Tréningový program MIDPOINT TV Launch, zameraný na vývoj televíznych seriálov, rozširuje v roku 2019 svoj obsah a ponuku. Jeho predošlú históriu, ako aj budúcu štruktúru, predstavuje programová koordinátorka Katarína Tomková. Katarína pracuje v audiovizuálnom priemysle viac ako 10 rokov, zúčastňuje sa medzinárodných platforiem vo viacerých rolách: s programom MIDPOINT spolupracuje už od roku 2015, kedy sa stala členkou pražského tímu. Momentálne pripravuje už 5. ročník programu zameraného na vývoj televíznych seriálov zo strednej a východnej Európy, TV Launch, ktorý sa v minulých rokoch pretransformoval z jednorazového labu na komplexný workshop zložený z troch rezidenčných častí.
Na programe TV Launch spolupracujete už štvrtý rok. Ako by ste zhodnotili jeho vývoj?
Program TV Launch bol založený v roku 2015 ako jednorazový lab zameraný na tréning televíznej scenáristiky. Bol vytvorený ako priama odpoveď na dopyt mladých profesionálov z krajín strednej a východnej Európy, s ktorými MIDPOINT už predtým spolupracoval a mal silné napojenie cez program Feature Launch. Po prvom roku sme si však rýchlo uvedomili, že pre výraznejší dopad na kariéry účastníkov a projektov potrebujeme program rozšíriť, poskytnúť im akýsi „most“ medzi nápadom a realizáciou, ponúknuť im kontinuitu medzi rezidenčnými workshopmi a posilniť ich pracovný proces cez prepracovaný systém úloh, čo napokon kopíruje aj systém práce v reálnom televíznom prostredí.
Takisto sme identifikovali dôležitosť poskytovania špecializovaného tréningu pre nezávislých producentov v rámci kreatívnych tímov: predstaviť im európske televízne prostredie, ponúknuť im možnosť prepojiť sa s televíznymi profesionálmi a rozšíriť svoje kontakty, predstaviť im nové finančné modely, ktoré sa v súčasnosti využívajú pri produkcii európskych televíznych seriálov. Z tohto dôvodu sme ročník 2017 pretransformovali na trojdielny rezidenčný program, ktorý sa zameriaval na potreby konkrétnych projektov a posilnenie vedomostí a zručností kreatívneho tímu – ako scenáristov, tak aj producentov.
Viete menovať úspechy absolventských projektov alebo konkrétnych účastníkov?
Samozrejme! Sme nesmierne hrdí na absolventský projekt z roku 2016, bulharsko-nemecký Hausen, ktorý bol odsúhlasený k výrobe v roku 2019 vysielateľom Sky Germany. Tento projekt tiež participoval na prestížnej prezentácii Copro Series, ktorá je súčasťou platformy Drama Series Days, zastrešenou Berlinale.
Niekoľkí naši absolventi tiež získali na svoje projekty podporu národných či európskych fondov (1989, Fractures, Americký sen) a zúčastnili sa niekoľkých ďalších profesionálnych prezentácií na televíznych platformách a koprodukčných trhoch (Seriencamp Co-production Sessions, CineLink Drama).
Ale rovnako aj samotní účastníci zaznamenali niekoľko výnimočných úspechov. Dvaja výhercovia súťaže HBO Adria boli obaja absolventi nášho programu – Marjan Alcevski a Ivan Knezevic. Naši absolventi sa tiež vďaka TV Launchu zúčastnili ďalších tréningových platforiem, ako napr. CANNESERIES Institute (Andreas Kyriacou), Series Mania Writers Campus (Agata Koschmieder) alebo programu Serial Eyes (Harry Ayiotis, Ivan Knezevic).
Aké novinky pripravujete pre rok 2019?
Ročník 2019 ponúkne niekoľko skvelých noviniek, dve si však zaslúžia zvláštnu pozornosť: pôjde o špecializovaný tréning pre webseriály (digitálne seriály), čím reagujeme na nový európsky trend zameriavajúci sa na mladé publikum, a takisto o špecializovaný tréning pre televíznych dramaturgov – kreatívnych profesionálov so zručnosťou pracovať so scenármi a scenáristami na strane televízií či väčších produkčných spoločností venujúcich sa televíznej produkcii.
V akej fáze prípravy musia byť projekty, aby sa prihlásili?
