Začína sa festival Jeden svet, online aj naživo v kinách Pozrite si, čo si nemôžete nechať ujsť
Publikované 5/11/2021

Medzinárodný filmový festival dokumentárnych filmov Jeden svet vám od 5. – 11. novembra prinesie vyše 50 filmov z celého sveta a niekoľko slovenských premiér. Môžete si ich pozrieť online z pohodlia vášho domova alebo naživo v kinách a kultúrnych centrách, napríklad aj v Novej cvernovke. Každý deň na pravé poludnie ponúkne filmy, ktoré budú k dispozícii online na stránke jedensvet.sk alebo na platfome dafilms.sk počas 24 hodín. Tí, čo uprednostňujete živé stretnutia s tvorcami filmov, máte možnosť zájsť do bratislavských kín a kultúrnych centier. Z bohatého programu vám ponúkame niekoľko programových tipov na prvé festivalové dni:

LÁSKA POD KAPOTOU
réžia: Miro Remo


Odhodlaný päťdesiatnik Jaroslav má v živote dve vášne: rýchle autá a školskú lásku Jitku, ktorá mu po zbabranom manželstve vrátila nádej a chuť ísť ďalej. Jitka, služobne najstaršia autokrosová vodička v Česku, by sotva našla lepšieho mechanika a kouča, než je Jaroslav. Ten pre ňu znova a znova stavia z ojazdených vozidiel pretekárske autá a spoločne dúfajú vo víťazstvo. Športové zápolenie je len kulisou pre skutočné „preteky života“, v ktorých pár zatiaľ nepatril medzi favoritov. Frustrácia a dezilúzie minulosti tak môžu nabrať prekvapivý smer. Režisér Miro Remo prišiel s príbehom z moravsko-slovenského pohraničia, ktorému nechýba dráma ani humor.
→ 5. NOV 12:00 — 6. NOV 12:00 online

Reč húb

réžia: Marion Neumann

Film opisuje liečivé vlastnosti húb a ich regeneračnú schopnosť. Táto intímna cesta vedie po boku parazitov, symbiontov a rozkladačov a rozvíja myšlienky vzájomného prepojenia a spolupráce. S víziou odolnosti hľadá prostredníctvom stretnutí možnosti obnovy a kladie si otázku, čo nás spája vo svete, ktorý sa zdanlivo rozpadá. Vďaka hubám a ich spojencom film vytvára obraz mykokultúrnej (r)evolúcie. Čo keby nám huby pomohli riešiť náš vzťah k tomuto svetu a radikálne ho zmeniť?

→ 5. NOV 12:00 — 6. NOV 12:00 online

SLÁVA KRÁĽOVNEJ

réžia: Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze

Dokumentárny film Sláva kráľovnej sa odohráva v Tbilisi, hlavnom meste Gruzínska. Príbeh vykresľuje vzájomne prepojené životy špičkových šachistiek Nony Gaprindašvili, Nany Alexandria, Maje Čiburdanidze a Nany Ioseliani. Divákovi sa naskytne vzácny pohľad na ich súčasný život a možnosť zistiť, čo sa skrýva za ich odkazom.

→ 6. NOV 18:00 Kino Mladosť

Rekonštrukcia okupácie

réžia: Jan Šikl

Dokumentarista Jan Šikl viacero rokov vyhľadáva a zbiera súkromné filmové archívy: zašlé a vyblednuté osudy rodín, celuloidové ozvuky slávnostných i všedných okamihov. Takto pred časom narazil na niekoľkohodinový materiál zachytávajúci inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa: zábery jedinečné, napriek tomu zrejme nevidené – až do 21. augusta 2021, keď sa historická pamäť presne po tridsiatich piatich rokoch prebudí z dlhého spánku. Rekonštrukcia okupácie je filmové dobrodružstvo archeologickej povahy, v ktorom sa anonymné tváre premieňajú na plnokrvných svedkov dní, ktoré nasmerovali Československo do ďalších dvoch dekád neslobody.

