Kinotipy 2/20
Lena Bohunicki 6/2/2020

Februárová distribučná ponuka obsahuje dvadsaťjeden titulov, z ktorých som tentoraz vybrala sedem. A či už odkazujú na veľké historické alebo malé osobné dejiny a ich zlomové momenty (samozrejme, každý cez prizmu originálnej autorskej perspektívy), sú to zväčša filmy o láske v rôznych podobách a intenzite.

 

Matthias a Maxime
Kanada, dráma, 119 min
Réžia: Xavier Dolan
SK premiéra: 06.02.2020 (ASFK)

Xavier Dolan pokračuje v štýle Queer Cinema príbehom dvoch celoživotných kamarátov, ktorých mená prezrádza názov filmu. Ich vzťah sa začína meniť, keď sa ako protagonisti krátkometrážnej študentskej snímky pobozkajú. Táto udalosť funguje ako impulz celého príbehu. Dolan ani tentoraz neupúšťa od svojich autorských ambícií, je znova režisérom, scenáristom aj hlavným aktérom (Maxime). Z jeho doterajších ôsmich celovečerných hraných titulov ide o štvrtý, v ktorom sa situoval do role hlavného protagonistu, no prvýkrát (spočiatku) vystupuje ako heterosexuálny muž. Viac o titule Matthias a Maxime si môžete prečítať v mojej recenzii z minuloročného otvorenia FFi.

 

Poďme kradnúť kone
Nórsko, Švédsko, Dánsko, dráma, 122 min
Réžia: Hans Petter Moland
SK premiéra: 06.02.2020 (Film Europe)

Nórsky režisér Hans Petter Moland prichádza do slovenskej kinodistribúcie s adaptáciou rovnomenného románu Pera Pettersona Poďme kradnúť kone. Šesťdesiatsedemročný Trond sa po smrti manželky odsťahoval do malej chaty na samotu. V jednu noc zistí, že jeho novým susedom je syn ženy, kvôli ktorej ich kedysi opustil otec. Film prostredníctvom flashbackov rozpráva o lete 1948, keď sa (vtedy pätnásťročný) Trond zahľadel do tej istej ženy, s ktorou plánoval život jeho otec. Hlavnú postavu dospelého Tronda Sandera stvárnil výborný švédsky herec Stellan Skarsgård, ktorý si nedávno zahral aj v česko-slovensko-ukrajinskej koprodukcii Pomaľované vtáča (Václav Marhoul, 2019). Dánsky kameraman Rasmus Videbæk získal na MFF Berlinale za film Strieborného medveďa za mimoriadny umelecký výkon. Pred návštevou kina vám odporúčam prečítať si krátky atmosférický komentár Šimy Müllerovej.

 

Máriin raj
Fínsko, Estónsko, dráma, triler, 110 min
Réžia: Zaida Bergroth
SK premiéra: 13.02.2020 (Film Europe)

Fínska dráma Máriin raj je zasadená do dvadsiatych rokov minulého storočia, keď hlavná protagonistka, kazateľka Maria Åkerblom (Pihla Viitala), vedie svojich stúpencov do Helsínk. Medzi nimi je aj jej mladá obdivovateľka Salome (Tuuli Karhu), ktorá sa spriatelí s miestnou sedemnásťročnou prostitútkou Malin (Saga Sarkola). Tá sa zakrátko ku kultu pripojí, avšak postupne narúša Máriinu autoritu tým, že kritizuje jej manipulatívne a násilné vedenie i odpor k štátnym orgánom. Salome, ovplyvnená týmito udalosťami, stráca vieru v organizáciu a je zmietaná medzi fascináciou k novoobjavenej slobode a láskou k charizmatickej vodkyni kultu.

