Pred letnou prestávkou prinesie Kino inak A4 výrazné súčasné dokumentárne filmy
Publikované 25/5/2022

[Vstupné pre ľudí z Ukrajiny je zadarmo. Pre študentovky, seniorovky a ZŤP je cena zľavnenej vstupenky 2€. Lístky je možné
kúpiť online alebo na mieste.]

Freefilmers Ukraine Vol. II

V nedeľu 29. mája o 20.00 sa bude premietať druhý blok filmov, ktorý je výberom z filmografie kolektívu Freefilmers Ukraine. Všetky filmy budú premietané v originálnom znení s anglickými titulkami. Dobrovoľné vstupné bude v plnej výške venované Freefilmers, ktorí*é poskytujú finančnú a humanitárnu pomoc undergroundovým umelcom*kyniam, aktivistom*kám, queer komunitám a neurodiverzným ľuďom.

Freefilmers sú ukrajinským kolektívom filmárov*ok a umelcov*kýň z Mariupoľa: Posledných päť rokov pracujú s témami urbanistických premien na východnej Ukrajine a jej multikultúrneho vyžarovania. Skúmali aj tvorivosť robotníckej triedy a priemyselnú minulosť a súčasnosť postsocialistických miest. Ich súčasné projekty sa zameriavajú na spomienky a archívy nad rámec oficiálnych historických naratívov a rodového násilia v patriarchálnej kapitalistickej spoločnosti. Vždy sa držali antikapitalistickej agendy a intersekcionálneho feminizmu a ich cieľom bolo vytvoriť inú formu filmovej tvorby, založenú na spolupráci a etickom prístupe.

Vstupenky: https://goout.net/sk/freefilmers-ukraine-vol-ii/szhgwit/

All Light, Everywhere

V stredu 1. júna sa bude v Kine inak premietať najnovší film amerického dokumentaristu Thea Anthonyho All Light, Everywhere. Po úspechu Anthonyho celovečerného debutu Rat film, ktorý mal premiéru na festivale v Locarne, vo svojom najnovšom filme pokračuje v esejistickom podaní témy systémov a technológií, ktoré zdanlivo objektívne pozorujú, v skutočnosti však diskriminujúco dozorujú. Vzostup používania policajných telových kamier slúži Anthonymu ako východisko pre vytvorenie  kaleidoskopického portrétu našej spoločnej histórie kamier, zbraní, policajnej kontroly a spravodlivosti. Začínajúc od 19. storočia, kedy vznikajúce umenie fotografie išlo ruka v ruke s kolonializmom a vývojom automatických zbraní až do sídla spoločnosti Axon, ktorá má takmer monopol na telové kamery pre políciu v Spojených štátoch, Anthony mapuje pohľad na vzťah medzi fotografovaním a násilím. Jeho rozprávanie zahŕňa abstraktné skúmanie povahy vnímania a konkrétne príklady toho, ako sú obmedzenia vnímania využívané ako zbraň. All Light, Everywhere predstavuje toto autoritárske využívanie fotografie bez toho, aby stratilo zo zreteľa subverzívny potenciál média.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=luHmSqY0Xsk

Vstupenky: https://goout.net/sk/all-light-everywhere/szmaykt/

Rat Film

O týždeň neskôr, v stredu 8. júna premietame Rat film, Anthonyho úspešný celovečerný debut, v ktorom je premnoženie symptómom štrukturálneho rasizmu. Preliezajú múrmi, plotmi a uličkami a tým zviditeľňujú bariéry, ktorými sa jeden od druhého oddeľujeme. A nie len to: Oni sa v nich zabývali. Rat filmje provokatívny dokument, ktorý prostredníctvom potkanov – ako aj ľudí, ktorí ich milujú, žijú po ich boku, alebo ich zabíjajú – skúma históriu mesta Baltimore. „V Baltimore sme nikdy nemali problém s potkanmi – problémom sú odjakživa ľudia,“ hovorí miestny deratizátor. Režisér Theo Anthony, viditeľne ovplyvnený filmovým jazykom v ére videa a internetu, vo svojej urbanistickej eseji voľne prepája archívne materiály, mapy a plány mesta s nakrútenými portrétmi obyvateľov vylúčených komunít, aby poukázal na históriu sociálnej a rasovej segregácie, ktorej plody sú v rozdelenej americkej spoločnosti viditeľné dodnes. Jeho film je precízne podloženou štúdiou, obžalobou a zároveň formálne objavným umeleckým dielom.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=f-kpMAKc0l4

Vstupenky: https://goout.net/sk/rat-film/szsyhlt/

Minizoom Lynne Sachs

Ďalšie dve júnové stredy budú venované americkej filmárke Lynne Sachs. V rámci Minizoom Lynne Sachs prinesieme dve projekcie, prvou bude 15. júna celovečerný dokument Film About A Father Who. Počas obdobia 35 rokov medzi rokmi 1984 a 2019 filmárka Lynne Sachs nakrúcala 8 a 16 mm film, videokazety a digitálne zábery svojho otca Ira Sachsa st., bonvivána a obchodníka z Park City v Utahu. Film About A Father Who je jej pokusom pochopiť pavučinu, ktorá spája dieťa s rodičom a sestru so súrodencami.

22. júna bude Minizoom Lynne Sachs pokračovať kurátorským výberom jej krátkych filmov. Vo výbere uvidíte napríklad krátky film A Month of Single Frames, ktorý vytvorila pre legendárnu americkú experimentálnu filmárku Barbaru Hammer a získal hlavnú cenu na minuloročnom Medzinárodnom festivale krátkeho filmu v Oberhausene či film Maya at 24, ktorý bol premietaný v sekcii Fascinace na MFDF Ji.hlava 2021.

Lynne Sachs je americká filmárka a poetka, ktorá sa vo svojej tvorbe venuje dokumentárnym a krátkym experimentálnym filmom, filmovým esejám alebo živým performance. Jej práca prekračuje hranice žánrov, využíva feministický prístup a introspektívnou formou skúma zložitý vzťah medzi osobným pozorovaním a univerzálnou historickou skúsenosťou. Zaujíma ju implicitné spojenie medzi telom, kamerou a materiálnosťou samotného filmu. Lynne Sachs v súčasnosti žije a pracuje v Brooklyne.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Mz8AWnQYHz0

Vstupenky: https://goout.net/sk/minizoom-lynne-sachs-kuratorsky-vyber-kratkych-filmov/szxaykt/

https://goout.net/sk/minizoom-lynne-sachs-film-about-a-father-who/sztaykt/