The Souvenir: citeľná radosť z tvorivého procesu
Adam Straka 14/2/2019

Jedným z prvých každoročných festivalových objavov je The Souvenir od režisérky Joanny Hogg (Exhibition, Unrelated). Britská snímka mala svetovú premiéru na festivale v Sundance, kde získala Veľkú cenu poroty. The Souvenir už dlhšie pútal pozornosť angažovaním Tildy Swinton a predovšetkým jej dcéry Honor Swinton Byrne, pre ktorú to bol herecký debut. Európsku premiéru mal film na Berlinale v sekcii Panorama.

Naratív vychádza zo spomienok autorky na komplikovaný vzťah so starším mužom v čase jej filmového štúdia na vysokej škole na začiatku osemdesiatych rokov. Obsadenie Honor Swinton Byrne do hlavnej roly (Julie, ktorej predobrazom je práve Joanna) vychádza z blízkeho vzťahu Joanny Hogg a Tildy Swinton. Ich takmer 50-ročné priateľstvo začalo práve po skončení udalostí vo filme, pričom ich posledná spoločná spolupráca bola v roku 1986. 

Skôr než ucelený príbeh scenár ponúka fragmenty života mladej Julie. Jej snahu o vznik hraného filmu z prostredia chudobného severo-anglického Sunderlandu, každodenné zážitky vychádzajúce z tenzného vzťahu s vysokopostaveným mužom Anthonym (Tom Burke), stretnutia s priateľmi, atď. Motívy filmu sa mnohovrstevne rozvetvujú, rozprávanie je nepopisné. Divák má problém vytvoriť si jasnú predstavu o prepojeniach medzi postavami, ich motiváciách či kauzálnych súvislostiach. Aj napriek tomu však film nie je neprístupný. Divácky zážitok čerpá hlavne z emocionálneho napojenia na postavy a ich životné peripetie. Z plátna srší aura radosti z tvorby, ktorá bola zreteľná aj z vyjadrení režisérky a hlavných predstaviteľov na tlačovej konferencii po filme.

Atmosféra, esenciálna vlastnosť tohto filmu, vzniká práve z vedenia hercov. Pôvodný plán bol síce zrekonštruovať autorkinu minulosť, ale Joanna Hogg nechala hercom priestor na vlastné uchopenie postáv. Herecký prejav je zväčša improvizáciou, keďže herci sa namiesto detailne pripravených dialógov držali iba orientačných bodov scenára. „To, čo mám rada na filmovej tvorbe, je otvorený priestor na dennodennú tvorivú prácu,“ vysvetľuje svoje postupy režisérka. Výsledkom sú dva neobyčajne komplexné charaktery. Vzťah herečky Honor Swinton Byrne a postavy Julie divák chcene-nechcene reflektuje aj s vedomím priateľstva režisérky a Tildy Swinton, čím sa pole možnej interpretácie postavy rozširuje.

Na pozadí trojice Swinton-Swinton Byrne-Hogg nemožno opomenúť ani postavu Anthonyho, katalyzátora filmového príbehu. „Postava Anthonyho, moje chápanie tohto charakteru a jeho uchopenie fungovalo predovšetkým na emocionálnej úrovni,“ povedal Tom Burke. 

Je zrejmé, že britská snímka bude aj naďalej pútať pozornosť účasťou Tildy Swinton, ktorá hrá vo filme iba vedľajšiu rolu. Inak to nebolo aj na spomenutej tlačovej konferencii, kde jej novinári adresovali väčšinu otázok, pričom sa pýtali na jej budúcnosť s Lucom Guadagninim či psie videá na instagrame. Pre diváka je však prínosnejšie vnímať Tildu Swinton a jej spojenie s režisérkou iba v druhom pláne. V prvom totiž exceluje Honor Swinton Byrne a Tom Burke.