→ 6. NOV 18:00 Kino Lumière

ARICA

réžia: Lars Edman, William Johansson Kalén

Švédska ťažobná spoločnosť Boliden dopravila v roku 1984 do Čile toxický odpad, ktorý sa tu mal riadne spracovať. V skutočnosti jeho časť vyhodili na okraj púštneho mesta Arica, čo malo vážne následky. V nasledujúcich rokoch ochoreli obyvatelia mesta na rakovinu a mnoho detí sa narodilo s vrodenými chybami. Ak vás téma filmu zaujíma do hĺbky, nenechajte si ujsť diskusiu – Café Európa: Ako zabezpečiť, aby klimatická spravodlivosť nezostala len na papieri?  

→ 6. NOV 12:00 — 7. NOV 12:00 online

Los Reyes 

réžia: Bettina Perut, Iván Osnovikoff

Pokiaľ ste ešte neboli v kine so svojím psom, nadišiel ten čas. Môžete si spolu prísť pozrieť film „LOS REYES“, ktorý festival premieta 7. novembra 2021 o 15tej hodine v Kine Inak v A4 – priestore súčasnej kultúry. Los Reyes je najstarší skejtpark v Santiagu, hlavnom meste Čile. Film opisuje príbeh skutočných kráľov skejtparku: volajú sa Loptoš a Chola. Udomácnili sa v otvorenom priestranstve plnom ruchu a hrajú sa s loptičkami, ktoré sa tu povaľujú. O svoje príbehy sa s nami delia aj tínedžeri. A ako bonus je ihneď po premietaní pripravená konzultácia o výchove a výcviku psíka s odborníkom. 

→ 7. NOV 15:00 A4 – Priestor súčasnej kultúry

Litst vydavateľovi + Masterclass

réžia: Alan Berliner

Táto filmová esej pozostáva z fotografií, ktoré dokumentarista Alan Berliner vystrihol z New York Times v priebehu 40 rokov a archivoval podľa dômyselného systému. Tisíce obrázkov dohromady tvoria archív média, ktoré je ohrozené zo všetkých strán.

Berliner sa vo svojom vtipnom a znepokojenom komentári zameriava na konzumenta správ ďalekej budúcnosti, pre ktorého budú noviny pravdepodobne neznámym pojmom. Pri svojom osobnom archíve, ktorý zaznamenáva menšie i väčšie udalosti svetovej histórie, ukazuje, akú veľkú úlohu toto médium – a predovšetkým spravodajská fotografia – kedysi hralo v živote ľudí. Je to milostný list a požehnanie, ktoré nás žiada, aby sme zvážili, čo sa postupne stráca.

→ 7. NOV 18:00 Kino Klap

PREČO PLASTY? – MÝTUS ZVANÝ RECYKLÁCIA

réžia: Tom Costello, Benedict Wermter

Špeciálna „sneak“ premiéra angažovaného dokumentu Mýtus zvaný recyklácia z trilógie Prečo plasty. Slovenskí diváci ho uvidia ako prví, ešte pred oficiálnou svetovou premiérou. Kríza znečistenia životného prostredia plastmi prerástla v posledných rokoch do medzinárodného škandálu. Fotografie mŕtvych zvierat, znečistených riek a oceánov šokovali svet. Odvetvie výroby plastových obalov vyhlásilo, že pozná riešenie problému: je ním recyklácia. Výrobcovia ubezpečujú spotrebiteľov, že kúpa plastových obalov nie je zločin. Ak je recyklácia naozaj riešením, prečo sa vo svete produkuje viac plastových materiálov ako kedykoľvek predtým?

→ 7. NOV 12:00 — 8. NOV 12:00 online

ZÁHADA RUŽOVÉHO PLAMENIAKA

réžia: Javier Polo

Rigo Pex je uznávaný, no excentrický zvukár, ktorého pohodlný život náhle naruší zvláštny jav: ružový plameniak. Zdá sa, že tieto ružové vtáky ho sprevádzajú všade ako isté znamenia, ktoré ho privedú k bádaniu s cieľom odhaliť ich záhadný význam. Rigo skúma ich vplyv v spoločnosti a nakoniec vycestuje do Spojených štátov, kde stretáva rôznych ľudí, ktorých osobnosť posilňuje existencia vtáka: internetovú senzáciu Pink Lady, skladateľku a multimediálnu umelkyňu Allee Willis, ktorá bola akýmsi hudobným guru, členov popovej skupiny Kero Kero Bonito, kultového filmára Johna Watersa a mnohých ďalších. Rigo bude naším sprievodcom na tejto ceste, ktorá ukáže, ako nám ikony môžu pomôcť nájsť vlastnú identitu či dokonca zmeniť život.

