Ozveny Áčka 2018
Publikované 6/4/2019

Putovná prehliadka Ozveny Áčka je po roku späť s novými filmami. Jej minuloročná prvá edícia mala u divákov úspech, a tak pokračuje s cieľom priniesť najlepšie študentské filmy uplynulého roka do všetkých krajov Slovenska.

Projekt vznikol minulý rok ako reakcia na dovtedajšiu absenciu distribúcie študentských filmov. Prehliadka nadväzuje na Festival študentských filmov Áčko, ktorý každoročne organizujú študenti Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Minuloročné Ozveny Áčka 2017 úspešne rozdistribuovali šesticu študentských filmov do šiestich krajských miest Slovenska. Tento rok chceme prehliadku priniesť na rovnaké miesta a budovať tým u divákov povedomie o podujatí, ktoré má ambíciu pokračovať aj počas nasledujúcich rokov. Na základe veľkého záujmu o premietanie študentských filmov sa Ozveny Áčka 2017 premietali aj na miestach či podujatiach, ktoré prvotne neboli plánované. Študentskú filmovú tvorbu ste mohli vidieť na PAFF, na prvom ročníku festivalu Vinohradský film v Brne, na umeleckom festivale Art in Park v Trenčianskych Tepliciach, ale i v Trenčíne na obľúbenom festivale Pohoda.

Druhý ročník Ozvien Áčka 2018 sa opäť zameriava na tvorcov aktuálnej študentskej filmovej tvorby za uplynulý rok. Mesto Žilina odštartuje putovnú prehliadku už 18. 4. 2019 v kultúrnych priestoroch Stanica Žilina – Záriečie. Ozveny budú ďalej pokračovať 25. 4. 2019 v Nitre v galérii Trafačka a 26. 4. 2019 v trenčianskom Artkine Metro. Počas ďalšieho mesiaca máte možnosť pozrieť si filmy napríklad 5. 5. 2019 v Kine Úsmev v Košiciach a napokon 6. 5. 2019 v klube Wave v Prešove. Čoskoro bude známy aj dátum a miesto premietania v Banskej Bystrici.

Jedným z najúspešnejších filmov z tohtoročnej putovnej prehliadky je Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch v réžii Michala Ďuriša. Talentovaný režisér zachytáva rodinu, v ktorej sa všetci poznajú tak dlho, že ide len ťažko oddeliť lásku a ponorkovú chorobu. Film bol premietnutý na MFF Karlovy Vary v sekcii První podání, ktorá sa zameriava na výnimočných mladých režisérov z celej Európy. Na mníchovskom festivale študentských filmov vyhral cenu za najlepší scenár a premietal sa tiež na festivaloch v Slovinsku, Taliansku, Luxembursku a Nemecku.

Ďalším veľmi úspešným filmom je nenaratívny animovaný film Poetika Anima od Kris Saganovej. Film vznikol na motív rovnomennej lyrickej básne, vytvorenej syntézou denníkových zápiskov režisérky. Táto snímka plná symbolov a obrazových metafor „navštívila“ už niekoľko európskych festivalov. Na rumunskom festivale CineMAiubit Film Festival získala cenu za najlepší animovaný film. Poetika Anima sa ďalej premietala na poľskom filmovom festivale vo Varšave, v gréckych Aténach, v Maďarsku, Slovinsku a Francúzsku. Ak vás zaujíma súčasná študentská animovaná tvorba, prečítajte si o filme a autorke viac v rozhovore, ktorý s Kris robila redaktorka Kinečka Petra Sedláková v rámci cyklu Iné vízie SK.

Film Výlet od Daniela Riháka je ďalším úspešným filmom zo šestice „kraťasov“. Tento psychologický thriller podľa rovnomennej poviedky Jozefa Kariku vyhral ceny na domácej pôde. Režisér si z festivalu Áčko odniesol rovno dve ocenenia, a to za najlepšiu réžiu a zvuk. Výlet sa taktiež premietal na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava v sekcii študentských filmov.

Štvrtým filmom z putovnej šestice je Planéta Gelnica od Pauly Reiselovej, ktorá bola uvedená aj na multižánrovom festivale Gelnické iluminácie. Výber dopĺňajú filmy Paradoxy zverokruhu od Mikuláša Krišpína Iždinského a Babie leto dokumentaristky Kataríny Jonisovej.

O väčšine spomenutých tituloch písala vo svojej reportáži o poslednom ročníku Festivalu Áčko Lena Bohunicki.

 

Zdroj: TS FTF VŠMU / Festival Áčko