FABRIKA v kinách od 29.8.
Publikované 22/8/2019

Film Europe uvedie do slovenských kín kriminálny thriller FABRIKA z dielne výnimočného ruského režiséra Jurija Bykova.

Jurij Bykov sa narodil v roku 1981 v Novomičurinsku, malom meste v Riazanskej oblasti Ruska. Pochádza zrodiny priemyselných robotníkov, študoval na slávnom VGIK-u (Inštitút kinematografie pomenovaný podľa Gerasimova) a po ukončení štúdia v roku 2005 pracoval v rôznych moskovských divadlách.

V roku 2006 začal písať a režírovať prvé krátke filmy. V roku 2009 jeho krátky film The Boss vyhral hlavnú cenu na celonárodnom ruskom filmovom festivale Kinotaur. V roku 2010 režíroval svoj prvý celovečerný film Žiť ocenený Špeciálnou cenou poroty na Medzinárodnom filmovom festivale v Taipei. V roku 2013 bol jeho druhý celovečerný film Major vybraný na Týždeň kritikov počas filmového festivalu v Cannes. V roku 2014 získal jeho film Hlupák dôležité ocenenia na festivale v Locarne a v Les Arcs. Oba spomínané filmy sa dostali do medzinárodnej kinodistribúcie, na našom teritóriu bol Major uvedený na 15. ročníku MFF Bratislava 2013, na ktorom Jurij Bykov získal cenu Najlepší režisér. Film Hlupák bol prezentovaný v Piešťanoch na 10. ročníku festivalu Cinematik 2015.

Bykovov najnovší film Fabrika bol v r. 2019 uvedený mimo súťaže na festivale Berlinale a taktiež ho mohli vidieť návštevníci Art Film Festu v Košiciach. Je to vôbec po prvýkrát, čo sa film tohto talentovaného tvorcu dostáva do slovenskej kinodistribúcie.

Film je jedinečný svojou témou, atmosférou i multižánrovosťou – nesie parametre sociálnej drámy, thrilleru, akcie aj kriminálky. Rozpráva príbeh zamestnancov skrachovanej fabriky, ktorí sa v zúfalstve rozhodnú uniesť jej majiteľa a žiadať výkupné.

„Ústrednou myšlienkou filmu je, že fanatizmus stojí nad pragmatizmom. V spoločnosti, kde bohatí môžu robiť čokoľvek a chudobní sa v podstate snažia aspoň prežiť, cynický kapitalistický pragmatizmus plodí trpkú a nekompromisnú revolučnú bigotnosť. V boji o spravodlivosť táto bigotnosť nakoniec zničí celý systém, obetuje veľkých a mocných, obyčajných ľudí aj seba samú. Toto všetko je však nevyhnutná cena za chyby našej spoločnosti, cena za očistenie nášho sebaklamu a zrod slobodného človeka, ktorý musí prestať byť otrokom“, povedal o svojom filme Jurij Bykov.

Film Fabrika uvedie do slovenských kín 29. augusta spoločnosť Film Europe.

Zdroj: TS