INÉ VÍZIE SK poznajú víťaza tretieho ročníka
Peťa Sedláková 26/2/2019

Na 8. Zimnom filmovom festivale 4 živly, ktorý sa konal 22. – 24. februára 2019 v Banskej Štiavnici, sa po tretíkrát rozhodlo o víťazovi súťaže pohyblivých obrazov Iné vízie SK. Projekt sleduje súčasnú slovenskú umeleckú scénu a poskytuje priestor pre prezentáciu toho najzaujímavejšieho, čo sa v oblasti experimentálneho filmu, animácie, performance či video artu za uplynulý rok u nás odohralo.

V kine Akademik si ocenenie v podobe publikácií, DVD a akreditácií na ďalšie štyri tohtoročné podujatia (Visegrad Film Forum, MFFK Febiofest, Letný filmový festival 4 živly, Přehlídka filmové animace a současného umění) prevzal absolvent brnianskej FaVU VUT Michal Žilinský za svoje videopásmo Aula: Areál univerzálnej latencie. Pozvanie na 4 živly prijali aj finalistky Katarína Karafová a Pavlína Fichta Čierna.

INÉ VÍZIE SK 2018:

Pandy cartoon (r. Vladimír Havrilla, SK, 2018, 4 min)

Sen (r. Martina Štammová, SK, 2018, 4 min)

Aula: Areál univerzálnej latencie (r. Michal Žilinský,  SK, 2018, 22 min)

Model Situations I. – XIII. The Art of Documentation (r. Katarína Karafová, Michal Huštaty, SK, 2018, 14 min)

Moje nanostroje alebo tajné pravidlá o povahe súkromných úvah (r. Pavlína Fichta Čierna, SK, 2017, 8 min)

Jedinečné diela vyberá každoročne prizvaný kurátor podľa vlastnej vízie. Za aktuálnou zostavou piatich videí stojí vizuálny umelec, výtvarník a hudobník András Cséfalvay, fascinovaný spôsobom pozerania na svet, ktorý nie je ani mechanickou kamerou, ani subjektívnym ľudským pohľadom.

“Videopásmo Michala Žilinského je meditáciou nad rozkladom. Rýchlym rozkladom biologickej hmoty a pomalým rozkladom plastov či ropy. Hoci je komponovanie obrazu a 3D pevne v rukách majstra, stále plávame a približujeme sa k mikroskopickej blízkosti, aby sme sa oddialili na desiatky metrov. Ani tu sa nepozerá človek. Je to niečo malinké… robotická mucha alebo takto sa pozerá boh?” (AC)

O tom, čo predchádzalo rozhodnutiu o víťaznom filme Aula: Areál univerzálnej latencie, porozprávala porota v zložení: režisér a producent Tomáš Krupa (Dobrá smrť), animátor a výtvarník Andrej Kolenčík (Admirál), a kulturologička Miriam Lenčová.

“Výber víťaznej snímky spomedzi piatich finalistov bol prekvapivo jednohlasný. Porota sa zhodla na tom, že Žilinského vizuálno-výtvarné uchopenie je veľmi zrelé a po technickej stránke precízne vypracované. Veľkú pochvalu si zaslúži univerzálnosť diela, keďže obstojí na rôznych mediálnych platformách, patrí rovnako do galérie, ako aj do kín. Má potenciál osloviť širšie publikum. Autorské spracovanie a samotný výber témy nie je prvoplánový, má určitý myšlienkový presah. Dôležité je tiež, že komunikuje s divákom, ukazuje mu veci z rôznych uhlov pohľadu, a tým inšpiruje k rozšíreniu obzorov vnímania.” (TK, AK, ML)

Iné vízie SK budú v najbližších mesiacoch súčasťou rôznych kultúrnych podujatí a ako kolektívna výstava budú sprístupnené návštevníkom galérií po celom Slovensku. Ani jedna z aktivít pritom neunikne Kinečku, ktoré postupne predstaví jednotlivých tvorcov.


Projekt INÉ VÍZIE SK podporili:

        

foto: OZ 4 živly
foto: OZ 4 živly