Štartuje projekt Mečiar na školách
Matej Sotník 4/4/2018

6. apríla o 11:00 odštartuje v bratislavskom Kine Lumière projekt MEČIAR NA ŠKOLÁCH. Študentom z bratislavského Gymnázia Juraja Hronca bude premietnutý dokumentárny film Mečiar (2017) režisérky Terezy Nvotovej. Po úvode a projekcii bude nasledovať krátka prezentácia projektu a Q&A s Terezou Nvotovou, producentkou filmu a študentskou líderkou z roku 1989 Zuzanou Mistríkovou a politickým komentátorom Mariánom Leškom.

Autorský dokument Mečiar pripomína príbeh o založení samostatnej Slovenskej republiky, kontext bolestivej ekonomickej premeny, ktorou prechádzala v 90. rokoch a to cez príbeh jej zakladajúcej osobnosti Vladimíra Mečiara. „Spraviť film o Mečiarovi bola moja povinnosť,” povedala Nvotová v rozhovore pre Denník N.

Cieľom projektu je ďalej šíriť film na stredné školy po celom Slovensku, a to prednostne nekomerčnou cestou, ako materiál vhodný pre pedagógov, ktorí chcú v rámci predmetov, akými sú Náuka o spoločnosti, Dejepis či Masmediálna výchova prehlbovať občiansko-politické povedomie, otvoriť diskusiu a ukázať, ako naša minulosť ovplyvňuje súčasnosť. Užšiu skupinu škôl navštívi režisérka Tereza Nvotová či expert na problematiku osobne. 

Táto iniciatíva vychádza z dôležitej potreby šírenia demokratických princípov a poznania, že dokumentárny film môže verejnú debatu inovatívne glosovať a kultivovať. Film Mečiar ako študijný materiál je preto stredným školám ponúkaný bezplatne. Partneri projektu MEČIAR NA ŠKOLÁCH budú pokrývať školám náklady spojené s ich zapojením do projektu.

Projekt prináša produkčná spoločnosť PubRes v spolupráci s platformou alternatívnej distribúcie a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách zameranou na šírenie autorského dokumentárneho filmu, prehlbovanie kritického myslenia a schopnosti analyzovať filmový obraz. Dokument na kolesách bol podporený Bratislavským samosprávnym krajom.

Školy môžu organizátorov projektu kontaktovať cez e-mail: dokumentnakolesach.com alebo vyplniť formulár tu: http://dokumentnakolesach.com/kontakt/

Dokument Mečiar sa stal zásadným príspevkom do verejnej diskusie. Svojou chronologickosťou a jednoduchou formou rozprávania je otvorený a zrozumiteľný širokému a mladému publiku, ktoré sa potrebuje zoznámiť s historickým kontextom filmu. Dokument Mečiar je nadčasovým a univerzálnym príbehom o tom, že demokracia v krajine neexistuje bez „práce“, udrží a rozvíja sa len ak sa jej politickí lídri, ale aj občania budú správať zodpovedne, slušne a morálne. 

Tereza Nvotová o tom, prečo sa rozhodla nakrútiť dokument Mečiar: „Keď som mala desať, najčastejšie som sa s kamoškou hrávala na Winnetoua, E.T.-ho a Mečiara. Vtedy mi moc nedochádzalo, že je skutočný. Bol však všade okolo. V telke, na plagátoch, v debatách rodičov a v našich hlavách. Teraz, keď som už veľká, zaujíma ma, kto to v skutočnosti bol, kde sa vzal a čo spravil s nami a našou krajinou? Lebo mám pocit, že podobná story sa dnes odohráva všade možne po svete.”

Dokument Terezy Nvotovej mal pozitívne recenzie na Slovensku aj v Česku. Stal sa prvým slovenským filmom, ktorý otváral významný festival dokumentárnych filmov MFDF Ji.hlava. Koprodukovala ho HBO Europe, vďaka ktorej sa film dostane do viacerých európskych regiónov.

 

PROFIL AUTORKY

Tereza Nvotová (1988) vyštudovala hranú réžiu na Filmovej fakulte AMU v Prahe. Debutovala kontroverzným celovečerným dokumentom Ježiš je normálny! (2008). Bakalársky titul získala na katedre dokumentárnej tvorby, magisterské štúdium dokončila na katedre hranej réžie. Jej absolventským filmom a celovečerným hraným debutom je film Špina (2017), ktorý mal premiéru na prestížnom festivale v Rotterdame, a za ktorý získala viacero ocenení v Česku aj na Slovensku. 

MEČIAR NA ŠKOLÁCH - TEASER
Marek Franko