Vianočné neresti / anketa
Publikované 22/12/2021

Ľudí zo slovenského audiovizuálneho prostredia (a zároveň redakcie Kinečka) sme sa spýtali na ich vianočné neresti jedlé aj audiovizuálne. V tomto článku Vám prinášame ich odpovede.

1. Aké je vaše obľúbené vianočné pečivo alebo koláč?
2. Aké sú vaše obľúbené filmové sviatočné neresti? Nemusia byť tematicky vianočné, ale prezraďte, čo radi pozeráte počas sviatkov.

Boj o moc (Succession)

Zuzana Mojžišová, spisovateľka, pedagogička na FTF VŠMU

1. Všetky naše vianočné koláčiky obľubujem, lebo ich naozaj robíme len raz do roka – sú vzácne. Mená majú obyčajné koláčikovské, okrem jedného. Pokrstili sme ho en-dé-er. Lebo recept bol pôvodne v nemčine. Sú to také silno korenisté melasové kôpky.
2. Nemám vianočné filmové neresti. Cez Vianoce nepozerám. Cez Vianoce čítam. To, čo bolo pod stromom. A toho býva neúrekom.

Tomáš Hudák, člen redakcie Kinečka

1. Metrový koláč!
2. 25. december je deň, keď NBA tradične naplánuje zápasy, v ktorých sa majú predviesť nielen najlepší hráči, no viaže sa k nim aj príbeh a špeciálna rivalita. Vzhľadom na časový posun určite nebudem pozerať všetky, ale predpokladám, že aj tento rok pri basketbale strávim nemalú časť večera.

Lucia Kašová, režisérka

1. Ja sladké nepapám, nechutí mi, ani mojej rodine, takže nepečieme. Ale čo každoročne pripravujem na Vianoce, je vaječný likér. Receptúra každoročne prechádza modifikáciami a vylepšovákmi, ale už sa blíži k dokonalosti!
2. Popravde, nerozumiem tomu, že ľudia každé Vianoce pozerajú tie isté filmy, to mňa nikdy nebavilo. Asi jediný film, ktorý som schopná pozerať opakovane, je Svätá hora (La montaña sagrada) od Jodorowského, kľudne aj na Vianoce.

Kristína Žilinčárová, scenáristka a členka redakcie Kinečka

1. Vanilkové rožky.
2. Fantaghiro. Posledný diel ignorujem.

Gregor Valentovič, režisér

1. Najradšej mám linecké koliesko, lebo hoci je to taký priemerný koláčik, na um mi prišiel ako prvý.
2. Mojou neresťou bola dlho Láska nebeská (Love Actually), mal som z detstva zafixované, že je to kvalitný film. Minule som si ho pozrel, a bola to sračka. Teda okrem tej scény s Emmou Thompson a Joni Mitchell. Teraz si hľadám novú neresť.

Adam Straka, spoluzakladateľ distribučnej spoločnosti Film Expanded, člen redakcie Kinečka

1. Celá konzerva Salka na posedenie.
2. Moja vianočná filmová neresť posledných rokov je najklasickejšia rozprávka Vianoc. Spočiatku som tradíciu pozerania Popolušky u nás doma neznášal, v posledných rokoch sa to z neznámych dôvodov menilo a momentálne je to niečo, na čo sa na tohtoročné sviatky najviac teším.

Princezna Fantaghiró 3 (r. Lamberto Bava)

Barbora Sliepková, režisérka

1. Mám jedno šťastie – nie som na sladké. Vianočné pečivo si užívam maximálne k poobednej káve u starkej. Tá napečené skladuje v tajnej miestnosti pod strechou, kde je sucho a zima, dvere sa musia rýchlo zatvárať, aby tam nevnikli vymyslené myši. Vonia to tam sušenými bylinkami a dobrodružstvom – sú tam ďalšie malé dvere, ktoré neotvárame, a vchádza sa tam z maminej starej izby, kam som si chodila tajne čítať zakázané socialistické knižky o dospievaní. Kedysi mi najviac chutili starkine vanilkové rožky, teraz je to medovníkový chlebík.
2. Vo vianočnom období ma vždy chytí potreba čítať fantasy, sci-fi, rozprávky, mysteriózne príbehy a rovnaké žánre ma bavia aj vo filmoch. Teším sa, keď v televízií na návšteve doma stihnem Fantaghiro alebo Nekonečný príbeh (Die unendliche Geschichte).

