Čo nám „držalo gule vo zveráku“ v roku 1991
Erik Binder 16/6/2019

Z CYKLU WE LOVE 90’S

Po mesiaci sa posúvame v našej rubrike „Trilery deväťdesiatych rokov“ o rok ďalej, respektíve bližšie k súčasnosti, a to do roku Pána 1991. A opäť je z čoho vyberať a opäť vynecháme viaceré obľúbené tituly, čo však neznamená, že vaša znalosť trilerov nakrútených v roku 1991 by sa mala zastaviť na číslovke tri. Po zvážení sa do výslednej „svätej trojice božích diel“ tohto roka dostali Bod zlomu, Posledný skautMlčanie jahniat. Pred dverami „neba“ tak zostali čisto politická záležitosť JFK (r. Oliver Stone), Oheň (Backdraft, r. Ron Howard) alebo Mys hrôzy (Cape Fear, r. Martin Scorsese). A Terminátor 2: Deň zúčtovania (Terminator 2: Judgment Day, r. James Cameron) je proste v prvom rade sci-fi.

Nr. 2.1.: Bod zlomu (Point Break, USA / Japonsko, 1991, r. Kathryn Bigelow)

Johnny Utah. Nič viac netreba počuť a hneď sa každému milovníkovi kvalitných trilerov, parádnej akcie a adrenalínových športov rozsvieti. Nie, vážne zabudnite na remake z roku 2015, ktorý vlastne ani remake nie je, skôr parazituje na skvelej značke. Bod zlomu sa napriek komerčnému úspechu v našich kinách nehral, takže sme si museli na napínavý príbeh agenta FBI infiltrovaného do zločineckého gangu počkať až do uvedenia v telke a s českým dabingom. Johnny Utah, samozrejme, zisťuje, čo je to tá skutočná duševná sloboda, ktorú dosiahnete iba ak doobeda surfujete a poobede prepadávate banky v maskách amerických prezidentov. Prípadne naopak, podľa toho, ako sa vyspíte. Bod zlomu je jedným z tých kultových akčňákov, ktoré nikdy v televízii nevynechám, na prepad slabo stráženej pobočky nemenovanej banky v Devínskej Novej Vsi som sa však napriek znalostiam všetkých scén tohto filmu stále neodhodlal. V šuflíku mám ale odložené gumené masky so ksichtmi Rudolfa Schustera, Ivana Gašparoviča a Andreja Kisku… Keanu Reeves a Patrick Swayze si nakrúcanie museli parádne užívať, malé cameo cool potetovaného surfera a drogového dílera si tu zahral Anthony Kiedis z Red Hot Chilli Peppers.

Nr. 2.2.: Posledný skaut (The Last Boy Scout, USA, 1991, r. Tony Scott)

Kto nepovažuje za najhláškovitejší akčný film, respektíve vôbec najhláškovitejší film všetkých čias a všetkých žánrov Posledného skauta Tonyho Scotta, tak ho dosiaľ nevidel. Inými slovami, ľudstvo sa delí na dve skupiny: na tých, ktorí videli Posledného skauta minimálne desaťkrát a ešte ho desaťkrát uvidia, a na tých, ktorí ho nevideli vôbec a nemali by už ďalej márniť čas inými činnosťami, než sledovaním tohto skvostu medzi trilermi. Do ktorej skupiny patríte? Príbeh nie je extra dôležitý, súkromný detektív Joe Hallenbeck vyšetruje spoločne s futbalovou hviezdou Jimmym Dixom vraždu futbalistovej frajerky. Pri pátraní zisťujú, že sa dostávajú na tenký ľad vyjednávaní so stávkovou mafiou. Zmysel pre humor im ale stále nechýba, dialógy im totiž napísal Shane Black. Bruce Willis tu je za, citujem, „takovou nulu“ a Damon Wayans si musí dávať bacha, aby nezačal baliť Hallenbeckovu dcéru, inak mu „strčí deštník do prdele a rozevře ho“. Ako správne čítate, Posledného skauta treba vidieť a počuť  v českom dabingu.

Nr. 2.3.: Mlčanie jahniat (The Silence of the Lambs, USA, 1991, r. Jonathan Demme)

No a nakoniec na čisto vážnu, až artovú nôtu. Mlčanie jahniat získalo 5 Oscarov, čím sa inak komerčný trilerový žáner dostal konečne, a v tomto prípade aj zaslúžene, do pozornosti kritiky až natoľko, že išlo o najlepší film roku 1991. Teda aspoň podľa amerických akademikov. No a my nijako zvlášť neprotestujeme. Anthony Hopkins ako Hannibal Lecter je (s náhubkom, aj bez náhubku) dokonalý, Jodie Foster nemenej a Scott Glen ako jej šéf taktiež. Ide o jednu z adaptácií románov Thomasa Harrisa, nepochybne poznáte filmy s postavou Hannibala Lectera, ako Hannibal (2001, r. Ridley Scott) a Červený drak (Red Dragon, 2002, r. Brett Ratner), seriál Hannibal (2013-2015) s Madsom Mikkelsenom, treba ale nakukať aj Lovca ľudí (Manhunter, 1986) Michaela Manna. To je totiž to isté, čo Ratnerov Červený drak, len o dosť lepšie. Musím sa priznať, že ma Mlčanie jahniat ako pubertiaka príliš neoslovilo. Neskôr som ho videl začiatkom 21. storočia a už som začal chápať, o čo tam v skutočnosti ide, aby mi nakoniec všetko docvaklo až na tretíkrát, niekedy po tridsiatke. Neviem, čo to o mne ako potenciálnom kanibalovi hovorí, každopádne kto dodnes tento pomalý psychologický triler nevidel, nesie v sebe podobný smrteľný hriech, ako pri neznalosti predchádzajúcich dvoch dokonalých trilerov roku 1991.

Bod zlomu
Posledný skaut
Mlčanie jahniat