Viete, koľko rokov má najstaršie VR kino na svete?
Eva Križková 26/1/2019

Corinne  Oschwald (CO) študovala ekonómiu a iba šťastnou náhodou sa dostala k startapu zameranému na VR kino. Tomu však chýbal akýkoľvek plán či seriózny zámer. S dvomi priateľmi si založila v Zurichu VR kino s názvom We Are a odvtedy sa dopyt po ich podujatiach nezastavil.

 

EK: We Are je prvé VR kino na svete. Môžete nám prezradiť genézu jeho vzniku?

CO: We Are sme založili v roku 2016 vo Švajčiarsku. Začali sme s pop up turné po Švajčiarsku, počas ktorého sme sa zastavovali v baroch a reštauráciách v časoch, keď neboli využívané (zdieľaná ekonómia). Potom sa odrazu zjavil niekto, kto chcel otvoriť pobočku v lyžiarskom stredisku a v roku 2017 sme už mali franchizing v regulérnej sieti kín. V roku 2017 sme tiež otvorili VR kino v Londýne. V súčasnosti už produkujeme aj vlastné filmy a organizujeme množstvo sprievodných podujatí.

EK: Aký typ filmov, prípadne inštalácií We Are ponúka? Ako by ste definovali vašu hlavnú cieľovú skupinu?

CO: Ponúkame všetky typy VR podujatí. Naši klienti majú radi dokumentárne filmy, ale aj horory či akčné filmy. Ich vek sa pohybuje medzi 25 a 55 rokmi.

EK: Aký je váš názor na ponuku VR trhu?

CO: Zatiaľ nie je v ponuke veľa filmov a je pre nás náročné získať k nim práva, pretože producenti si neuvedomujú, že im nemôžeme zaplatiť za krátke VR filmy toľko, koľko dostávajú za hollywoodske celovečeráky (musíme spájať niekoľko filmov do minimálne 45-minútového programu.) Verím, že jedného dňa sa vo VR objaví aj hollywoodsky blockbuster. Okrem iného sa venujeme aj produkcii filmov na komerčné účely.

EK: Ako funguje financovanie takéhoto kina? Existuje nejaký systém finančnej podpory pre toto distribučné odvetvie?

CO: Financujeme sa sami. Nepoberáme žiadnu finančnú podporu. Peniaze získavame predajom vstupeniek, a to hlavne na špeciálne podujatia a tiež z produkcie (predovšetkým 3D) filmov.

EK: Ako vidíte zo svojej pozície budúcnosť VR filmovej produkcie?

CO: Ťažko povedať. Podľa mňa je to skvelá cesta prezentácie filmov. Ale zároveň veľmi náročná na produkciu. A pokiaľ sa žiadni naozaj veľkí producenti nepustia do výroby filmov vo VR, nevidím v tom až takú veľkú budúcnosť.

EK: We Are je medzinárodná sieť. Čo je potrebné na to, aby sa nejaké kino mohlo do tejto siete zapojiť? Máte aj nejakého člena z východnej Európy?

CO: Žiaľ, nemáme nikoho z východnej alebo strednej Európy, kto by prejavil záujem priniesť We Are do tejto časti sveta. My by sme, samozrejme, veľmi radi rástli aj týmto smerom. V skutočnosti na to netreba veľa. Poskytujeme všetky inštrukcie a stačí zaplatiť malý poplatok na nákup technológie. My zabezpečujeme práva, VR technológiu a všetko ostatné.