Súťažný line-up Karlových Varov zverejnený!
Publikované 29/5/2019

Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch sa pre návštevníkov otvára 28. júna a v týchto dňoch bol zverejnený zoznam titulov, ktoré sa uchádzajú sa o hlavnú cenu.

V hlavnej kategórii sa stretne 10 svetových a 2 medzinárodné premiéry. Medzi najočakávanejšie filmy patrí najnovší film čínskeho režiséra Zhaia Yixianga Portrét mozaikou, príbeh tehotného 14-ročného dievčaťa, ktoré odhalí identitu otca svojho nenarodeného dieťaťa v kritickom bode svojho života. Americká nezávislá režisérka Martha Stephens zas predstaví čiernobielu drámu zasadenú do 60. rokov minulého storočia Ku hviezdam. Osobne svoj hĺbavý film Monzún o znovunachádzaní vlastnej identity príde uviesť britský režisér kambodžského pôvodu Hong Khaou, ktorého debut Lilting zaznamenal pred piatimi rokmi veľký úspech napríklad na festivale Sundance. Po úspechu z predchádzajúcich rokov sa do Varov vracajú aj iné režisérske osobnosti – Jan Ole Gertser prináša psychologickú štúdiu Lara, vracia sa tiež Dwein Baltazar s tajomnou snímkou Óda na ničotu.

Okrem režisérov zo Španielska, Bulharska či Slovinska sa v Karlových Varoch predstaví Marko Škop so svojím najnovším filmom, česko-slovenskou koprodukciou Nech je svetlo. Rozpráva nielen o hranici medzi neotrasiteľnosťou a krehkosťou rodinných vzťahov, ale aj o postavení xenofóbie v lokálnej spoločnosti a zodpovednosti jedinca skúmanej na jej pozadí.

V nesúťažnej sekcii bude mať európsku premiéru dokument Richarda Lowensteina Mystify: Michael Hutchence, ktorý predstavuje sondu do vnútra osobnosti frontmana austrálskej skupiny INXS. Spomedzi českých tvorcov sa na festivale môžu návštevníci tešiť na intímnu road-movie Martina Marečka Dálava. Svoj debut Tiché doteky uvedie absolvent FAMU Michal Hogenauer, konkrétne v sekcii Na východ od Západu.

Kompletný line-up všetkých súťažných aj nesúťažných pásiem si môžete pozrieť na oficiálnej stránke festivalu.

Zdroj: www.hollywoodreporter.com, www.reflex.cz

Ku hviezdam (r. Marta Stephens)
Monzún (r. Hong Khaou)
Óda na ničotu (r. Dwein Baltazar)