Po úspešnej premiére vstupuje film Planéta Praha do kín po celom Slovensku, pozrite si atmosféru z červeného koberca
Publikované 4/8/2022

Tlačová správa, 4. august 2022

Dnešným dňom štartuje rozsiahla distribúcia unikátneho prírodopisného dokumentu Planéta Praha, ktorý bude distribučnou spoločnosťou Film Expanded uvedený v jednosálových kinách i širokej sieti multiplexov Cinemax a Cinemacity. Dobrodružnú cestu po stopách našich zvieracích „susedov“ si teda môžu vychutnať rodiny s deťmi v mestách po celom Slovensku. Celovečerný dokument režiséra Jana Hoška nadväzuje na úspechy kino hitu Planéta Česko, no tento raz sa zameriava na príbehy zvieracích protagonistov, ktorí v prostredí mestskej divočiny neraz bojujú o holý život. Podarí sa im adaptovať na podmienky rýchlo meniaceho sa mesta? Denno-denné starosti zvieracích hrdinov sa filmárom podarilo zachytiť v neuveriteľnej blízkosti vďaka najmodernejším technológiám – vďaka tomu majú diváci a diváčky vstúpiť do fascinujúceho sveta mestskej prírody, ktorá je omnoho bohatšia, než si často myslíme. V slovenskom znení bude dobrodružstvami mestskej divočiny sprevádzať rozprávkový hlas herca Richarda Stanke. Po včerajšej slávnostnej premiére, ktorej súčasťou bola aj delegácia tvorcov a výborná atmosféra, mieri jedinečný dokument Planéta Praha do kín.

„Hovorí sa, že mesto je moderná džungľa. Málokto ale vie, že to platí doslova.”

V hlavných úlohách sa vo filme predstavia zvieracie hviezdy, napríklad Sliepočka vodná, Plch veľký, Muflón obyčajný či Volavka popolavá: „Už si nemusíme pomáhať príbehom režiséra ako  v Planéte Česko, ktorým film prepájal. Tentoraz drží príbeh pohromade vďaka striedaniu ročných období a vývojom ústrednej témy, ktorou je prekvapivý pohľad na mesto ako prírodné prostredie. Hlavné postavy sme urobili zo živočíchov,“ hovorí producent filmu Radim Procházka. Filmári nakrúcali živú prírodu v meste počas 2 rokov a zachytili všetky ročné obdobia, čím sa im podarilo zachytiť celoročný cyklus zvieracích protagonistov: „Mestská príroda by si pre svoju bohatosť zaslúžila byť národným parkom. Mesto je laboratórium, v ktorom môžete sledovať zrýchlené prírodné procesy na každom kroku,“ dodáva Procházka.

Planéta Praha zachytáva každodenné životy našich zvieracích „susedov“, ktorí v prostredí premenlivého mesta zažívajú ozaj nečakané situácie. Adaptujú sa na podmienky sveta ľudí, ktoré môžu byť prekážkami, avšak často ich dokážu využiť vo svoj prospech. Aj filmári si na vlastnej koži vyskúšali nevyspytateľnosť mestskej divočiny: „Natáčanie so zvieratami je vždy plné prekvapení. Na jednej strane si skrátka robia, čo chcú, takže veľa vecí, ktoré sme si naplánovali, sa jednoducho natočiť nepodarilo. Ale na druhej strane sme sa dočkali aj mnohých príjemných prekvapení, s ktorými sme vôbec nepočítali,“ vyjadril sa režisér filmu Jan Hošek. Aj herec Richard Stanke, ktorý sprevádza filmom v slovenskom znení, si myslí, že spoznávanie nášho okolia dokáže obohatiť každého z nás: „Film Planéta Praha nie je len pre deti a mládež, naopak môže byť filmom pre celú rodinu. Aj dospelých dokáže prekvapiť a zaujať tým, že zistia, aké zvieratá žijú v našom okolí. A keď lepšie spoznáme okolie, v ktorom sa denno-denne pohybujeme, možno začneme byť aj ohľaduplnejšími,“ vyjadril sa Stanke.

Planéta Praha je prvým filmom z portfólia distribučnej spoločnosti Film Expanded, ktorý možno označiť ako vysokoprofilový prírodopisný dokument. Prináša unikátny obraz aj zvuk, čo divákov vyslovene ponára do fascinujúcej zvieracej ríše, ktorá existuje v pražskej metropole. Príbeh prírodného sveta však jednoznačne prehovára aj k obyvateľom iných miest a v rozprávkovo krásnom slovenskom znení Richarda Stankeho prináša správu o potrebe načúvať našim často neviditeľným zvieracím susedom. Planéta Praha je rodinný film pre všetky vekové kategórie a prostredie kín jej výborne svedčí, pretože je skutočným kinematografickým zážitkom,” vyjadril sa Matej Sotník, kreatívny riaditeľ distribučnej spoločnosti Film Expanded, ktorá film 4. augusta nasadila do širokej celoslovenskej distribúcie v sieti multiplexových kín Cinemax, Cinemacity ako aj do jednosálových artových kín a vybraných amfiteátrov po celom Slovensku.

Synopsa:

Koľko „obyvateľov“ majú v skutočnosti naše mestá? Tvorcovia oceňovaného filmu Planéta Česko sa tentokrát vydali na výpravu do betónovej džungle našej najbližšej metropoly – Prahy. S ľuďmi v nej žijú aj nečakaní zvierací susedia. Ich každodenné dobrodružstvo zachytili filmári vo výnimočnej blízkosti vďaka najmodernejším technológiám. Kde sa v Prahe vzali majestátni muflóni? Podarí sa sliepke zelenonohej prekabátiť nutriu? Do akej zimnej skrýše sa schová roztomilý plch? A čo roháč, nájde svoju partnerku v nočnom zmätku? Vydajte sa na vzrušujúcu výpravu pre celú rodinu za desiatkami zvieracích hrdinov, ktorí žijú vedľa nás.