Skončila sa Fest Anča? Nič sa nedeje, možnosť máte na Pohode
Lena Bohunicki 3/7/2018

V nedeľu sa v Žiline skončil 11. ročník festivalu animovaných filmov Fest Anča. Víťazné filmy môžete najbližšie vidieť v pásme Best of Anča 2018 na festivale Pohoda v Trenčíne.

Hlavné ocenenie Anča Award získal film Nič sa nedeje, ktorý vytvoril dánsky režisérsky tandem UriMichelle Kranot. Hlavnú tému tohtoročného festivalu – propagandu, vizuálne navodzuje výherná soška z dielne štúdia ALLT. Odbornú porotu tvorili televízna a filmová konzultantka Agnès Bizzaro z Nemecka, filmár Peter Millard z Veľkej Británie a filmový vedec Michał Bobrowski z Poľska, ktorých na víťaznom filme „uchvátila jeho atmosféra a hypnotické tempo. Zanecháva v divákovi hlboký zážitok, ktorý sa len tak ľahko nevytratí.“ Film vznikol v dvoch verziách, klasickej 2D a VR (Virtuálna realita), a obe boli prezentované na festivale. „Kým v prvej verzii sledujeme ľudí, ktorí sa na niečo pozerajú, vo VR sa ocitáme práve na mieste, ktoré sledujú. Tvorcovia sa tak hrajú s divákmi:  Pozorujete a ste pozorovaní,“ vysvetlil programový riaditeľ Maroš Brojo.

Ocenenie Anča Student Award získal Alewander Gratzer z Rakúska za film Animátor. Porota ocenila „ako film funguje aj s minimálnym množstvom animácie vďaka perfektnému načasovaniu a hrou s očakávaním diváka.“

Víťazný videoklip pre skladbu w / o elektropopovej formácie FINKEL vytvorila Fínka Sanni Lahtinen. V porote boli kultúrna manažérka Michaela Kučová zo Slovenska, hudobník Jordi Baldó zo Španielska a Milan Grajetzki z Dánska, ktorý pôsobí v oblasti hudobnej kompozície, mediálnych umení, VR a dizajnu video hier. „Videoklip vás na začiatku vtiahne a na konci vypľuje. Obraz dynamicky plynie a organicky odráža hudobnú zložku. Rytmus, farby a animácia zavedú diváka na podmanivú cestu plnú emócií,“ zhodnotila porota. (pozri videoklip pod textom)

Detskí diváci znova rozhodovali o filme, ktorý získal Anča Kids‘ Award. Najviac ich zaujal film Pasca na vtáky kanadského režiséra Evana DeRushieho. „Nie je to prvý raz, čo na Fest Anči zvíťazil v detskej súťaži film, ktorý nesie v sebe silnú myšlienku,“ zhodnotil Maroš Brojo. „Znie to ako klišé, ale už neraz sa potvrdilo, že najmladších divákov netreba podceňovať.“

Na filme Žltá od Ivany Šebestovej, ktorý vyhral ocenenie podporené Literárnym fondom – Anča Slovak Award, porotu oslovilo „vyrozprávanie príbehu pomocou farby a svetla o tom, ako zanietenie a vášeň premôžu strach.“ O snímke rozhodovali oscarový kanadsko-bulharský režisér Theodore Ushev, slovenský animátor Marián VillarisDavid Bunting z Veľkej Británie – autor storyboardov seriálov ako Ovečka Shaun, Staviteľ Bob a iné.

Špeciálnu distribučnú cenu Anča D Award udelil festival v spolupráci s Film Europe Media Company Lukášovi Figelovi za film selFish. Víťazný film sa dostane do kinodistribúcie ako predfilm k celovečernej snímke.

„Cieľom Fest Anče je zvyšovať povedomie o animovanej tvorbe ako o plnohodnotnej umeleckej forme, prinášať dobrú zábavu, ale aj prispievať k budovaniu slovenského filmového a videoherného priemyslu,“ vysvetľuje programový riaditeľ festivalu. „A práve preto je súčasťou festivalu paralelné podujatie Game Days, na ktorom sa koná Game Days Pitching Session.“ Hlavnú cenu vyhral projekt Blood Will Be Spilled od štúdia Double Quote Studios za unikátne spracovanie tradičnej témy divokého západu a dobrú umeleckú prezentáciu.

V súťaži  Game Jam (rýchlotvorba hier na zadanú, vopred neznámu tému) si prvé miesto odniesla trojica autorov Katarína Geffertová, Jakub Moravec a Vlado Líška s hrou Stratený hlas. „Je to dystopická adventúra o nájdení svojho strateného hlasu v totalitnom štáte, kde jednotlivec neznamená nič, ale zjednotená skupina dokáže divy.“

Na Fest Anči sa historicky prvýkrát udeľovalo ocenenie Slovenská hra roka 2017. „Do pilotného ročníka sa prihlásilo 13 herných projektov. Od jednoduchých zábavných aplikácií až po komplexné a rozsiahle 3D tituly,“ bilancuje štatistiku Marián Ferko, predseda Slovenskej asociácie herných vývojárov SGDA. Porota v zložení Marián Ferko, Šimon Šicko (Výkonný riaditeľ, Pixel Federation), Pavel Barák (predseda združenia České Hry) a Matúš Štrba (editor, Sector.sk) rozhodla o víťazoch v štyroch kategóriách:

  • Najlepší vizuálny dizajnVikings: Wolves of Midgard od štúdia Games Farm
  • Najlepší herný dizajnVaporum od štúdia Fatbot Games
  • Najlepší debutVaporum od štúdia Fatbot Games
  • Najlepšia hra roka Vikings: Wolves of Midgard od štúdia Games Farm

 

Zoznam víťazných filmov:

Anča Award

Nič sa nedeje / Nothing Happens

réžia: Uri a Michelle Kranot

Dánsko, 2017

 

Anča award special mention

Hudobné traumy / Musical Traumas

réžia: Milos Tomić

Srbsko a Čierna hora, 2018

 

Anča Student Award

Animátor / Animateur

réžia: Alexander Gratzer

Rakúsko, 2017

 

Anča Student Award special mention

Tu a tu / Here and Here

réžia: Michaela Mihalyiová

Slovensko, 2017

 

Anča Music Video Award

w/o

réžia: Sanni Lahtinen

Fínsko, 2018

 

Anča Music Video Award Special mention

Divisional Articulations

réžia: Max Hattler

Nemecko, 2017

 

Anča Slovak Award

Žltá / Yellow

réžia: Ivana Šebestová

Slovensko, 2017

 

Anča Slovak Award Special Mention

Cesta / Journey

réžia: Marek Jasaň

Slovensko, 2018

 

D Award

selFish

réžia: Lukáš Figeľ

Slovensko, 2017

 

Anča Kids Award

Pasca na vtáky / Birdlime

réžia: Evan DeRushie

Kanada, 2017

 

Game Days Pitching Session

Blood Will Be Spilled

štúdio: Double Quote Studios

 

Game Days Pitching Special Mention

Yester Morrow

štúdio: Bitmap Galaxy

 

 GAME JAM

Stratený hlas / Lost Voice

autori: Jakub Moravec, Vlado Líška a Katarína Geffertová

 

Zdroj informácií: tlačové správy Fest Anča a SGDA, 1. 7. 2018