 

Zažiť to znovu
Francúzsko, komédia, dráma, romantický, 115 min
Réžia: Nicolas Bedos
SK premiéra: 13.02.2020 (ASFK)

Victor (Daniel Auteuil) dostane od svojho syna darčekový poukaz od agentúry Time Travelers, ktorá sprostredkováva „cestovanie v čase“. Pomocou hercov a filmových kulís zamestnanci zinscenujú ľubovoľné obdobie či zreplikujú historický okamih. Ich zákazníci si želajú napríklad navštíviť dvor kráľa Ľudovíta XIV. alebo povečerať s Hitlerom, avšak Victor si namiesto stretnutia s dablérmi významných osobností vyberá návrat do sedemdesiatych rokov. Chce ešte raz prežiť prvé rande so svojou manželkou Marianne (Fanny Ardant). Film s originálnym názvom La Belle Époque, ktorý v doslovnom preklade znamená „krásna éra“, no vo francúzštine tiež označuje obdobie secesie, predstavuje romantické, vtipné a nostalgické obzretie sa za minulosťou.

 

1917
USA, Veľká Británia, dráma, vojnový, 119 min
Réžia: Sam Mendes
SK premiéra: 13.02.2020 (Film Forum SK)

Divákmi i kritikmi oceňovaný Sam Mendes, režisér dvoch bondoviek (SkyfallSpectre) prichádza po pár rokoch s ďalším filmom, dvojhodinovým vojnovým opusom 1917 zo zákopových línií prvej svetovej vojny. Mladí britskí vojaci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) dostanú zdanlivo nesplniteľnú úlohu. Musia sa dostať cez nepriateľské územie a doručiť správu, ktorá môže zabrániť smrti Blakeovho brata (Richard Madden), ako aj ďalším stovkám strát na životoch. Film, ktorý pôsobí ako nakrútený v reálnom čase (teda na jeden záber), ašpiruje až na desať ocenení Oscar, pričom už stihol premeniť sedem z desiatich nominácií BAFTA a získať Zlatý glóbus za najlepší film v kategórii dráma a aj cenu za réžiu.

 

Chvenie
Guatemala, Francúzsko, Luxembursko, dráma, 107 min
Réžia: Jayro Bustamante
SK premiéra: 20.02.2020 (ASFK)

V hlavnom meste Guatemaly, Guatemala City, žije Pablo (Juan Pablo Olyslager) so svojou manželkou Isou (Diane Bathen) a ich dvomi deťmi. Majú dobré vzťahy v rámci širšej rodiny aj celej ich kresťanskej komunity. Zdanlivo homogénnu, nekonfliktnú a symbiotickú atmosféru naruší odhalenie Pablovho existenciálneho tajomstva. Štyridsiatnik Pablo je gay a udržiava ľúbostný vzťah so svojím priateľom Franciscom (Mauricio Armas Zebadúa). Silne veriaca Pablova rodina, ktorá na odlišnú sexuálnu orientáciu nazerá ako na katastrofu, sa s touto situáciou snaží vyrovnať v súlade so svojím náboženským presvedčením. Hlavný protagonista sa tak ocitá v patovej pozícii, z ktorej, ako sa zdá, nevyjde nik ako jednoznačný víťaz. Emotívna dráma nekritizuje generálne kresťanské náboženstvo ako také, ale konkrétnejšie – súčasnú (v tomto prípade latinskoamerickú) spoločnosť, ktorá si interpretuje biblické slová svojsky a nekriticky sa riadi vžitými a často bezohľadnými tradíciami či dezinterpretáciami.

 

Biely, biely deň
Island, Dánsko, Švédsko, dráma, 109 min
Réžia: Hlynur Pálmason
SK premiéra: 27.02.2020 (ASFK)

Bývalý policajný náčelník Ingimundur (Ingvar Sigurðsson), žijúci v odľahlom islandskom mestečku, sa vyrovnáva so smrťou svojej ženy, ktorá tragicky zahynula pred dvomi rokmi. Situáciu komplikuje zistenie, že viedla dvojitý život, a tak Ingimundur začína na vlastnú päsť pátrať po jej milencovi. Jeho zármutok prerastá do hnevu, ktorý tvorí podhubie túžbe po pomste. Sigurðsson si za svoj výnimočný herecký výkon odniesol cenu kritikov z MFF Cannes.

Biely, biely deň (r. Hlynur Pálmason)
Máriin raj (r. Zaida Bergroth)
Chvenie (r. Jayro Bustamante)
Zažiť to znovu (r. Nicolas Bedos)
Poďme kradnúť kone (r. Hans Petter Moland)
Matthias a Maxime (r. Xavier Dolan)
1917 (r. Sam Mendes)