Septembrové seriálové novinky
Ivana Hucíková 15/9/2020

Raised by Wolves
Season 1, 10 dielov
HBO
Online od: 3. septembra 2020

Nový sci-fi seriál z produkcie HBO Raised by Wolves prináša príbeh dvoch androidov – Otca a Matky, ktorí na planéte Kepler-22b vychovávajú ľudské deti. Po tom, čo Zem zničila vojna, vznikla na tejto planéte kolónia ľudí, no ohrozujú ju vnútorné náboženské konflikty. Androidi tak zisťujú, že ovládať ľudské presvedčenie je zradné a náročné.
Jedným z producentov seriálu je Ridley Scott, ktorý aj režíroval prvé dva diely.

Young Wallander
Season 1, 6 dielov
Netflix
Online od: 3. septembra 2020

Príbehy švédskeho detektíva Wallandera sú známe najmä z knižnej predlohy Henninga Mankella alebo švédskeho či anglického seriálového spracovania. Tento rok prišiel Netflix s prequel seriálom Young Wallander, ktorý sa zameriava na obdobie, keď sa z čerstvého absolventa policajnej akadémie postupne stáva známy detektív.
Jeho prvý prípad sa týka vraždy mladého futbalistu, ktorému niekto vložil do úst granát a nechal ho vybuchnúť na ulici plnej ľudí. Stopy vedú k členom utečeneckej komunity v meste Malmö, čo rozpúta vlnu antiimigračných protestov a nepokojov.

The Duchess
Season 1, 6 dielov
Netflix
Online od: 11. septembra 2020

Pod nový komediálny seriál The Duchess sa podpísala herečka a komička Katherine Ryan, ktorá si v ňom aj zahrala hlavnú úlohu.
Katherine je slobodná matka. V Londýne vychováva mladú dcéru Olíviu a počas víkendov sa stretáva so svojím priateľom Evanom, kým je Olívia u svojho otca, bývalého slávneho člena chlapčenskej skupiny Shepa. Na narodeniny si Katherine vymyslí neobyčajný darček – súrodenca pre Olíviu. Ale keďže chce, aby jej súrodenec bol rovnako bystrý a šikovný ako Olívia, musí sa nechať umelo oplodniť od Shepa. To však vnáša do jej osobných a rodinných vzťahov mnoho nečakaných a komických situácií.

The Third Day
Miniseries, 6 dielov
HBO
Online od: 14. septembra 2020

Nový seriál od HBO The Third Day momentálne vzbudzuje veľký záujem najmä pre jedinečný spôsob distribúcie. Seriál pozostáva zo šiestich dielov. Prvé tri majú podtitul Leto a sledujú Sama (Jude Law), ktorý prichádza na tajomný ostrov na britskom pobreží, kde stretáva skupinu ostrovanov. Tí sa za každú cenu snažia udržiavať svoje zvyky a tradície.
Po odvysielaní týchto troch epizód bude nasledovať jedno živé vystúpenie v Londýne s názvom Jeseň. Producenti túto časť popisujú ako veľkú divadelnú udalosť, ktorá bude zaznamenaná na jeden filmový záber a objaví sa v nej aj spomínaný Jude Law.
Posledná časť série bude mať opäť formu troch štandardných televíznych dielov s podtitulom Zima. Príbeh sa však bude zameriavať na Helen (Naomie Harris), ktorá na ostrov prichádza hľadať odpovede, no jej príchod predznamenáva neúprosný boj o budúcnosť a osud ostrova a jeho obyvateľov.

We Are Who We Are
Miniseries, 8 dielov
HBO
Online od: 14. septembra 2020

Jeden z najznámejších súčasných talianskych režisérov Luca Guadagnino (Call Me By Your Name, Suspiria) predstavuje v septembri svoj seriálový debut We Are Who We Are. Príbeh sa odohráva na americkej vojenskej základni blízko Benátok a sleduje dvojicu tínedžerov Frasera (Jack Dylan Grazer) a Caitlin (Jordan Kristine Seamón), ktorí spoločne prekonávajú nástrahy dospievania – prvé lásky, silu priateľstva i definovanie vlastnej identity.
V hlavných úlohách sa okrem iných predstavia napríklad aj Chloë Sevigny (The Dead Don’t Die, American Horror Story) alebo Kid Cudi (Westworld, Need for Speed).