Eva Križková, riaditeľka festivalu Jeden svet

1. Išlfánky. Sú to také lepené kolieska obliate v čokoláde a na vrchu je vlašský orech. Majstrom v ich pečení bol môj deduško a tradícia prešla cez pokrčené papierové recepty neskôr na mamu. Išlfánky nie sú iba obyčajná sladkosť. Skrýva sa v nich vianočná spomienka na časy, keď väčšina súčasných redaktoriek a redaktorov Kinečka ešte nežila, kúrilo sa uhlím, ktoré sme museli vo fúrikoch vynosiť cez vysoké tunely vyhrabané v snehu z ulice až ku dverám domu, darčeky nosil Ježiško a starí rodičia ako aj naša planéta boli nesmrteľní.
2. Mám takú chorobu z povolania, že ja aj cez Vianoce najradšej pozerám dokumenty. Spojím tak príjemné s užitočným – programový predvýber na Jeden svet s vianočným polihovaním pri filmoch. Aj teraz mám našetrené linky s horúcimi novinkami z nedávno ukončeného festivalu IDFA. Už sa teším ako budem každý večer po zimnej prechádzke so psami a s plným bruchom išlfánok žhaviť projektor.

Lena Bohunicki, členka redakcie Kinečka

1. Linecké koláče. (^-^)_且
2. Grinch. Konkrétne verzia amerického režiséra Rona Howarda z prelomu storočí. Dokonale totiž spĺňa moju predstavu o dobrom sviatočnom filmovom gýči. Teší ma tiež nárast produkcie vianočných queer titulov. Tento typ snímok doposiaľ takmer spravidla podporoval výlučne heteronormatívne predstavy o rodinných väzbách, na ktorých tieto filmy stavajú.

Roman Pivovarník, junior producent v HITCHHIKER Cinema

1. Hoci nejde o pečivo ani koláč, mojou obľúbenou vianočnou sladkosťou je jednoznačne kolekcia vianočných figúrok značky Orion. Figúrky ani nemá zmysel vešať na stromček, lebo by po pár dňoch viseli už iba zdeformované alobaly niekdajších kráľov, anjelov a mikulášov. Preto sú každoročne iba uložené v miske, a keď sa raz stalo, že neboli ani tam, neostávalo mi nič iné, než si kolekciu dopriať počas januárových výpredajov (z mne neznámeho dôvodu) nechcených kusov.
2. Počas Vianoc mi neostáva veľmi čas na filmové neresti, a to kvôli nerestiam videoherným. Je to jediné obdobie v roku, keď s bratom spoločne „drtíme“ nejakú zaujímavú indie videohru, vďaka čomu tak okrem iného dochádza k želanému „bonding time“. Tento rok sa vrátime do roku 1807 hrou Return of the Obra Dinn.

Zuzana Goleinová, študentka KAS FTF VŠMU, prispievateľka Kinečka

1. Asi nemám, neviem prísť na nič, na čo by som sa tešila.
2. Vianoce sa mi posledné roky zredukovali na krátke vydýchnutie, pre absenciu všeobecného tešenia som rezistentná aj voči sviatočnej atmosfére a jej špecifickým atribútom, teda aj vianočným filmom. Takže nepozerávam nič konkrétne, skôr dobieham, čo som cez rok zameškala.

Denisa Jašová, doktorandka na FTF VŠMU

1. Moje obľúbené vianočné koláče sú všetky bez orechov, keďže mám na ne alergiu, a tak sa výber hneď zúži, ale najradšej mám štedrák, ktorý mi mamka urobí, keď prídem domov, špeciálne bez orechovej vrstvy.
2. Zo slovenských filmových Vianoc mám najradšej Perinbabu a Kráľa Drozdiu bradu, z talianskych filmových Vianoc je pre mňa samozrejmosťou filmový koláčik – cinepanettone, teda nejaká nenáročná talianska vianočná komédia, ktorá sa uvádza každý rok na sviatky.

Andrea Bandiková, scenáristka a prispievateľka Kinečka

Počas Vianoc pozerám seriály, ktoré v priebehu roka odsúvam a nejak mi sadnú k nálade a atmosfére, ako napríklad Koruna (The Crown). Naj pečivom sú medovníky, kvôli orechom a vôni perníkov.