V zásade, čím skôr vo fáze vývoja sa prihlásia, tým lepšie. V rámci prihlasovacieho procesu žiadame skôr základné materiály: v podstate stačí len niekoľkostranový materiál, ktorý zahrňuje základný popis a význam projektu, popis postáv, ukážku scenára, hoci aj akéhokoľvek predošlého… Na Workshope 1 sú totiž všetci účastníci aj tak trénovaní si presnejšie nadefinovať koncept a tému svojich projektov, čo formuje celý tvar seriálu do budúcnosti. Aj keď sa to možno zdá ako veľmi jednoduchá úloha, je to veľmi komplexný a náročný proces a veľmi zásadná časť tréningu, a v mnohých ohľadoch je ju jednoduchšie uchopiť na úplnom začiatku vývoja. Každopádne, vítame aj projekty, ktoré už majú napísaný scénosled alebo aj scenár pilotného dielu.
O akých uchádzačov máte záujem pri tréningu televíznych dramaturgov?
Títo účastníci by mali byť profesionáli, ktorí majú záujem sa stať kreatívnymi producentami alebo dramaturgami pre vysielateľov v stredo- a východoeurópskom regióne. Môžu to byť scenáristi, konzultanti, producenti, strihači… Pokiaľ ide o túto pozíciu, sme veľmi otvorení tomu, aké skúsenosti a predošlé vzdelanie by uchádzači mali mať.
Vítame aj profesionálov, ktorí už pre televíziu pracujú alebo pracovali, ale chceli by svoje zručnosti zdokonaliť a prejsť ďalším tréningom. Význam tohto tréningu je, že máme záujem pracovať nielen s talentami v regióne, ale aj so širším spektrom profesionálov, ktorí sú súčasťou procesu vývoja televíznych seriálov.
Myslíte si, že projekty zo stredo- a východoeurópskeho regiónu majú šancu byť vyrobené a medzinárodne distribuované?
Ešte pred piatimi rokmi bola situácia dosť zložitá. Vyvinúť a vyrobiť televízny seriál, najmä v našom regióne, bola náročná úloha, ktorú mal vo väčšine prípadov „na pleciach“ len jeden vysielateľ. Finančné modely sa však v Európe v posledných rokoch zmenili veľmi dynamickým spôsobom. Formujú sa nové koprodukcie, distributéri sa začali zapájať do projektov omnoho skôr a zúčastňujú sa kreatívnych rozhodnutí. Omnoho aktívnejší vo vývoji sú talent agenti a výsledkom je, že na rozdiel od minulosti už nie je jeden správny spôsob, akým vyprodukovať a vyfinancovať seriál. Prirodzene, táto zmena vytvorila nové možnosti pre projekty, ktoré pochádzajú z krajín s limitovanými rozpočtami a s menšími trhmi. Rada v tomto prípade citujem britského producenta Charlieho Pattinsona zo spoločnosti New Pictures: „Najlepší model na vyfinancovanie seriálu je ten, ktorý ho vyrobí.“
Ďalším dôležitým faktorom je, že vzostupom digitálnych technológii a rozšírením ponuky platforiem, cez ktoré sa diváci dostávajú k obsahu, publikum jednoducho začalo akceptovať ne-anglický obsah a titulky. Aj seriály z menších teritórií sa začali umiestňovať v rebríčkoch obľúbenosti – Fauda alebo Prisoners of War z Izraelu, Trapped z Islandu, Umbre z Rumunska, či Pustina z Českej republiky. Seriál Netflixu v brazílskej portugalčine, 3%, sa stal druhým „najbindžovanejším“ seriálom Netflixu za rok 2017. Americké HBO na jeseň prinesie adaptáciu slávnej Neapolskej ságy Eleny Ferrante, ktorej väčšina sa dokonca ani nenakrúcala v taliančine, ale v neapolskom dialekte. Cudzojazyčný obsah je skrátka na vzostupe.
Akým ďalším aktivitám sa venuje MIDPOINT, aby posilnil možnosti v regióne?
