Sergej Loznica na ceste do Bratislavy
Publikované 15/1/2019

Ôsmy ročník netradičného filmového podujatia Visegrad Film Forum privíta ukrajinského režiséra Sergeja Loznicu. Ten za posledný rok zaznamenal mimoriadny úspech a o jeho snímky sa významné festivaly doslova bijú.

Filmová a televízna fakulta VŠMU bude už po ôsmy krát hostiť špičkových filmárov z celého sveta. V dátumoch 19. až 23. marec sa v neformálnej atmosfére predstavia verejnosti svojimi najznámejšími filmami a prednáškami.

Kontroverzný filmár alebo festivalový miláčik?

Reč je o ambicióznom ukrajinskom režisérovi Sergejovi Loznicovi. Ten za jeden jediný rok stihol s tromi filmami obehnúť tri áčkové festivaly (Berlín, Cannes, Benátky). V médiách sa jeho meno začalo skloňovať potom, ako nakrútil dokumentárny film Maidan (2004). V snímke zachytáva búrlivý občiansky protest proti vtedajšiemu prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi na Ukrajine. Z nespočetných hodín materiálu vyskladal portrét prebúdzajúceho sa národa so znovunájdenou identitou. Neskôr opäť rozvíril vody snímkou Austerlitz (2016). V čiernobielom dokumente navštevuje koncentračné tábory a observačnou technikou sleduje správanie sa turistov, ktorí nimi dennodenne prechádzajú.

Jeho posledné dva dokumenty pritiahli pozornosť festivalov a uznanie kritikov. Jedným z nich je Victory Day (2018), ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Berlíne a The Trial (2018), ktorý uviedli v Benátkach.

Okrem dokumentárnych snímok má na konte aj hrané filmy Moje šťastie (2010) a vojnový príbeh V hmle (2012), ktoré boli odpremiérované v Cannes. Nomináciu na zlatú palmu v Cannes mu vyniesol film Krotká (2017), ktorý je inšpirovaný rovnomenným románom od Dostojevského. O rok na to na rovnakom festivale získal cenu za najlepšiu réžiu v sekcii Un Certain Regard za film Donbass (2018). Film pozostáva z 13 epizód, každá rozprávajúca príbeh z okupovaného územia v rokoch 2014 až 2015.

Žena za kamerou?

Režisérka, producentka a kameramanka pochádzajúca z New Yorku má na konte viac ako 40 dokumentov. Ako kameramanka pracovala na oscarovom filme Občan Snowden (2014) o bývalom analytikovi americkej bezpečnostnej agentúry a filme Neviditeľná vojna (2012), dokumentujúcom sexuálne zneužívanie v armáde, ktorý bol na cenu Akadémie nominovaný. Ďalej spolupracovala ako kameramanka s režisérom Michaelom Moorom na dokumente o Amerike po útokoch na dvojičky Fahrenheit 9/11 (2004). Okrem toho spolupracovala na snímke Risk (2016), ktorá sleduje príbeh šéfredaktora WikiLeaks Juliana Assanga.

Jej vlastná dokumentárna snímka Cameraperson mala premiéru na festivale Sundance v roku 2016. Prepája v ňom radikálne zábery z vojny na blízkom východe a osobné materiály z jej detstva a posledných dní jej umierajúcej matky.

Poznáte filmové školy krajín V4?

Visegrad Film Forum prináša nové šance pre filmové školy vyšehradskej štvorky a preto pokračujeme s obmieňaním partnerských škôl. Svoje filmy nám prídu predstaviť študenti z Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, ako reprezentanti z Českej republiky. Poľskú delegáciu budú tvoriť študenti WRiTV z Katovíc. Účasť za Maďarsko potvrdili študenti SZFE z Budapešti. Domácu pôdu predstaví spoluorganizátor podujatia Filmová a televízna fakulta VŠMU v Bratislave.

Zvýhodnené akreditácie v hodnote 20 EUR (študentská 10 EUR) sú dostupné len do 19.2.2019, potom sa ich cena zvýši.

Visegrad Film Forum 2019
Dátum: 19.-23. marec 2019
Miesto: Bratislava, Slovensko
Miesto konania: Filmová a televízna fakulta VŠMU

zdroj: TS