Liga spravodlivosti Zacka Snydera / Zack Snyder’s Justice League
(r. Zack Snyder, USA, 2021, 242 min)
*článok obsahuje spoilery*
Rok 2017 mal byť tým veľkolepým rokom, keď sa po pomerne úspešne rozpracovanej sérii filmov z produkcie DC mali komiksoví fanúšikovia dočkať tímovky Justice League. Zatiaľ čo sa v Marvel Cinematic Universe (MCU) rozvíjajú príbehy obľúbených hrdinov na ploche desiatok filmov a využívajú viacero „origin stories“, Zack Snyder sa rozhodol precíznym spôsobom vyrozprávať jeden príbeh, ktorý koncentruje do troch filmov.
V Mužovi z ocele (Man of Steel, 2013) vidíme nástup Kal-Ela a.k.a Supermana a.k.a Clarka Kenta do nového, Christopherom Nolanom ovplyvneného sveta. Už na konci filmu nám bolo jasné, že v tomto svete existuje aj Bruce Wayne. Jeden z najpopulárnejších komiksových duelov Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti (Batman v Superman: Dawn of Justice, 2016) priamo nadväzoval na udalosti Muža z ocele, ba čo viac – v podstate sa film začína už počas tretieho dejstva, keď Superman bojuje s Generálom Zodom a Bruce Wayne zachraňuje jednu zo svojich Wayne Towers. Snyder veľmi umne do príbehu zakomponoval aj klasické komiksové „over the tops“ ako vytváranie nového života alebo štúdium technológie Kryptonu, Supermanovej domovskej planéty. Ešte zručnejšie však do príbehu zapadla postava Wonder Woman, ktorá v Snyderovom univerze vystupuje hlavne ako Diana Prince. Tá sa snaží od Lexa Luthora získať fotografiu, o ktorej pôvode sa neskôr dozvedáme v jej sólovom filme Wonder Woman (r. Patty Jenkins, 2017).
Napriek tomu, že koniec filmu Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, teda konkrétne zvrat, keď sa Batman rozhodne ušetriť Supermana, pretože aj jeho matka sa volá Martha (je to super „cringe“ moment v inak naozaj kvalitnom filme) nehral úplne do karát kritikom, fanúšikovia ocenili prítomnosť monštra menom Doomsday, ktoré z komiksov poznáme predovšetkým ako bytosť, čo zabije Supermana, a tak sa aj končí tento film.
Musíte uznať, že „pitch talk“, ktorý mal Snyder s Warner Bros., bol skrátka skvelý. A nech sa akokoľvek snažím poprieť svoje nerdovské ja, zakaždým dospejem k záveru, že Snyderov nápad bol skutočne premakaný. Všetko nasvedčovalo tomu, že dvorným režisérom DC Comics bude práve Snyder so schopnosťou konkurovať MCU. Zasiahla však tragédia – Snyderova dcéra Autumn spáchala samovraždu a režisér sa rozhodol z projektu Justice League vystúpiť, aby sa mohol venovať svojej rodine. Logické gesto, ktoré nedalo spať nenažratým producentom (nie, za týchto okolností sa im naozaj nedá povedať inak). Na dokončenie filmu zavolali Jossa Whedona, režiséra pomerne slabšieho pokračovania Avengerov (Avengers 2: Vek Ultrona / Avengers: Age of Ultron, 2015) a režiséra, ktorý sa od Snyderovej poetiky hádam nemôže viacej líšiť. Čo sa asi môže pokaziť, však?