Enslaved
Miniseries, 6 dielov
Epix
Online od: 14. septembra 2020

Dokumentárny seriál Enslaved sa prostredníctvom herca a aktivistu Samuela L. Jacksona pozrie na 400 rokov, počas ktorých prekvital obchod s otrokmi medzi Afrikou a „novým svetom“. Vďaka testu DNA Samuel zistí, že jeho korene siahajú do stredoafrickej republiky Gabon. Vydáva sa tak na cestu za kmeňom Benga, aby zistil odkiaľ pochádzali jeho predkovia a aká bola ich cesta z Afriky až do Spojených štátov.
Seriál sa v každom diele pozrie nielen na osobný príbeh a cestu Samuela L. Jacksona, ale odkryje aj históriu potopených otrockých lodí a priblíži tému otroctva cez poznatky a výskum investigatívnych reportérov Afuy Hirschovej a Simchu Jacoboviciho.

Challenger: The Final Flight
Miniseries, 4 diely
Netflix
Online od: 16. septembra 2020

Dokumentárna miniséria z produkcie Netflixu sa v štyroch dieloch pozrie na letecké nešťastie raketoplánu Challenger, ktoré koncom 80.rokov poznačilo celú generáciu Američanov. Raketoplány Challenger začali lietať v roku 1983, no preslávili sa najmä svojou poslednou misiou, ktorá sa začala aj skončila 28. januára 1986. Pre silné mrazy netesnili na motoroch raketoplánu tesniace krúžky dostatočne silno a krátko po štarte cez tento otvor začali unikať spaliny. To viedlo k vznieteniu palivovej nádrže a tragickej explózii raketoplánu len 73 sekúnd po štarte. Misiu sledovali v tom čase v priamom televíznom prenose milióny Američanov a dodnes zostáva jednou z najtragickejších udalostí v histórii NASA.

PEN15
Season 2, 7 dielov
Hulu
Online od: 18. septembra 2020

Po úspešnej prvej sérii komediálneho seriálu PEN15 prichádzajú jeho autorky Maya Erskine a Anna Konkle aj s druhým pokračovaním. PEN15 sleduje dve 13-ročné dievčatá na základnej škole, ktoré sa v roku 2000 postupne dostávajú do puberty a objavujú svet dospievajúcich. Dospelé herečky Maya Erskine a Anna Konkle hrajú 13-ročné verzie samých seba medzi skutočnými adolescentmi. Bizarná, no naozaj vtipná hra funguje a seriál si preto získal mnoho fanúšikov.

Ratched
Season 1, 8 dielov
Netflix
Online od: 18. septembra 2020

Novinka od Netflixu Ratched sa dá považovať za jeden z najočakávanejších seriálov tohto roka. Príbeh je zasadený do Ameriky v roku 1962 a sleduje zdravotnú sestru Mildred Ratchedovú, ktorá sa uchádza o miesto na prestížnej psychiatrickej klinike v Kalifornii, kde začali experimentovať s ľudskou mysľou. Poctivá a oddaná sestrička však postupne odkrýva svoju skutočnú tvár a z dokonalej zdravotníčky sa stáva bezcitné monštrum.
Niektorým je postava Mildred Ratchedovej už určite známa. Pochádza totižto z knihy Prelet nad kukučím hniezdom od Kena Keseyho, ktorú v roku 1975 sfilmoval Miloš Forman. V seriálovej verzii sa ako Mildred Ratchedová predstaví skvelá Sarah Paulson (Mrs America, Bird Box).

Utopia
Season 1, 8 dielov
Amazon Prime Video
Online od: 25. septembra 2020

Britská verzia seriálu Utopia vznikla v roku 2013 a jej autorom bol Dennis Kelly. Tento rok prichádza Amazon s americkou verziou príbehu, pod ktorý sa podpísala úspešná spisovateľka a scenáristka Gillian Flynn (Gone Girl, Sharp Objects).
V osemdielnom seriáli, popisovanom ako „konšpiračný thriller o zachraňovaní sveta“, internetová skupinka mladých nadšencov komiksu Utopia odhalí za svojim obľúbeným fiktívnym príbehom skrytú konšpiráciu, ktorá ohrozuje ľudstvo. Spoločne s hlavnou predstaviteľkou komiksu – Jessicou Hyde (Sasha Lane) – sa púšťajú do nebezpečného dobrodružstva na záchranu ich sveta.

Raised by Wolves (HBO)
Young Wallander (Netflix)
The Duchess (Netflix)
The Third Day (HBO)
We Are Who We Are (HBO)
Enslaved (Epix)
Challenger: The Final Flight (Netflix)
PEN15 (Hulu)
Ratched (Netflix)
Utopia (Amazon Prime)