26. MFDF Ji.hlava: Krátka radosť, 1. časť
Publikované 10/10/2022

Krátka radosť! Súťažná sekcia priamo z Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava 2022 prináša najlepšie krátke dokumenty vo svetovej premiére.

Hlasujte za najlepší film na streamovacej platforme DAFilms.sk a rozhodnite o Cene divákov DAFilms, ktorá bude odovzdaná na slávnostnom zahájení MFDF Ji.hlava. Divácke hlasovanie končí v nedeľu 23. októbra o polnoci a vylosovaní hlasujúci získajú tri ročné predplatné DAFilms.sk.

Filmy sú dostupné zdarma do 30. októbra 2022.

Pozrite si prvých sedem filmov, ďalšie vám prinesieme najbližšie dni.


Nad lesy

Nad lesy (Oltre la foresta)
r. Jacopo Marzi, Taliansko, 2022, 8 min.

Hortence byla ve svém životě čtyřikrát těhotná a na svět přivedla sedm dětí. O všechny se bedlivě stará, čtyři z nich jsou ale dřevěné sošky. Dvojčata mají totiž podle učení voodoo – které v Beninu patří mezi oficiálně uznávaná náboženství – zvláštní mystickou moc, která jim dodává téměř božský status.


Alexandrina – Blesk z čistého nebe

Alexandrina – Blesk z čistého nebe (Alexandrina – Um Relâmpago)
r. Keila Sankofa, Brazília, 2022, 11 min.

Amazonie, 19. století. Alexandrina byla ženou, jejíž rysy a barva pleti z ní udělaly objekt pozorování. Exponát, který mohl bílý kolonizátor zkoumat, hodnotit a vlastnit. Jenže odkaz, který Alexandrina a stovky dalších s podobným osudem zanechaly, přežívá dodnes. V jejich tvářích, rituálech, špercích a symbolech.


Tři sestry

Tři sestry (Se Khahar)
r. Iman Behrouzi, Irán – Nemecko, 2022, 12 min.

Meditativní symfonie o městu a smrti. Režisér snímku se vrací do míst, kde před osmnácti lety natočil film o sebevraždě. Nyní v přeplněných ulicích Teheránu i v jeho zanedbaných zákoutích s oprýskanými zdmi pátrá po důvodech, které přivedly tři sestry k rozhodnutí společně ukončit své životy.


Modrá postel

Modrá postel (Blue Bed)
r. Lize Cuveele, Belgicko, 2022, 25 min.

Mezi peřinami, ve kterých se mladý pár od rána do večera povaluje, se dlouho ukrývaly bobtnající problémy. Někdy je samotná láska málo, i když opar zamilovanosti tvrdí opak. Intimní a nebulvární vhled do postele milenců, kteří už nemohou utíkat dál od nevyhnutelné pravdy.


Melodie sanatoria

Melodie sanatoria (Sanatoriya əzgiləri)
r. Leylakhanim Ganbarli, Azerbajdžan, 2022, 15 min.

Dům ve zdevastovaném stavu dává válečným uprchlíkům prchajícím z Náhorního Karabachu to nejzákladnější přístřeší už 30 let. Tři generace, včetně dětí a vnuků lidí, kteří museli opustit své rodné vesnice, živoří v domě na předměstí Baku. Spojují je podobné problémy: pocit ztráty domova, vykořenění, stesk, zášť a nemoci.


Mořský led

Mořský led (La Banquisa)
r. Sergio H. Martín, Mexiko, 2022, 10 min.

Neúspěšný pokus polárníka Roalda Amundsena dosáhnout v roce 1925 letecky severního pólu je tématem unikátního archivního dokumentu. Záběry pořízené v ledové pustině na 16mm kameru doplňují umělé postsynchrony imitující křupání sněhu, dunění větru a další zvuky z konce světa.


Letní láska

Letní láska (Amor de Verano)
r. Eline Marx, Argentína, 2022, 22 min.

Mladá autorka se vydává do Argentiny, aby hledala ztracené střípky ze svého životního příběhu. Autobiografická rekonstrukce rodinné historie pomocí archivních fotografií a osobního vyprávění dokládá, jakým způsobem světové dějiny ovlivnily letní zamilování, vzniky nových rodin i tragická odloučení.