Whedon napokon dokončil film po niekoľkých dotáčkach a výsledkom bolo niečo, čo sa dá nazvať veľmi nešťastným a nemiestnym pokusom vytvoriť z DC komiksu „marvelovku“. Whedon sa spoliehal na vtipné hlášky, sexuálny humor a podstatne sýtejšie farby oproti pôvodnej vízii Zacka Snydera. Z najočakávanejšieho filmu z univerza DC sa stal kasový prepadák a všetky plány na potenciálnu trilógiu boli okamžite zmietnuté zo stola. Hrdinovia Justice League začali žiť vlastným životom. Diana Prince/Wonder Woman vo svojich vlastných filmoch (2017-2020), Arthur Curry v jednom z najväčších filmových prekvapení roka 2018 Aquaman (r. James Wan) a Barry Allen v podaní Ezru Millera v pripravovanej snímke The Flash. Henry Cavill sa po premiére Justice League nechal počuť, že so Supermanom končí, i keď nedávno priznal, že mu úloha chýba a že sa vo vhodnom projekte rád vráti – naposledy sa tak stalo v komiksovke Shazam! (2019). Ben Affleck, jeden z najlepších predstaviteľov temného rytiera, nemal také šťastie a jeho plánovanú sólovku The Batman pre tvorivé nezhody zamietli. Na režijnej stoličke ho vystriedal Matt Reeves a kostým Batmana si obliekol Robert Pattinson. Film má mať premiéru v roku 2022, no údajne neplánuje byť súčasťou DC univerza – podobne ako Joker (r. Todd Phillips, 2019) s Joaquinom Phoenixom. Rovnako sa zrušili aj plány na sólovku o postave Cyborga s Rayom Fisherom. Inými slovami: z Whedonovej Justice League sa stala premárnená šanca.
Krátko po premiére Justice League začal Zack Snyder na sociálnej sieti Vero uverejňovať fotografie zo svojej nedokončenej verzie – medzi prvými sa objavil Superman v čiernom kostýme. Fanúšikovia začali šalieť, vzniklo niekoľko petícií, happeningov (lietadlo nad štúdiom Warner Bros.) a jeden z najpopulárnejších hashtagov všetkých čias – #ReleaseTheSnyderCut. K tejto iniciatíve sa neskôr pridalo aj herecké obsadenie. Nikto stále netušil, či „Snyder Cut“ vlastne existuje, až do momentu, keď Zack Snyder spolu s Henrym Cavillom minulý rok oznámili novinku, z ktorej fanúšikovia skákali ako zmyslov zbavení: „Snyder Cut“ existuje a bude mať premiéru na novej streamovacej službe HBO Max!
Režisérske zostrihy alebo „predĺžené verzie“ nie sú vo filmovom svete nijakou novinkou. Často sa stáva, že režisérsky zostrih pôvodnú kinoverziu obohatí a prinesie nám lepší a ucelenejší obraz – za všetky spomeňme Kráľovstvo nebeské (Kingdom of Heaven, 2005) Ridleyho Scotta, ktorý v takmer o hodinu dlhšom zostrihu priniesol oveľa silnejší príbeh než plytká kinoverzia.
„Snyder Cut“ nie je prvým režisérskym zostrihom filmu DC Comics. Známy a veľmi vydarený je napríklad Superman II: The Richard Donner Cut (2006), druhá verzia kultového Supermana II (r. Richard Lester, Richard Donner) z roku 1980, v ktorej pôvodný režisér odstránil z filmu gýč a priniesol surovší a ucelenejší pohľad. Zack Snyder’s Justice League je však predsa len výnimočný prípad. Nejde ani o predĺžený, ani o rozšírený film. Je to celkom nový film, hoci hlavná synopsa zostáva vo svojej podstate rovnaká.
Film začína tam, kde sa končí Snyderovo predchádzajúce dielo Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti. Vidíme moment Supermanovej smrti a počujeme výkriky bolesti, ktoré sa po celom univerze ozývajú ako vlny. Tieto vlny prebúdzajú materské schránky – stroje ničiace planétu vysielajú signál, že posledný syn Kryptonu zomrel. Na planétu Zem prichádza hrozivý netvor Steppenwolf s jasným cieľom – nájsť všetky tri schránky a pripraviť planétu na príchod Darkseida.
