V Banskej Štiavnici sa uskutoční prestížny workshop
Publikované 5/6/2019

Slovenské občianske združenie Film Expanded, zodpovedné aj za projekt Dokument na kolesách spolu s Institutem dokumentárního filmu organizuje workshop s podtitulom Find Your Way – Vision, Space and Storytelling. Zameraný je na prípravu dokumentárnych projektov. Na Slovensko ho prináša medzinárodná platforma Ex Oriente Film, ktorá sa zameriava na vývoj autorských dokumentárnych filmov a ich financovanie. Táto udalosť je prvá z troch, kde filmári rozvíjajú svoje témy, príbeh, či vizuálnu stránku svojich filmov. Druhý týždeň workshopov prebehne v októbri, na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava, posledný v marci na East Doc Platform.

„Tešíme sa, že Ex Oriente Film sa po trinástich rokoch vracia na Slovensko. Považujeme to za dôležitý krok, a to v kontexte dlhodobo dobrej česko-slovenskej spolupráce, ako aj v kontexte medzinárodného presahu platformy. Ex Oriente Film otvárame ako pre slovenských filmových profesionálov, čím vzniká potenciál vytvorenia medzinárodných koprodukcií, tak aj pre študentských observerov. Naša snaha o inklúziu je v neposlednom rade viditeľná aj zo sprístupnenia nemalej časti výživného programu obyvateľom Banskej Štiavnice a širokej verejnosti,” povedal Roman Pivovarník, člen Film Expanded.

Slovenský film sa na tejto udalosti predvedie na paneli, kde ho predstaví Zuzana Bieliková, riaditeľka Slovak Film Comission, o dokumentárnej dramaturgii RTVS príde porozprávať Ondrej Starinský. Podujatia sa zúčastnia aj študenti Filmovej a televíznej fakulty VŠMU ale aj rôzni slovenskí dokumentaristi.

„Situovanie Ex Oriente Film na mapu slovenskej audiovízie má potenciál kontinuálnej spolupráce. Vzhľadom k rozsahu a dôležitosti česko-slovenského parnerstva ide napokon o pochopiteľný krok. Slovenské industry prostredie bude mať možnosť sa workshopu aktívne zúčastniť a slovenská audiovízia sa na ňom odprezentuje medzinárodne. Bez zaangožovania Film Expanded by workshop v Banskej Štiavnici nedosiahol túto nadhodnotu,” vyjadril sa Tomáš Tožička, riaditeľ Institutu dokumentárního filmu.

Na podujatie sa prihlásilo vyše stovky projektov, uvedie sa však len dvanásť najlepších z nich. So svojimi producentmi sa do Banskej Štiavnice chystajú režiséri týchto filmov, ktorí ich tam budú ďalej rozvíjať.

Medzi medzinárodne úspešné slovenské projekty doposiaľ vyvíjané v rámci Ex Oriente Film workshop patria: Diera v hlave (r. Robert Kirchhoff, 2016), Slepé lásky (r. Juraj Lehotský, 2008), Zvonky šťastia (r. Marek Šulík, Jana Bučka, 2012), Zamatoví teroristi (r. Peter Kerekes, Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, 2013), Nový život (r. Adam Oľha, 2012), Kapela (r. Ladislav Kaboš, 2018) a ďalšie.

Ex Oriente Film sa uskutočňuje s podporou Audiovizuálneho fondu. Partnermi udalosti sú: Filmový festival 4 živly, Filmová a televízna fakulta VŠMU v Bratislave, České centrum v Bratislave, Asociácia nezávislých producentov, Art Cafe Banská Štiavnica.

Zdroj: TS