→  08. NOV 12:00 — 09. NOV 12:00 online

JEDEN SVET V KRÁTKOSTI (ZAHRANIČNÉ FILMY)

Festival Jeden svet má tento rok prvýkrát v programe krátkometrážne dokumentárne filmy. Ich zjednocujúcou tému je Rozvojová krajina. Produkcia filmov v rozvojových krajinách je vzhľadom na sociálne, ekonomické a politické komplikácie značne obmedzená. Absencia kinematografických fondov, umeleckých škôl či strednej životnej úrovne častokrát núti tvorcov emigrovať do západných krajín, ale núti ich tiež inovatívnymi a umelecky podnetnými spôsobmi reflektovať zložité spoločenské

situácie, v ktorých sa ocitli. Jeden svet v krátkosti pripravili študenti Katedry audiovizuálnych Štúdií VŠMU Anna Lazor, Nina Ulická a Matej Ambroš.

→ 8. NOV 17:00 Nová Cvernovka

OBSCURO BARROCO

réžia: Evangelia Kranioti

Obscuro Barroco je dokumentárna fikcia o závratných výšinách rodovej otázky a metamorfózy. Zároveň ide o kinematografickú poctu mestu plnému extrémov – brazílskemu Riu de Janeiro. Film zachytáva príbeh transrodovej ikony Luany Muniz (1961 – 2017). Zároveň je sondou do rozmanitých snáh hľadať seba samého prostredníctvom transvestizmu, karnevalu a politického boja. Kladie však aj otázky týkajúce sa tak intímnej, ako aj sociálnej túžby transformovať svoje telo. Film osobne uvedie brazílska filmová teoretička Natalia Christofoletti Barrenha. A po projekcii si diváci budú môcť predĺžiť snovú atmosféru mesta bohov na bare. Podávať sa bude legendárny brazílsky drink caipirinha.

→ 8. NOV 19:00 Nová Cvernovka

Symfónia zvukov 

réžia: Enrique Sánchez Lansch

Symfónia zvukov sa ponára do sveta zvukov slávneho britského hudobníka a výskumníka zvuku Matthewa Herberta. Tento umelec svojimi kompozíciami zvukov, ktoré zaznamenáva z okolitého prostredia, neustále narúša žánrové hranice klasickej a elektronickej hudby a zároveň vyzýva publikum, aby nastavilo uši zvukom sveta. Budeme počuť tak, ako sme ešte nikdy nepočuli.

Film uvedie multimediálna umelkyňa Michaela Pnačeková, ktorá vás pred a po projekcii prevedie aj rovnomennou VR inštaláciou.

→ 8. NOV 20:00 A4 – priestor súčasnej kultúry

Jeden svet myslí na všetkých. Kým plne zaočkovaní si budú môcť vychutnať atmosféru živých a pritom bezpečných premietaní, pre ostatných je pripravená plnohodnotná online alternatíva. Bratislavské projekcie, obohatené o stretnutia s filmármi a ďalšie špeciálne bonusy, sa uskutočnia v kinách Lumière, Mladosť a Klap Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, v kultúrnych centrách Nová Cvernovka a A4 – priestor súčasnej kultúry a na Filozofickej fakulte UK. Do online priestoru prenáša Jeden svet filmy v spolupráci s platformou DAFilms.sk. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a Európskej komisie. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavným organizátorom je nezisková organizácia Človek v ohrození. Projekt Jeden svet bez bariér podporila Nadácia mesta Bratislavy. Za pomoc ďakujeme Katedre translatológie UKF v Nitre a študentom prekladateľstva Filozofickej fakulty UK v Bratislave.