Účastníci workshopu LEKTVAR odprezentovali svoje práce
Publikované 13/10/2020

Po takmer dvoch mesiacoch tvorivého procesu 12 účastníkov a účastníčok odprezentovalo práce, ktoré vznikli počas online workshopu LEKTVAR. Ich diela boli rôznorodé, od námetov na krátke filmy, cez experimentálny film, videoklip, poviedku až po dokumentárny film.

Prezentáciu prác, ktorá sa uskutočnila 25. septembra v Albrechtovom dome v Bratislave, si napriek komplikovaným pandemickým časom mala možnosť pozrieť aj verejnosť, i keď okolnosti dovolili len obmedzený počet divákov. Účastníci a účastníčky ocenili možnosť osobného stretnutia, doteraz sa videli a komunikovali len online. „Bolo super stretnúť naživo ľudí, s ktorými som v podstate strávil leto, vidieť ich diela a rozprávať sa s nimi,“ hovorí účastník Matúš, ktorý na prezentáciu prác pricestoval z Kysuckého Nového Mesta. Atmosféra prezentácií sa niesla v podobnom duchu ako aj samotný workshop – bola uvoľnená a neformálna, s dôrazom na vytvorenie priestoru pre otvorenú diskusiu a výmenu názorov.

Vzniknuté diela odrážali súčasné témy, aktuálne otázky a ich dôležitosť pre mladých ľudí. Bez ohľadu na zvolenú tému, tvorcovia sa na to, čo ich inšpirovalo, pozerajú s nadhľadom, humorom formálnou ľahkosťou, či už v krátkom film o znečistení prírody plastami, v námete o iluzívnej realite, ktorú môžu vytvárať sociálne siete, alebo v dokumentárnom portréte chlapca, ktorý aj kvôli pandémii prepadol v škole a verí, že okolnosti spôsobujú náhody. Všetky diela budú postupne sprístupnené online na Vimeu a prostredníctvom sociálnych sietí Desant Film Hub, umeleckého združenia, pod hlavičkou ktorého vznikol workshop LEKTVAR.

Vďaka pestrému záberu obsiahnutých smerov, ale aj lektorom a lektorkám, ktorí s účastníkmi zdieľali svoje osobné skúsenosti v kreatíve, sa workshopu LEKTVAR podarilo mladým tvorcom priblížiť fungovanie umeleckého prostredia na Slovensku. Okrem nových informácií a rád priniesli prednášky účastníkom podporu v ich vlastnej tvorbe. „Pri prednáške o filmovej réžii ma zaujalo aj zdieľanie skúsenosti s tým, že niekedy nám alebo našej tvorbe nemusia rozumieť ani naši profesori. Boli mi blízke myšlienky o tom, aby sme sa nevzdávali našej vízie,“ hovorí účastníčka Ema.

Reakcie na prvý ročník online workshopu LEKTVAR boli z viacerých strán pozitívne. Organizátorky veria, že v budúcnosti budú mať príležitosť workshop znovu zorganizovať a posunúť ho na vyššiu úroveň, zahrnúť ďalšie umelecké smery a opäť poskytnúť mladým tvorcom priestor pre ich tvorivý rozvoj.

Projekt s finančnou podporou Fondu na podporu umenia zastrešuje Desant Film Hub, multifunkčný priestor zameraný na filmovú tvorbu. Vznikol v roku 2017, slúži ako coworkingové pracovisko pre mladých tvorcov a zároveň organizuje podujatia, diskusie a workshopy na rôzne témy súvisiace s procesom tvorby.

Pre viac informácií kontaktujte:
Debora Pastirčáková, debora.pastircakova@gmail.com


Zdroj: TS