Predstavia prvý slovenský dron určený filmárom
Publikované 21/5/2019

Asociácia slovenských kameramanov chystá už o dva dni prvý ročník projektu Industry Day. Táto udalosť je príležitosťou prezentovať stav filmovej technológie na Slovensku a zároveň aj slovenských firiem, ktoré sa výrobe takejto techniky venujú. Vďaka tomu sa do pozornosti odbornej verejnosti môžu dostať nielen etablované firmy, ale aj začínajúce firmy s túžbou dostať sa na lokálny trh. Takisto však týmto spôsobom privádza ASK na trh zahraničných investorov s cieľom podporiť ich investíciu do slovenského filmu. Návštevníkov chcú diváci zaujať aj inováciami – tento rok totiž na ASK Industry Day v premiére uvedú nový X-drone, ktorý by sa mal využívať pri filmovej výrobe. Jeho výhodou by mala byť rýchla, ale ľahká manipulácia a nenáročný transport.

„Filmári potrebujú mať solídne technické riešenie, na ktorom sa časom nič nepokazí. Firma iFLY vyvíja dron, ktorý bude ľahko transportovateľný. Do dvoch kufrov sa bude dať zbaliť veľký 8 motorový dron na lietanie s filmárskymi kamerami. Väčšinou sú veľké drony nespratné a tento ich systém prekonáva konkurenciu ľahkou a rýchlou manipuláciou, skladaním, rozoberaním a nenáročným transportom. Napriek tomu, že je rozoberateľný ako väčšina dronov, čo je aj ich často slabá stránka v konštrukcii, to naozaj vyzerá až dokonale. Veď to na Film Expe aj budú mať možnosť návštevníci vidieť,“ povedal Jopy Hečko, zakladateľ  firmy SKYEYE, špecializovanej na zábery z vtáčej perspektívy. Vývojári dúfajú v uchytenie sa technologickej novinky na svetovom trhu. Prototyp dronu sa vyvíjal tri roky a dokončený by mal byť do konca roka 2019. Súkromné, ale aj profesionálne používanie dronov je výrazne obmedzené legislatívou, práve o nej prednesie príspevok Martin Jurovic, vedúci Oddelenia všeobecného letectva, leteckých práv a UAV. Tento úrad je za právnu úpravu zodpovedný.

Odborným garantom podujatia je ASK. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Generálnym partnerom je Studio  727, kde sa Industry Day aj uskutoční. Partnermi sú producentské asociácie SAPA – Slovenská asociácia producentov v audiovízii a ANP – Asociácia nezávislých producentov a  SFC – Slovak Film Commission.

Zdroj: TS