Marcové filmové dianie určia podujatia MFFK Febiofest, VFF a KineDok
Publikované 19/3/2019

V Bratislave sa v dňoch 20. – 26. 3. 2019 uskutoční 26. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Ponúkne viac ako sto filmov, ktoré budú premietané v troch kinách, a sprievodný program v ďalších piatich bratislavských kultúrnych priestoroch. Najväčšia putovná filmová prehliadka bude následne pokračovať v Banskej Bystrici, Dubnici nad Váhom, Kežmarku, Košiciach, Leviciach, Lučenci, Martine, Modre, Nitre, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Prievidzi, Trenčíne
a Trnave s podtitulom Best of MFFK Febiofest. Hlavným organizátorom festivalu je Asociácia slovenských filmových klubov.

Tohtoročný Febiofest bude špeciálny nielen tým, že po prvýkrát ponesie ústrednú tému s názvom Zlo sa vo filme neskryje, ale aj spoluprácou s dvomi ďalšími významnými filmovými udalosťami, ktoré budú čiastočne zdieľať svoje programové koncepcie a hostí. MFFK Febiofest sa s cieľom posilniť medzinárodný rozmer svojich aktivít spojí
s alternatívnym distribučným kanálom pre európske dokumentárne filmy KineDok a s medzinárodným edukačným filmovým podujatím Visegrad Film Forum.

MFFK Febiofest slávnostne otvorí slovensko-český film debutujúceho režiséra Juraja Šlauku s názvom Punk je hned!. „Film, inšpirovaný detailne odpozorovaným životom pankáčov prebývajúcich na periférii, rozpráva príbeh 30-ročného drogovo závislého Kvička, ktorý žije
v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a s dvojročným synom. Jeho impulzívne správanie mení jeho život na voľný pád,“ píše sa v oficiálnej tlačovej správe k festivalu.

Sekcia Slovenská filmová krajina obsahuje 9 premiér a predpremiér najnovších domácich filmov a televíznych filmových projektov. Dominuje jej dokumentárna snímka Dobrá smrť režiséra Tomáša Krupu, ktorá vznikla v medzinárodnej slovensko-česko-francúzsko-rakúskej koprodukcii. Autor zobrazuje príbeh nevyliečiteľne chorej ženy cestujúcej z Anglicka do Švajčiarska, kde plánuje podstúpiť eutanáziu.

Dokumentaristický tandem Zuzana Piussi a Vít Janeček pozoroval takmer sedem rokov boj za a proti ťažbe zlata a bentonitu v Kremnici. Zo získaného materiálu vytvorili film Obliehanie mesta, ktorý je taktiež zaradený do programu festivalu. „Na Slovensku ťažia iba súkromné spoločnosti a dobývací priestor stojí firmu toľko, čo prenájom stánku na vianočných trhoch. Sme v podstate klondajk. Vo filme vidíme firmu, ktorá sľubuje v lome vybudovanie extrémneho lyžovania či divadlá, ale zamlčuje všetko ostatné – výrub lesa, prašnosť, hluk, znečistenie vody, odkaliská, ale aj samotné nebezpečenstvo kyanidu,” hovorí Zuzana Piussi.

V premiére sa na domácej pôde predstaví aj krátky animovaný film Šarkan, ktorý sa bude uchádzať o hlavnú cenu MFFK Febiofestu
v súťažnej sekcii V strede Európy. Snímku slovenského režiséra Martina Smatanu vybrali tento rok aj na prestížny festival Berlinale. Sekcia uvedie napríklad aj dokumentárny film študentky FTF VŠMU Soni Nôtovej (A)way, ktorého autorka je režisérkou, scenáristkou, kameramankou, strihačkou aj účinkujúcou filmu.

Počas Febiofestu sa môžete zúčastniť tiež pásma slovenských experimentálnych filmov Iné vízie SK 2018. „Projekt sleduje súčasnú slovenskú umeleckú scénu a poskytuje priestor pre prezentáciu toho najzaujímavejšieho, čo sa v oblasti experimentálneho filmu, animácie, performance či video artu za uplynulý rok u nás odohralo,“ opisuje ideu udalosti vo svojom zhodnotení posledného ročníka koordinátorka Iných vízií SK Petra Sedláková.

