26. MFDF Ji.hlava: Krátka radosť, 3. časť
Publikované 12/10/2022

Krátka radosť! Súťažná sekcia priamo z Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava 2022 prináša najlepšie krátke dokumenty vo svetovej premiére.

Hlasujte za najlepší film na streamovacej platforme DAFilms.sk a rozhodnite o Cene divákov DAFilms, ktorá bude odovzdaná na slávnostnom zahájení MFDF Ji.hlava. Divácke hlasovanie končí v nedeľu 23. októbra o polnoci a vylosovaní hlasujúci získajú tri ročné predplatné DAFilms.sk.

Filmy sú dostupné zdarma do 30. októbra 2022.

Prvých 14 filmov nájdete tu a tu, ďalšie vám prinesieme najbližšie dni.


Modrý pokoj

Modrý pokoj (Blue Room)
r. Merete Mueller, USA, 2022, 12 min.

Ve dvou věznicích v severozápadní části USA probíhá experiment zaměřený na mentální zdraví. Vězněným jsou pouštěna videa přírody, kterou někteří již desítky let nezažili. Film je meditací o izolaci, lidském vztahu k přírodě a o skutečnosti, jak nesamozřejmý je zpěv ptáků či procházka v lese.


Zóna

Zóna (Zona)
r. Viktor Nemeth, Portugalsko, 2022, 12 min.

V čiré observaci se režisér Viktor Németh soustřeďuje na zobrazení Zóny (jednoho z posledních lisabonských ghett v Amadoře) a vyvolává tím otázky – jde o umělecké uskupení, komunitu, nebo zkrátka o životní styl? Útržky vizuálně nápaditých obrazů, zvukové otřesy elektronické hudby linoucí se nemilosrdně z reproduktorů či zastřené záběry interakcí, k nimž nemáme přístup, mystičnost Zóny pouze stupňují.


Kronika ničeho

Kronika ničeho (Chronicle of Nowhere)
r. Chun-tien Chen, Taiwan, 2022, 24 min.

Na konci 70. let bylo na pobřeží Tchaj-wanu vystavěno několik futuristických budov v eliptickém tvaru, které se staly známé pod názvem „UFO domy“ a měly být pronajímány americkým vojákům. Projekt ale zkrachoval a pozůstatkem vizionářství realitních makléřů je podivné město duchů. Režisér se ve své filmové eseji zamýšlí nad kapitalismem, architekturou a významy utopie a kombinuje digitální a celuloidové materiály pro audiovizuální zážitek podobně enigmatický jako samotné „UFO domy“.


Krátký film o viru

Krátký film o viru (Krótki film o wirusie)
r. Jan Pawel Trzaska, Poľsko, 2022, 15 min.

Polská vesnice uprostřed ničeho. A v ní skvadra svérázných vousatých staříků, kteří nešetří soudy nad světem i nad sebou samými. Zatímco v okolním světě řádí koronavirová pandemie, život na periferii se táhne stejně pomalu jako dosud. Do debat plných existenciálních otázek jen přibylo jedno téma navíc.


Vztek

Vztek (En colere)
r. Muriel Cravatte, Francúzsko, 2022, 9 min.

Jestli je na sebe hrdá? Zeptal se roku 2020 otec jedné z dobrovolnic po jejím návratu z mise ve Středozemním moři, při které zachraňovali topící se uprchlíky.


Interiér

Interiér (Esoteriki)
r. Laura Maragoudaki, Tatiana Mavromati, Grécko, 2022, 13 min.

Film nahlíží do každodennosti jedné z mnoha gruzínských žen, které v Řecku slouží jako pečovatelky. Krátké svědectví o odloučení, životě bez zázemí a soukromí, o náročné a podhodnocené práci a důležitosti lidské slušnosti, která těmto ženám dává sílu nepropadat pocitům méněcennosti.


Musíme prežiť: Fukušima!

Musíme prežiť: Fukušima!
r. Tomáš Krupa, Slovensko, 2022, 13 min.

Naoto Matsumara je jediný stály obyvateľ v okolí jadrovej elektrárne Fukušima, kde v roku 2011 došlo k závažnej jadrovej havárii v dôsledku zemetrasenia a cunami. Matsumara zostal a svoj čas v zóne venuje starostlivosti o opustené zvieratá. Observačný dokument je zamyslením sa nad katastrofami ľuďmi stvorených technológií, nad ekologickou krízou a jej následkami. Film je súčasťou dokumentárneho projektu We Have to Survive, ktorého cieľom je upozorniť na súčasné a budúce vplyvy klimatických zmien na náš život.