ICYMI: Kanye West, Shirley Clarke, Claire Atherton, Robert Greene
Tomáš Hudák 18/10/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.

 

Novinky:

Kanye West nakrútil IMAX film vo vnútri Rodenovho krátera – monumentálneho umeleckého diela Jamesa Turrella, ktoré sa nachádza uprostred púšte v severnej Arizone.

Berlinale ohlásilo budúcoročnú retrospektívu, venovaná bude americkému režisérovi Kingovi Vidorovi.

Quentin Dupieux pripravuje nový film, tentoraz o dvoch ľuďoch, ktorí sa snažia skrotiť a vychovať muchu.

Je tu nový trailer k štvrtej sezóne seriálu Rick a Morty.

Budúci týždeň sa po štvormesačnej rekonštrukcii znovu otvára newyorské MoMA a pohyblivý obraz bude mať v nových priestoroch výrazne bohatšie zastúpenie.

The Hollywood Reporter priniesol správu o málo známom ustanovení v americkom autorskom práve, ktoré umožňuje po 35 rokoch získať späť kontrolu nad intelektuálnym vlastníctvom – pričom autori čoraz častejšie toto právo aj využívajú. Štúdiá tak v blízkej budúcnosti môžu prísť o možnosť vytvárať pokračovania a rebooty ikonických sérií 80. rokov ako Terminátor, Predátor, Nočná mora z Elm Street alebo Piatok trinásteho.

 

Čítanie:

Zásadná postava amerického nezávislého filmu Shirley Clarke by mala 2. októbra sto rokov. Richard Brody a David Hudson pri tejto príležitosti napísali jej profily, pričom druhý z nich obsahuje aj viacero odkazov na staršie texty o tejto autorke.

Piateho októbra zas uplynulo 50 rokov od vysielania prvého dielu Lietajúceho cirkusu Montyho Pythona. The Guardian sa pozrel do písomných archívov BBC, aby poodhalil, ako seriál vznikal a ako naň v televízii reagovali.

Dokumentarista a pedagóg Robert Greene (rozhovor s ktorým sme minulý mesiac uverejnili aj v Kinečku) napísal dlhý text o tom, ako radikálne sa dokumentárny film zmenil v poslednom desaťročí – či už ide o financovanie, technológie, estetiku alebo o jeho definíciu.

Claire Atherton napísala pre Bomb Magazine osobnú esej o svojej práci strihačky i 30-ročnej spolupráci so Chantal Akerman.

Photogénie prináša provokujúci text o zobrazovaní ženského tela vo filme Vtedy v Hollywoode.

Michael Sicinski napísal pre Cinema Scope text o prelínaní sa experimentálnej a autorskej kinematografie.

Frieze sa pozrel na najnovšiu výstavu Marka Leckeyho, vizuálneho umelca a filmára, v roku 2008 oceneného aj Turnerovou cenou, v galérii Tate Britain, kde predstavuje tri svoje filmy, v ktorých sa prelína autobiografia s povojnovou históriou.

Najnovší stĺpček Present Tense od Sheily O’Malley sa venuje scénam, ktoré zachytávajú úmrtie postavy.

The Outline sa venuje súčasnému stavu tínedžerských filmov – prečo žáner stratil na popularite, ako to súvisí s rozmachom sociálnych médií a prečo je najvýraznejším prírastkom k žánru za posledných približne 15 rokov seriál The Office.

Magazín Affidavit sa bližšie pozrel na subžáner filmov o jedle – čo ho definuje a prečo sa doň zvyčajne neradí film Chantal Akerman Jeanne Dielman.

 

Pozeranie:

Sight & Sound prináša video esej o filmovej kritike v dobe sociálnych sietí s dôrazom na TikTok.

Mubi si aj tento rok nechalo vytvoriť novú zvučku. Po Nicolasovi Windingovi Refnovi v roku 2017 a Lucy Raven minulý rok ju vytvoril Peter Tscherkassky.

DAFilms prináša možnosť vidieť 17 filmov zo súťažnej sekcie MFDF Ji.hlava Krátka radosť a hlasovať o cenu divákov.

A nakoniec video esej o bozkávaní sa vo filmoch – a narcizme.

Shirley Clarke, "Connection"
Chantal Akerman, "Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles"