Zažite slávnostnú premiéru čerstvého víťaza z Jihlavy alebo odovzdávanie cien festivalu Jeden svet
Publikované 9/11/2021

Dnes je piaty deň festivalu Jeden svet a my vám opäť prinášame niekoľko programových tipov. Jedinečným momentom bude slávnostná premiéra víťazného filmu Jihlavského festivalu režisérky Barbory Sliepkovej Čiary, ktorej sa môže zúčastniť každý. Áno, na festivale Jeden svet nie je ani červený koberec, ani VIP zóna. Nenechajte si ujsť aj úchvatné predstavenie Divadla bez domova Sny, na konci ktorého jeho herci odovzdajú ocenenie najlepšiemu dokumentárnemu filmu 22. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Zažijete tak úžasnú slávnostnú atmosféru a spoznáte milý a veselý festivalový tím. Niektoré filmy Jedného sveta sa dajú pozrieť online, niektoré len naživo v kinách, kde sa osobne môžete stretnúť a porozprávať s ich tvorcami.

Café Európa: Prikovaní k obrazovkám

diskusia

Žijeme v dobe, kedy naše životy ovládajú komunikačné technológie. Najsilnejší otlačok vtláčajú do detí a tínedžerov. Ako to mení ich psychiku, dozrievanie, denné návyky, schopnosť koncentrovať sa a nadväzovať plnohodnotné vzťahy, si rozoberieme v diskusii Prikovaní k obrazovkám. Príďte na diskusiu, na ktorej sa nebude nariekať, ale ponúknu sa konkrétne riešenia. Moderuje Kristína Tormová.

→ 9. NOV 16:00  A4-priestor súčasnej kultúry

Audiovízia bez bariér

industry program Dni zmeny

Predstavte si situáciu, že prídete do kina, ale z filmu nemáte žiadny zážitok. Pretože ho nepočujete. Pretože nemôžete vidieť, čo sa na plátne deje. V súčasnosti je snaha odstrániť všetky bariéry v obchodoch, v dopravných prostriedkoch i na uliciach. Ani v kultúrnych inštitúciách by žiadne skupiny ľudí nemali pociťovať marginalizáciu. Práve preto budú predstavitelia kultúrnych a audiovizuálnych inštitúcii debatovať s expertmi na inklúziu v Európe.

→ 9. NOV 18:00  Goethe-Institut Bratislava

Nová Šichta

réžia: Jindřich Andrš

Tomáš Hisem prežil 25 rokov pod zemou ako baník na Ostravsku. Trh práce sa však prudko mení, bane sa zatvárajú, baníci sa rekvalifikujú. Tomáš si napriek neveriacim pohľadom svojich kamarátov volí špecializáciu, ktorá má k jeho pôvodnej profesii naozaj veľmi ďaleko. Rozhodne sa vymeniť šachtu za digitálny priestor a stať sa programátorom. Intímny a zároveň zľahka humorný časozberný portrét z dielne režiséra Jindřicha Andrša sleduje komornú, ale epickú odyseu obyčajného človeka. Svojím nevtieravým humanizmom evokuje diela klasikov britského sociálneho realizmu. 

→ 9. NOV 18:00  Kino Lumière

Tieňohra

Režisérky: Eefje Blankevoort a Els van Driel

Nie je tajomstvom, že medzi utečencami je mnoho maloletých. Sú vo veku, kedy by mohli zažívať prvé lásky, objavovať tanečné kluby, chodiť na festivaly… Namiesto toho utekajú pred chudobou a vojnou.  Svoju nádej vložili  do Európy. Ibaže v súčasnosti sa v celej Európe postavili ploty a žiadať o azyl je takmer nemožné. Režisérky Eefje Blankevoort a Els van Driel tri roky sledovali a sprevádzali s kamerou niekoľkých chlapcov počas ich cesty do cieľovej krajiny. Videli, ako sa v extrémnych podmienkach priskoro menili na dospelých. Vznikol z toho experimentálne nakrútený, ktorý na festivale osobne uvedie jedna z jeho autoriek – holandská režisérka Eefje Blankevoort. Ako sa formuje identita človeka, keď musí každý deň bojovať o to, aby prežil? Dokáže sa prispôsobiť svojmu novému domovu? Aj o týchto témach porozpráva počas diskusie po projekcii.

→ 9. NOV 20:00  A4-priestor súčasnej kultúry

Africká apokalypsa

réžia: Rob Lemkin

Britský Nigérijčan Femi Nylander vo filme Africká apokalypsa poukazuje na obete koloniálnych zverstiev, obete, ktoré upadli do zabudnutia. Aktivista Femi Nylander odkrýva príšernú realitu kľúčového diela Josepha Conrada Srdce temnoty. V Africkej apokalypse sa vydáme po stopách francúzskeho koloniálneho vojenského veliteľa, ktorý si v 19. storočí prerazil cestu Afrikou. V mene imperiálnej vlády zmasakroval desaťtisíce ľudí. Nylander po prvýkrát prehovorí s komunitami, ktoré sú stále otrasené brutalitou spred sto rokov, a začne sa zamýšľať nad otázkou, kam vlastne patrí.

→ 9. – 10. NOV  12:00 online

Café Európa: Cesta do utópie alebo nekonečný rast na planéte s obmedzenými zdrojmi?

diskusia

Klimatická kríza klope na dvere a európski lídri sa snažia Európu po pandémii obnoviť tak, aby bola odolná, prosperujúca, ale tiež udržateľná. Sľubujú modernú európsku ekonomiku, ktorá nebude produkovať emisie spôsobujúce klimatickú zmenu, ktorá prinesie pracovné miesta, a ktorá bude sociálne spravodlivejšia. Môžeme ale rásť do nekonečna? A je to niečo, o čo by sme sa mali snažiť? Diskutujú: Ladislav Miko (Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku), Richarda Filčák (Prognostický ústav SAV), Nicolas Giroux (grass-root komunitná iniciatíva Bystro). Moderuje: Dorota Osvaldová.

→ 10. NOV 17:00  A4-priestor súčasnej kultúry

ČIARY: multimediálna inštalácia s vernisážou a performanciou

Multimediálna inštalácia Čiary je inšpirovaná rovnomenným dokumentárnym filmom Barbory Sliepkovej, ktorý bude na Filmovom festivale Jeden svet uvedený v hlavnej súťaži. Inštalácia kombinuje objekt, scénické riešenie a svetelný dizajn od výtvarníka a dizajnéra Jána Šicka, experimentálnu zvukovú partitúru Jonatána Pastirčáka a pohybovú performanciu v prevedení Soni Kúdeľovej. Je subtílnym prevedením motívov a tém, ktoré rezonujú so súčasnou Bratislavou.

→ 10. NOV 18:00  Mestské Divadlo P. O. Hviezdoslava – podzemný bunker

→ 11. NOV 17:00  Mestské Divadlo P. O. Hviezdoslava – podzemný bunker

NIE SOM SÁM

réžia: Garin Hovannisian

Film profiluje arménskeho politika Nikola Pashinyana a jeho úlohu v arménskej revolúcii v roku 2018.

Na Veľkú noc roku 2018 si muž nasadí plecniak, spustí živé vysielanie na Facebooku a oznámi, že zvrhne skorumpovaný režim, ktorý má v jeho postsovietskej krajine absolútnu moc. Film Nie som sám zobrazuje nevšedný skutočný príbeh. Autorom hudby a výkonným producentom filmu je frontman kapely System of a Down, Serj Tankian. 

→ 10. – 11. NOV 12:00  online

Všetko jasné

réžia: Theo Anthony

Film Všetko jasné ponúka pohľad do zákulisia sveta kamier, zbraní, zaisťovania bezpečnosti a spravodlivosti. Sledovacie technológie sa stali súčasťou každodenného života a tento film skúma komplexnosť objektivity ich záberu. Reflektuje odchýlky v tom, ako vníma realitu človek i oko objektívu.

→ 10. – 11. NOV 12:00  online

Premiéra filmu Čiary

réžia: Barbora Sliepková

Na slávnostnú premiéru čerstvého víťaza hlavnej ceny festivalu v Jihlave režisérky Barbory Sliepkovej Čiary nepotrebujete pozvánku. Stačí, ak si zakúpite lístok alebo máte permanentku. Vizuálna esej o osamelosti mestského človeka je inšpirovaná slovenským konceptuálnym umením a fotografiou. Prostredníctvom mikropríbehov a pozorovaní zaznamenáva atmosféru Bratislavy v procese transformácie na európsku metropolu.

→ 10. NOV 20:00  Kino Lumière

Na značky!

réžia: Mária Pinčíková

Praha, júl 2018. Pätnásťtisíc žien a mužov všetkých generácií sa stretáva na jednom mieste, aby zacvičili veľkolepé masové choreografie. Všetci sú súčasťou Sokola, hnutia, ktoré vzniklo pred takmer 160 rokmi s cieľom rozvíjať pomocou telocviku a jeho verejnej prezentácie národnú uvedomelosť, kultúrnosť a demokratické hodnoty. Film Na značky! sleduje dvoch protagonistov na ich ceste za vytúženým cieľom. Mladý cvičenec Radek nesie na svojich pleciach nielen svojich sokolských bratov, ale aj neľahké bremeno dospievania. Tréner Mirek má za úlohu dať dohromady hlavnú skladbu všesokolského zletu. Termín vystúpenia sa blíži… Po filme bude nasledovať diskusia režisérkou Máriou Pinčíkovou a vedúcim produkcie Petrom Baranom. Diskusia po filme bude tlmočená do znakového jazyka.

→ 11. NOV 20:30  Kino Lumière

Bocianie puto

réžia: Tomislav Jelinčić

Pred dvadsiatimi siedmimi rokmi našiel vdovec Stjepan Vokić bocianicu so zlomeným krídlom. Zachránil jej život a pomenoval ju Malena. Odvtedy žije Malena so Stjepanom. Trávia spolu nekonečné osamelé zimy a šťastné, ale krátke letá, počas ktorých sa k Malene vracia jej verný bocianí druh. Bez Stjepana by Malena určite zomrela od hladu. Ale kým by bol Stjepan bez Maleny?

→ 11. – 12. NOV 12:00  online

ODVAHA

réžia: Aliaksej Palujan

Vo víre masových protestov po bieloruských prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnili v lete roku 2020, zadržia v Minsku trojicu hercov nekomerčného divadla. Tí chceli, aby v rozľahlých uliciach Minska zaznel aj ich hlas, ktorým volali po slobode prejavu a dlho očakávanej zmene na čele štátu. Štátny bezpečnostný aparát však hlas ľudu brutálnym spôsobom umlčí. Uväznení sú nielen divadelníci, ale aj mnohí ďalší ľudia.

→ 11. – 12. NOV 12:00  online

Prečítajte si rozhovor s režisérom filmu:

https://dennikn.sk/2581995/natocil-film-o-bielorusku-policia-bila-ludi-priamo-pred-mojimi-ocami-rezim-vas-zadrzi-aj-za-farbu-ponoziek/?ref=list

Zelená obeda

réžia:  Alexis Marant, Jules Giraudat, Arthur Bouvart

Dokument Zelená obeta sa zameriava na prípady niekoľkých reportérov, ktorí počas práce na témach súvisiacich s ničením životného prostredia čelili rôznym hrozbám a vyhrážkam zo strany ťažobných spoločností. Vôbec prvý raz sa 40 novinárom z 15 krajín podarilo pod záštitou neziskovej organizácie Forbidden Stories odkryť spôsob fungovania dodávateľských reťazcov a prostredníctvom nástrojov otvorených zdrojov nahliadnuť do baní v Indii, Tanzánii a Guatemale, kde sa v minulosti pod rúškom tajomstva využívali kontroverzné praktiky.

→ 11. – 12. NOV 12:00  online

SNY – slávnostné odovzdávanie cien Jedného sveta

Zabudnite na pozvánky! Na slávnostný ceremoniál Jedného sveta môže ísť každý. Jeho súčasťou bude divadelná inscenácia Sny v podaní Divadla bez domova.  Sny nám umožňujú spracovať udalosti, ktoré môžu byť bolestivé alebo mätúce, v prostredí, ktoré je emočne skutočné, fyzicky však neexistuje. Ľudia bez domova snívajú tiež. Poznáme ich sny? Herci z Divadla bez domova na záver predstavenia spolu s medzinárodnou porotou festivalu Jeden svet odovzdajú ocenenie najlepšiemu dokumentárnemu filmu 22. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.

→ 11. NOV 19:00  Mestské Divadlo P. O. Hviezdoslava