Už v utorok bude Teplo na Kraťasy
Publikované 19/7/2020

Podporujúc júlový Pride a LGBTIQ+ komunitu si už v utorok 21. júla môžete vychutnať kurátorský výber českých a slovenských teplých krátkych filmov – od archívnych klenotov až po najčerstvejšie študentské filmy natočené v tomto semestri. Špeciálne premietanie krátkych filmov s názvom Teplo na kraťasy (SK/CZ) pre Kino Inak v bratislavskej Áštvorke dramaturgicky a produkčne pripravili režisérka Gabriela Gažová a študentka filmovej kritiky Barbora Nemčeková.

Kurátorský výber študentských queer filmov predstaví filmy autoriek a autorov rôznych generácií, ktoré spája (výraznejšie či menej) prítomná téma neheteronormatívnej životnej skúsenosti, a každý z nich je zároveň výraznou autorskou výpoveďou. Vo výbere sa predstaví dokopy šesť krátkych a stredometrážnych filmov.

Česká dokumentaristka Kateřina Turečková prijala pozvanie zúčastniť sa diskusie a odprezentovať dva svoje filmy – Strip a najnovší Proč se cítim jako kluk?. Ešte novší je film študentky druhého ročníka ATD VŠMU Barbary Vojtašákovej Deník princeznej, ktorý vznikol len túto jar ako ročníkové zadanie Ateliéru dokumentárnej tvorby počas karantény. Organizátorky podujatia však siahli aj do archívov a do výberu zaradili film Vlada Adáska z roku 1996 100% čistá láska či Praví chlapi Matúša Krajňáka, ktorý vznikol pred tým, než režisér odišiel študovať film po absolvovaní VŠMU do Berlína. Výber uzatvára film Roma boys Češky Rozálie Kohoutovej o diskriminácii v rámci diskriminovanej menšiny podanej skrz scenár mladého rómskeho aktivistu. V hornej sále budú môcť diváčky a diváci vidieť projekciu autorského video-artu Jana Matýska I can be Real as you can Dream.

Medzi dvoma blokmi filmov sa uskutoční diskusia s Kateřinou Turečkovou, Barbarou Vojtašákovou a svoj vstup bude mať aj Matúš Krajňák prihovárajúci sa z Londýna.

Po premietaní program pokračuje v priestoroch Kafe A4 afterparty s DJ-kou VIOLENCE HAS NO END(S) (Alexandra Verzier) a jej vizuálnou interaktívnou tanečnou video-inštaláciou. Počas večera bude v A4 – priestore súčasnej kultúry sprístupnená aj tematicky prepojená výstava kresieb Prírody a prírodzenia.