Namiesto klamstiev pravdu, namiesto predpojatosti a nenávisti lásku a prijatie – Filmový festival inakosti (FFi) sa aj tento rok pokúsi priniesť viac porozumenia do LGBTI témy. Slovensko dlhodobo zaostáva v akceptácii občanov a občianok, ktorí nemajú väčšinovú sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. Ich životy sa stali terčom politických hier, namiesto snahy o dialóg mnohí politici šíria klamstvá a rozdúchavajú vášne v snahe získať moc. Filmový festival inakosti je tu 13. raz, aby cez filmové príbehy spájal ľudí a dodával odvahu tým, ktorí hľadajú cestu k sebe.
Počas októbra a novembra uvidia snímky od FFi diváci a diváčky v šiestich mestách. Prvé festivalové projekcie sú naplánované v Bratislave, desiatky filmov uvedie Kino Lumière od 16. do 21.10. Druhou zastávkou je Nitra, Kinoklub Tatra zaradil FFi do programu v týchto termínoch: 29.10., 4.11., 11.11., 18.11., 25.11. Počas víkendu 2. a 3. novembra sa osudy LGBTI ľudí objavia na plátne v košickom Kine Úsmev a v banskobystrickej Záhrade. Štafetu preberie následne Stanica Žilina-Záriečie, ktorá bude hostiť festival 5. a 6.11. Diera do sveta v Liptovskom Mikuláši bude dejiskom festivalu 21. až 23.11.
Medzi ťaháky festivalu určite patrí novinka oceňovaného kanadského režiséra Xaviera Dolana, ktorý tentoraz prichádza s príbehom dvoch nerozlučných kamarátov Matthiasa a Maxima. Keď sa pri nakrúcaní študentského filmu pobozkajú, ako to od nich žiada scenár, spustí sa reťazec udalostí vedúci k množstvu otázok, spochybňovaniu vlastnej sexuality a prehodnocovaniu vzájomných citov. Mladý génius Xavier Dolan ubral z experimentu a zameral sa na vzájomné vzťahy, dolanovský rukopis sa však nezaprie ani v tomto jeho ďalšom režisérskom počine, v ktorom si opäť aj zahral.
Do programu sa podarilo získať aj Portrét ženy v plameňoch, ktorý sa môže pochváliť cenou za scenár a Queer Palm z tohoročného festivalu Cannes. Francúzsky film režisérky Céline Sciamma nás prenesie do Bretónska druhej polovice 18. storočia. Talentovaná maliarka Marianne prichádza na panstvo na bohom zabudnutom ostrove, aby namaľovala svadobný portrét Héloise – mladej ženy z bohatej rodiny, ktorú matka povolala domov z kláštora, aby sa vydala za nápadníka z Milána, a umožnila tak matke vrátiť sa po rokoch do rodného mesta. Héloise však odmieta dohodnuté manželstvo aj pózovanie na portrét, a tak sa Marianne musí tváriť ako jej spoločníčka a maľovať ju tajne spamäti. S každým jedným kradmým pohľadom sa prehlbuje vzájomná príťažlivosť dvoch mladých žien a čoraz bolestnejšie sa vynára otázka Héloisinej osobnej slobody…
Tento rok sa Filmový festival inakosti v sekcii Queer Ázia sústredí na filipínsku kinematografiu. „Voľba na Filipíny padla najmä z dôvodu, že filipínska kinematografia, ktorá tento rok slávi storočnicu, je bohatá na LGBTI filmy, v ktorých sexuálna orientácia či identita nie problém číslo jeden. Filmy, ktoré sebavedomo stoja za svojimi hrdinami a nad odsudzovaním zo strany „normo“ ľudí prevracajú očami alebo ho narovinu odsúdia, neignorujú denno-dennú realitu, no neprepadajú depresii,“ vysvetlila zostavovateľka sekcie Kristina Aschenbrennerová. FFi uvedie päť filmov z poslednej dekády: Chlapec (r. Auraeus Solito, 2009), Zomrieť krásna (r. Jun Lana Robles, 2016), Zrodená pre krásu (r. Perci Intalan, 2019), Billie a Emma (r. Samantha Lee, 2018) a Dlhovlasé noci (r. Gerardo Calagui, 2017).
Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk, vstupenky a festivalové permanentky sú v predaji na portáli www.cinepass.sk. Festival možno podporiť na www.zafarebnukulturu.sk.
Zdroj: TS