Pracovať s lokálnymi profesionálmi a prostredím – nielen s talentami a projektami – je jedným zo základných cieľov MIDPOINTu. Aby sme posilnili prístup k medzinárodným kontaktom, rozvinuli komunikáciu medzi regiónmi – ako v rámci kreatívneho tímu, tak aj medzi ďalšími profesionálmi v televíznom prostredí – a všeobecne podporili produkčnú kapacitu regiónov, MIDPOINT začal organizovať tzv. Broadcaster Think Tank moduly spoločne so svojimi partnermi Serial Eyes, FF Sarajevo a festivalom Series Mania. Tento modul je uzavretý a určený len pre vysielateľov a televízie z východnej aj západnej Európy. Formou diskusie okrúhleho stola adresuje rôzne kreatívne výzvy a spôsob, akým na nich reagovať v tomto dynamicky sa meniacom prostredí.
Rovnako plánujeme v budúcnosti poskytnúť platformu pre získavanie ďalších kontaktov pre našich absolventov, zvýšiť ich prepojenosť naprieč ročníkmi a predstaviť ich absolventom ďalších tréningových programov.
Aké sú vaše ciele pre ročník 2019?
Preniesť 9 skvelých projektov zo strednej a východnej Európy intenzívnym, ale aj vzrušujúcim 9-mesačným vývojovým procesom, vychovať novú generáciu televíznych dramaturgov a kreatívnych producentov z nášho regiónu, a ponúknuť všetkým účastníkom zručnosti a nástroje, ktoré posunú ich ďalšiu kariéru vopred – to všetko pod supervíziou širokej škály lektorov, etablovaných medzinárodných profesionálov.
Čo viete povedať o slovenských absolventoch TV Launchu?
Že som na nich nesmierne hrdá! Ich obrovský entuziazmus a oddanosť projektom, s ktorými na TV Launch prišli, je obdivuhodný a veľmi inšpiratívny. Odviedli neuveriteľný kus práce.
Producentka Katarína Krnáčová (úspešná projektom Piata loď, tiež absolventom MIDPOINTu) je už vo fáze financovania jej koprodukčného projektu 1989, bola podporená ako Audiovizuálnym fondom, tak aj programom Kreatívnej Európy MEDIA a spolu so svojou poľskou koproducentkou sa im úspešne podarilo viesť medzinárodnú writers‘ room.
Projekt Americký sen scenáristického tímu Zuzany Dzurindovej a Petra Nagya, ktorý producentsky zastrešil Peter Badač (producent ďalšieho úspešného titulu a MIDPOINT absolventského projektu Špina) bol takisto podporený programom Kreatívnej Európy MEDIA. Účasť na MIDPOINTe znamenala pre tím tiež prístup ku ďalším medzinárodným kontaktom, Zuzana je dokonca jednou zo scenáristiek projektu 1989.
—
Slovenskí účastníci o TV Launch
„MIDPOINT TV Launch bol pre mňa po workshopoch organizovaných najmä lokálnymi SK a CZ televíziami ako zjavenie z neba. Vzácna kombinácia porozumenia potrebám scenáristov, fantastických lektorov a moderného script-developmentu z neho robí výnimočný projekt – a to aj pre skúsenejších scenáristov. Výborná organizácia a premyslená skladba jednotlivých modulov je už len čerešničkou na formálnej torte skvelého obsahu.“
Peter Nagy / scenárista projektu Americký sen / MIDPOINT TV Launch 2017
„Účasť na workshope s našim projektom nám otvorila dvere do prostredia High Quality TV seriálov. Na Slovensku zatiaľ televízna dramatická tvorba nedosahuje parametre HQTV a preto sme radi, že sme mali možnosť absolovovať konzultácie s uznávanými odborníkmi v tejto oblasti, ktoré náš projekt posunuli správnym smerom.“
Peter Badač / producent projektu Americký sen / MIDPOINT TV Launch 2017
„Naša skúsenosť na TV Launch bola výnimočná z viacerých dôvodov. Mali sme možnosť vôbec po prvýkrát ‘otestovať’ náš námet, keďže sme sa prihlásili vo veľmi ranom štádiu vývoja. Vďaka pozitívnemu feedbacku sme dostali silnú motiváciu pokračovať vo vývoji. Zároveň sme s mojou koproducentkou dostali príležitosť aj na samotné kreatívne písanie a tiež sme mohli čerpať z bohatých producentských skúseností hosťujúcich lektorov. Bola to kľúčová podpora a komplexná príprava pre ďalšie vyvíjanie nášho projektu.“
Katarína Krnáčová / producentka projektu 1989 / MIDPOINT TV Launch 2016