Radu Jude: Na tieto filmy zabudnite!
Publikované 16/4/2021

Rumunský režisér Radu Jude, jeden z najzaujímavejších súčasných režisérov s osobitým filmovým štýlom a jedinečným zmyslom pre humor, získava ceny a uznania na filmových festivaloch po celom svete. Streamovací portál DAFilms.sk prináša od 16. apríla prehliadku jeho filmov online.

V programe sa objaví festivalovo úspešný hraný film Aferim! a hlavnou cenou z MFF Karlovy Vary ovenčený film Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari. Nebude chýbať ani najnovší dokumentárny film The Exit of the Trains alebo menej známe krátke filmy. Filmový program doplní aj exkluzívny živý stream diskusie s režisérom, ktorý v pondelok 19. apríla od 19 hodiny povedie argentínska kritička a filmárka Lucía Salas. Debata prebehne v angličtine a bude tlmočená do češtiny.

Historické témy a originálny humor

Prehliadka filmov na streamovacom portáli DAFilms.sk ponúka prierez tvorbou Radu Judeho s osobitným zameraním na filmy, v ktorých odkrýva zabudnuté, či nie príliš svetlé okamihy rumunskej histórie. Od piatku 16. apríla sa môžu diváci tešiť na hrané filmy Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari, Aferim! alebo dokumentárny film Mŕtvy národ, ktoré sú uvádzané v pôvodnom znení s českými, slovenskými a anglickými titulkami. Kolekciu obohatia aj filmy výhradne s anglickými titulkami – najnovší dokument The Exit of the Trains, ktorý uvádza DAFilms exkluzívne spoločne s jeho krátkymi filmami iba do 30. apríla. Ako odhalil Radu Jude v pozvánke pre divákov DAFilms, téma jeho poslednej tvorby pobúrila časť rumunskej spoločnosti. Na webe pravicových extrémistov vyšla aj nenávistná óda na jeho osobu: „Ty, Cinefil, ak chceš vedieť, kto jeho filmy financoval, želaj mu odpočinok večný a zabudni, čo kedy stvoril,“ cituje v pozvánke Radu Jude úryvok z tejto ódy a dodáva : „Aby ste mohli zabudnúť, čo som urobil, mali by ste najprv tieto filmy vidieť. Až potom na ne môžete zabudnúť.“

„Radu Jude patrí k režisérom, ktorých tvorba sa nedá ľahko zaradiť. Každý nový titul posúva jeho filmový štýl trochu iným smerom a je v niečom prekvapivý. Teší nás, že divákov môžeme zapojiť do dialógu práve s týmto režisérom počas plánovaného živého streamu a zoznámiť ich s jeho menej známymi dokumentárnymi a krátkymi filmami. Navyše si môžu naživo užiť jeho originálny zmysel pre humor,“ hovorí kurátorka a výkonná riaditeľka DAFilms Diana Tabakov.

Cesta ku Zlatému medveďovi

Radu Jude sa už od roku 2009, keď dostal cenu Strieborného medveďa na Berlinale za svoj film Najšťastnejšie dievča na svete, zapísal medzi vyhľadávaných svetových tvorcov. S každým nasledujúcim filmom navštívil najprestížnejšie svetové festivaly. Táto spanilá jazda bola korunovaná na začiatku marca tohto roku, kedy za snímku Smolný pich aneb pitomý porno dostal na Berlinale hlavnú cenu Zlatého medveďa za najlepší film. Režisér sa okrem hraných filmov venuje aj dokumentárnej tvorbe. V roku 2017 natočil film Mŕtvy národ odkrývajúci hrôzy rumunského fašizmu a holokaustu. Štýlom aj témou na tento počin nadviazal aj jeho najnovším dokumentárnym filmom The Exit of the Trains. Na základe fotografií v ňom rekonštruuje hrozné činy na rumunských Židoch, ktoré sa odohrali v roku 1941. Snímka svoju svetovú premiéru tiež začala na festivale Berlinale v roku 2020 a následne zaznamenala úspech aj na ďalších významných, predovšetkým dokumentárnych festivaloch.

Živý stream diskusie s režisérom Radu Jude bude zdarma dostupný v pondelok 19. apríla od 19.00 na facebookovej stránke DAFilms.sk alebo na webe DAFilms.sk/live. Diskusia prebehne v angličtine a bude tlmočená do českého jazyka. Počas streamu sa so svojimi otázkami môžu zapojiť aj samotní diváci.


Zdroj: TS