Nová programová sekcia Planet Dark uvádza ponúkne exkluzívne nočné premiéry arthousových hororov i kultových snímok. „Platforma Planet Dark pôsobí zatiaľ predovšetkým na sociálnych sieťach a jej cieľom je prinášať novinky zo sveta temných žánrov. Nočné projekcie šialených žánrových filmov sú obľúbenými kratochvíľami návštevníkov filmových festivalov po celom svete, a preto som veľmi rád, že sme sa s Planet Dark spojili a pripravili kolekciu piatich starších a i zbrusu nových snímok, ktoré si užijú fanúšikovia klubového aj hororového filmu,“ povedal umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek. V tomto bloku je okrem iných zaradený aj kultový taliansky horor z roku 1977 Suspiria (r. Dario Argento), ale tiež Mandy – Kult pomsty (r. Panos Cosmatos) v hlavnej úlohe s Nicolasom Cageom, ktorý bude záverečným filmom 26. ročníka MFFK Febiofest. Tento anglicko-belgický horor bol zaradený aj do programu prestížnych festivalov v Cannes či Sundance.

Febiofest privíta tento rok viacerých významných filmových režisérov. Sergej Loznica príde do Bratislavy na spoločné pozvanie festivalov Visegrad Film Forum, kde bude mať masterclass, a MFFK Febiofest, kde osobne uvedie až päť svojich filmov. Pozvanie prijali aj štvornásobný víťaz poľských filmových cien Wojtek Smarzowski a držiteľ európskeho „Oscara“ Peter Strickland.

Sekcia Bez limitov prinesie progresívne trendy vo svetovej kinematografii a tituly využívajúce inovatívne prístupy vo filmovom rozprávaní a vizuálnom spracovaní. „Divákom by mala ukázať, ako sa dnes hľadajú nové filmové formy, aby sa kino profilovalo v kontraste k televízii
a predovšetkým internetu. Zároveň ukazuje, že film – to nie je len klasické dvojhodinové rozprávanie, skvelé dielo môže vzniknúť aj ako krátky film alebo, naopak, televízny seriál,“ vysvetľuje Martinek.

Tituly do sekcie Klubový Jukebox vyberali investigatívny novinár Marek Vagovič, stand-up komik Tomáš Hudák, fotografka a blogerka Marika Beňadik Majorová, výtvarníčka Ivana Šáteková, raper Branislav Kováč alias Vec a herec Lukáš Frlajs. Ich pričinením tak môžete vidieť rôznorodú päticu snímok: Anton Srholec, Studená vojna, adanie Vivien Maier, MladosťCesta do fantázie, ktoré divákom osobne uvedú počas podujatia.

Domácu kinematografiu bude vo festivalovej súťaži reprezentovať päť krátkych snímok. Vo výbere sa predstaví taktiež najnovší diel z úspešnej série Biele vrany a hrdinovia medzi nami: Na hranici režiséra Dominika Jursu či film Lucie Kašovej Betónová doba, ktorý rozpráva príbeh jedného kilometra pobrežia Dunaja.

Porotu, ktorá bude vyberať víťazov jednotlivých festivalových sekcií, tvorí umelecký riaditeľ Londýnskeho festivalu krátkych filmov Philip Ilson, ukrajinská producentka Natalia Libet a členka národnej výberovej komisie festivalu krátkych filmov v Clermont-Ferrande Sarah Momesso.

MFFK Febiofest ponúkne bohatú ponuku sprievodných podujatí. Okrem spomínaného masterclassu Sergeja Loznicu si môžete vypočuť prednášku Josefa Rauvolfa k snímke Na ceste, prípadne zájsť na projekciu filmu Upír Nosferatu so živým hudobným sprievodom jihlavského hudobného dua Tábor Radosti alebo slávneho filmu Sergeja M. Ejzenštejna 10 dní, ktoré otriasli svetom s hudobným sprievodom slovenskej hudobnej producentky B-Complex.

Informácie o jednorazových vstupoch, cinepassoch a iné nájdete na stránke festivalu.

 

Zdroj: TS MFFK Febiofest

Punk je hned! (r. Juraj Šlauka)
Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa)
Šarkan (r. Martin Smatana)
Obliehanie mesta (r. Zuzana Piussi a Vít Janeček)