. V stredu prebehne diskusiu pod názvom Okrúhly stôl Michala Havrana o hľadaní identity. Tá si bude klásť otázku, akú úlohu hrá v živote jedinca kultúra, ktorá ho od narodenia formuje. Tejto téme, ktorá je vzhľadom na obrovské množstvo migrujúcich ľudí čoraz aktuálnejšia, sa bude venovať Michal Havran spolu so svojimi hosťami. Za okrúhly stôl si sadne spisovateľka a publicistka Zuska Kepplová, scenárista Marek Leščák a CEO spoločnosti Film Europe Ivan Hronec.

Vo štvrtok bude prebiehať prednáška Tribún bezmocných britský režisér Ken Loach o nestorovi britského filmu pod vedením filmovej vedkyne Viery Langerovej. V piatok bude Be2Can pokračovať cyklom Duša a jej problémy, kde hostia z oblasti psychológie budú diskutovať o komplikovaných psychických problémoch mladých ľudí, ktorí čoraz častejšie vybočujú zo zaužívaných pravidiel socializácie a interakcie s okolím. Diskusia je organizovaná v spolupráci s Ligou za duševné zdravie. V sobotu sa môžu diváci tešiť na obľúbený Filmový kvíz, ktorý už druhý rok po sebe pripravujú moderátori Rádia_FM Lenka Bednárová a Martin Staňo. A slávnostné ukončenie prehliadky Be2Can bude patriť víťaznému filmu študentskej poroty.

Zdroj: TS