Mária Ferenčuhová, poetka, prekladateľka a filmová publicistka

1. Na Vianočné pečivo nemám veľkú slabosť, nahrádzam ho najčastejšie degustáciou čajov, káv či remeselných čokolád. Prípadne sa postím. Keď sa mi však do rúk dostanú vianočné oblátky, vedia mi zahrať na ASMR strunku: máločo je lepšie ako tichý praskot krehkého telíčka oblátky pod zubami.
2. Nemám ani sviatočné filmové neresti, naopak, chvályhodne dobieham resty z celého roka vo videotéke Jihlavy, na Dafilms alebo v archívoch televízií. Občas sa mi to vymkne z rúk a  pracovná dôslednosť sa zmení na obžerstvo – dva-tri dokumenty za večer ma prevedú množstvom tém, problémov aj krajín, hlava sa mi preplní a obsah vytryskne von v podobe záchvatov úzkosti, prípadne mnou pretečie v podobe nočných môr. Potom sa ponáram do tmy a ticha, liečim si rany poéziou, v krajnom prípade aj inteligentným humorom na Netflixe. V rámci bezplatných troch mesiacov Apple TV sa teším, že dopozerám seriál The Morning Show.

Barbora Nemčeková, šéfredaktorka Kinečka

1. Griláž mojej mamky, medovníky a burizónové guľky. Na vianočné koláče mám veľmi taktilné spomienky – horúce burizóny zaliate karamelom, ruky do vlažnej vody, rozpúšťajúci sa karamel.
2. Keďže v Bratislave nemám televízor, keď prídem na sviatky domov, presuniem sa späť do detstva, keď sme binge-watchovali (vianočné) rozprávky. Pri rozbaľovaní darčekov a následnom pojedaní sladkého treba mať zapnutú Popolušku. Prvý a Druhý sviatok vianočný Sám doma – oba diely. V istom období dospievania som sa snažila navodiť si vianočnú pohodu rigoróznym sledovaním všetkého vianočného. Možno to podvedome robím aj teraz. Vidieť niečo toľkýkrát je upokojujúce. Ešte samozrejme Princezná so zlatou hviezdou (Princezna se zlatou hvězdou) a vianočná detektívka – Vianoce Hercula Poirota (Hercule Poirot’s Christmas).

Vianoce Hercula Poirota (r. Edward Benett)

Tereza Dodoková, scenáristka a prispievateľka Kinečka

1. Vianočné pečivo alebo koláč: Kokosové ježe, 100%. Moja prateta každé Vianoce napiekla minimálne za štyri plechy. V zamatovej teplákovej súprave smaragdového odtieňa balila do dózičiek poschodia koláčikov, ktoré oddeľovala veľkonočnými/mimosezónnymi servítkami. Od mala mám v sebe zabudovaný filter, ak sa na stole nachádzajú kokosové ježe, iné koláče nevidím. Hoci sa môj súčasný vegan variant nepodobá ježom od pratety – nie je to vina rastlinných ingrediencií – ježe sú nostalgia za detstvom a ja sa s láskou prejedám za svetom, na ktorý už nedočiahnem.
2. Filmové sviatočné binge neresti: Rozhodne Shrek 1, 2, 3, bingeujem Mijazakiho, milujem Pingu a zvyknem pozerať filmy Johna Watersa. Asi väčšina z nás svoje vianočné návyky aplikovala počas celého pandemického roka pre pocit bezpečia. Ten minulý som nonstop rotovala série RuPaul’s Drag Race, tento akosi nemám kapacitu, no plánujem rewatchnúť seriál Boj o moc (Succession).

Teodor Kuhn, režisér

1. Z vianočného pečiva mám najradšej oblátky s medom a cesnakom.
2. Cez sviatky rád pozerám Burtonov Batman sa vracia (Batman Returns) s Penguinom a Catwoman. Málokto vie, že to je vianočný film a je super. (Ale dám aj povinnú jazdu – Pelíšky, Obecná škola [Obecní škola] a Sám doma [Home Alone], vždy znova som prekvapený, že je to až také dobré.)

Erik Binder, filmový publicista a člen redakcie Kinečka

1. Nostalgické spomienky na detstvo, keď každé Vianoce vybrala mama z trúby dva makové a dva orechové koláče, ma nútia vracať sa k týmto maškrtám každý rok.
2. Vianoce sú síce ideálne na x-té reprízy filmov, ktoré poznáme naspamäť, ale prednosť dávam dopozerávaniu vecí, ktoré som nestihol vidieť počas roka.

