V deväťdesiatom štvrtom nebezpečne, divoko a škandalózne
Erik Binder 16/9/2019

Z CYKLU WE LOVE 90’S

Pokračujeme v našom trilerovom seriáli a musíme skonštatovať, že ročník ’94 bol síce silný, ale rok 1993 bol jednoducho len jeden. V deväťdesiatom štvrtom sa dostali futbalové majstrovstvá sveta do USA, zeme futbalom dovtedy nedotknutej, a titul po dlhých rokoch právom získala Brazília po tom, čo božský copík Robertio Baggio kopol penaltu do brány nebeskej. Inak sa nič špeciálneho nedialo, nepočítajme stále prebiehajúcu vojnu na Balkáne, v našom spomínaní sa držíme pozitívnejších udalostí. Pre nás je dôležité, že Jan de Bont urobil po Nebezpečnej rýchlosti z Keanu Reevesa ešte väčšiu hviezdu ako bol po Bode zlomu, Meryl Streep sa učila pádlovať na divokej rieke a chudák Michael Douglas opäť neudržal zapnutý zips na nohaviciach a opäť na to škaredo doplatil.

Nr. 5.1.: Nebezpečná rýchlosť (Speed, USA, 1994, r. Jan de Bont)

Čo sa príbehu týka, je Nebezpečná rýchlosť blbosť na kvadrát, objektívne však ide o veľmi dobre nakrútený akčný film so slušnou gradáciou deja. Nejaký vyšinutý postarší dement (v podaní Dennisa Hoppera) sa rozhodne umiestniť bombu pod autobus a ten, keď spomalí pod päťdesiatku (ale bacha, vydierač má na mysli míle!), tak vybuchne a zabije cestujúcich. Šoféruje Sandra Bullock, rite a gule cestujúcich zachraňuje Keanu Reeves. Obaja sa do seba, samozrejme, zaľúbia, sexu sme sa ale nedočkali, na ten mal vtedy chuť, ako si povieme o chvíľu, len Michael Douglas. V 1994 sme v kine YMCA pri tejto super akcii krochkali blahom, ako aj niekoľkokrát potom doma pri televíznych obrazovkách. Dnes už na filme trochu cítiť zub času, ale kultový status tejto značky zbytočne poškodilo najmä pokračovanie na výletnej lodi. Kto by však chodil na film s názvom Nebezpečná rýchlosť, ktorý sa odohráva na výletnej lodi, are you serious???

Nr. 5.2.: Divoká rieka (The River Wild, USA, 1994, r. Curtis Hanson)

Divoká rieka je ďalší slušný triler tohto roka, ktorý sme chceli všetci vidieť. A neboli sme sklamaní. V podstate ide o akúsi metaforu záchrany manželstva, ktoré potrebuje na reštart nejaké poriadne napätie vyvolané obavou o život. Manželskému páru v podaní Meryl Streep a Davida Strathairna a ich otravným deckám, ktoré by ste najradšej sami zavraždili, pôjde po krku slizký magor Kevin Bacon. Nejde o žiaden scenáristický zázrak, ale krásna príroda, slušne nakrútené akčné scény, pnutie medzi postavami a výborní herci vás udržia spoľahlivo v napätí až do konca. Pokiaľ vám tu budú chýbať nechutnosti typu homosexuálneho znásilnenia alebo mentálne a fyzicky retardovaných „redneckov“, pozrite si hneď potom síce podobne ladený, do prírody zasadený, ale podstatne drsnejší triler Vyslobodenie, v origináli Deliverance, v réžii Johna Boormana z roku 1972.

Nr. 5.3.: Škandálne odhalenie (Disclosure, USA, 1994, r. Barry Levinson)

Michael Douglas je skrátka nenapraviteľný. Ten, chudák, keď sa na neho usmeje nejaká sexi ženská, automaticky odopína zips, sťahuje gate za päťsto dolárov a vykoná sexuálny akt. V trileri Škandalózne odhalenie sa ale stane sám obeťou sexuálneho harassmentu, keď ho nenechá na pokoji kolegyňa s tvárou a telom Demi Moore. Odpovedzte si sami, úprimne, čo by ste urobili vy na jeho mieste… ha? V každom prípade, aby tento film nebol len o jednej súloži, ukáže sa, že kolegyni v skutočnosti nešlo o dokonalý orgazmus. Chcela iba oblafnúť ľudí vo firme a nabaliť sa. Popravde, táto zápletka nie je ani zďaleka taká zaujímavá ako tá sexuálna. Ide mimochodom o adaptáciu románu Michaela Crichtona, autora Jurského parku a všetkého možného, čo sa ešte pred Škandalóznym odhalením, ale aj neskôr v Hollywoode nakrútilo. Sčasti kvalitný erotický triler, sčasti guilty pleasure. Pokiaľ ste ešte film nevideli, tak naše komerčné televízie ho majú celkom rady a skôr či neskôr naň natrafíte.