„The bells already been rung, and they’ve heard it. Out in the dark, among the stars. Ding dong, the God is dead.“
Bruce Wayne pokračuje v hľadaní ostatných meta-bytostí v snahe vytvoriť akési spojenectvo – ochranu pred útokom, ktorý vytušil, keď vo svojej vízii videl svet zdecimovaný Darkseidom. Arthur Curry/Aquaman, Victor Stone/Cyborg, Barry Allen/Flash a Diana Prince/Wonder Woman stoja ako zakladajúci členovia toho, čo bude známe ako Justice League (Liga spravodlivosti). Netušia však, že hrozba, ktorej čelia pred Steppenwolfom, je nič v porovnaní s apokalypsou, ktorú sľubuje Darkseid.
Zack Snyder dokázal to, čo sa nijakému inému režisérovi/režisérke DC Comics (snáď s výnimkou Patty Jenkins vo Wonder Woman) nepodarilo. Na ploche neuveriteľných štyroch hodín prináša prvú naozajstnú, plnokrvnú DC skúsenosť. Vďaka stopáži máme možnosť spoznať sa s každou jednou postavou o čosi lepšie. Snyder akoby prihliada na všetko, čo sme už videli v prvej Wonder Woman aj Aquamanovi, a necháva nás to využívať vo svoj divácky prospech. Obrovským posunom je aj obnovená rola Raya Fishera ako Cyborga, o ktorom sme v pôvodnom filme sotva tušili. Pri Brucovi Waynovi/Batmanovi zasa lepšie chápeme jeho motiváciu konať „v mene Supermana“. Koniec plochým replikám a nejasným cieľom! Toto je film, ktorý sme mali vidieť a toto je film, ktorý si publikum bude pamätať. Nový materiál tiež dofarbuje v pôvodnom filme len naznačené herecké výkony, ktoré by nemali zostať bez povšimnutia. Gal Gadot sa jednoducho pre rolu Diany narodila a som presvedčený, že tak ako mal svet len jedného Wolverina a Iron Mana, bude mať aj jedinú (filmovú) Wonder Woman. Rovnako aj skvelý Ezra Miller ako Flash, ktorý namiesto Whedonovej interpretácie naivného „blbečka“ vystupuje ako charizmatický idealista. No a, samozrejme, nesmie sa zabudnúť ani na úžasnú prácu Ciarána Hindsa ako Steppenwolfa či Raya Portera, hlasu monštruózneho Darkseida.
Celkom novým zážitkom pre film je aj scéna, v ktorej Snyder naznačuje, ako sa mala ďalej jeho sága vyvíjať: smrť Wonder Woman, Aquamana a prísľub tzv. Flashpoint paradox – spôsobu, akým dokáže Flash vrátiť čas. Dokonca Joker (Jared Leto) tentoraz dostal dôstojneší priestor než v Jednotke samovrahov (Suicide Squad, r. David Ayer, 2016), čo nepriamo naznačuje, že Snyder mal v pláne pracovať s fenoménom multiverza, s ktorým aktuálne pracuje aj MCU.
Zack Snyder vytvoril unikátne dielo, v ktorom dokazuje, že veľké štúdiá sa musia naučiť počúvať víziu svojich režisérov. Netajím sa tým, že som veľkým fanúšikom celého tohto projektu, hoci má aj svoje chyby. Osobne mi napríklad vadilo 32 koncov, ale sú to také miniatúrne detaily, ktoré jednoducho v tomto dobre fungujúcom kolose zaniknú. Už teraz je podľa recenzií jasné, že film Zack Snyder’s Justice League bude megaúspešný a verme, že Warner Bros. skúsi zo šuplíka vytiahnuť projekt na druhú aj tretiu časť. Už teraz je však jasné, že Ben Affleck sa v úlohe Batmana vráti nielen pre špeciálnu minisériu pre HBO Max, ale aj vo filme The Flash, kde sa objaví po boku pôvodného Batmana Michaela Keatona. Zároveň sa chystá druhý Aquaman, tretia Wonder Woman, reboot Green Lanterna… Je to skrátka tak, ako si hovoria hrdinovia vo filme:
„They said The Age of Heroes would never come again.“
„No, it will. It has to.“