Slavomíra Macáková, program & PR Kino Úsmev

1. Dlhoročne sú mojím najobľúbenejším vianočným pečivom vanilkové rožky, čo sa však týka pečenia, tak si najviac užívam výzdobu medovníkových dinosaurov. Formičkami v tvare dinosaura vediem osobný boj so stelesnenou nudou – tradičnými podkovičkami, čižmami a zvončekmi.
2. Počas sviatkov sa vždy veľmi rada vraciam k československým klasikám, no nevynechávam ani rozprávky. Medzi najzásadnejšie pre mňa patria werichovské Bol raz jeden kráľ… (Byl jednou jeden král…) a Cisárov pekár a pekárov cisár (Císařův pekař – Pekařův císař), veľmi ma vie potešiť aj ruská rozprávka Kráľovstvo krivých zrkadiel (Korolevstvo krivych zerkal), kde je veľmi umne vyťažený motív zrkadlenia a farebná až gýčovitá estetika, ktorá ma baví od detstva dodnes.

Ivana Hucíková, režisérka, členka redakcie Kinečka

1. Parížske rožky mojej babky a domáca dvojfarebná bábovka od maminy. Babka robí každý rok parížske rožky, ktoré sú dokonalé. Ich príprava je však pomerne náročná. Preto ich má vždy prerátané na každého člena a členku rodiny. Dostaneme ich na prídel. Keď vieme, že ich máme iba obmedzený počet, vychutnáme si ich o to viac. A bábovka asi nie je tak úplne tradičné vianočné pečivo, ale my ju počas roka nepečieme a spája sa mi s detstvom a Vianocami, takže ju mamina robí podľa receptu jej maminy vždy iba na sviatky.
2. Popravde, Vianoce tak nejak všeobecne moc neriešim. Klasické vianočné filmy som nemala rada asi nikdy. Výnimkou sú hádam jedine Pelíšky. U nás v rodine tento film zľudovel a vieme ho citovať naspamäť.

Katarína Poliačiková, vizuálna umelkyňa a prispievateľka Kinečka

1. Najradšej ochutnávam to, čo napečú ostatní! Napríklad naposledy koláč od kamarátky, do ktorého ide úplne celý pomaranč. Chystám sa ho vyskúšať.
2. V posledných rokoch mám takúto tradíciu: Grandhotel Budapešť (The Grand Budapest Hotel) od Wesa Andersona na Vianoce, a film Dym (Smoke) od Wayna Wanga a Paula Austera na Silvestra. A milujem Perinbabu, to je detstvo, tá uhrančivá, trochu temná Jakubiskova poetika a vizualita.

Matej Sotník, kreatívny riaditeľ Film Expanded a producent

1. Opekance (alebo tzv. Obzerance) s makom. Hrozne rád ich omáľam v ústach.
2. Až na festivaly cez rok nemám toľko času, koľko by som si prial, na sofistikovanú kinematografiu, takže cez Vianoce idem napríklad MUBI a som otvorený radikálnejším tvarom. Popolušku nepozerám. Mimochodom, tá pôvodná indická vraj bola pekne zlobivá.

Alexandra Gabrižová, redakcia Kinečka

1. Vanilkové rožky. Aj s procesom zdieľaného ležérneho pečenia a dialógov. V detstve neobľúbené chute ako medovník a škorica som si v posledných zimných obdobiach zrazu začala zázračne užívať tiež.
2. Nie je to neresť, a ani nie vianočná, ale tento rok som sa rozhodla, že si každý december pozriem jeden film od Dereka Jarmana. Začala som s The Garden. Prvý deň nakrúcania bol 3. december 1989.

The Garden (r. Derek Jarman)

Eva Filová, filmová teoretička a pedagogička na FTF VŠMU

1. Radšej si otvorím knihu, než by som mala rozmýšľať nad koláčmi.
2. Tieto sviatky fakt nemusím. Televízny program je nepoužiteľný, teda okrem prenosov zo zimných športov, ale aj tak je lepšie vypadnúť do lesa, než sedieť pred telkou. A keď sa začnú na mňa valiť vianočné jingle a rozprávkové remixy aj z obľúbenej rozhlasovej stanice, okamžite vypínam. Tento divný čas sa dá prežiť s Votrelcom 1 – 4 (Alien 1 – 4), Príbehom služobníčky (The Handmaid’s Tale) a vojnovými filmami. Vianočné komédie je to najväčšie utrpenie, najmä keď ich treba obodovať, čo znamená zamýšľať sa nad nimi.

Ivana Sujová, scenáristka, riaditeľka Fest Anča

1. Z koláčov už nemám radosť. Odkedy si varím sama, tak si užívam, keď mi navarí niekto iný – najmä kapustnicu a zemiakový šalát!
2. Správnou neresťou sú určite všetky časti Harryho Pottera počas upratovania a varenia. V prestávkach sa však snažím dobiehať seriály, ktoré som počas roka nestihla – tieto sviatky to budú Boj o moc (Succession), 3. séria Pose, I May Destroy You a Midnight Mass.