Otvára sa nový letný tvorivý online workshop LEKTVAR
Publikované 22/7/2020

Mladí ľudia, ktorí sa zaujímajú o umenie a kultúru sa môžu prihlásiť na tvorivý online workshop LEKTVAR. Bude trvať mesiac (od 10.8. do 2.9.) a účastníci sa okrem vytvorenia vlastného diela zúčastnia desiatich prednášok.

Za workshopom stojí združenie DESANT, ktoré už niekoľko rokov vytvára spoločný priestor pre mladých tvorcov, predovšetkým z filmovej oblasti, a taktiež miesto pre rôzne podujatia, premietania a diskusie.

„Myslíme si, že mladí ľudia majú málo možností získať predstavu o tom, ako reálne funguje kreatívne prostredie na Slovensku, ako sa v ňom dá profesionálne uplatniť, alebo kde získať potrebné vzdelanie a skúsenosti. Preto by sme pre nich chceli vytvoriť príležitosť dozvedieť sa viac a zároveň sa tvorivo realizovať. Je podľa nás dôležité, aby sa rôzne generácie navzájom stretávali a komunikovali,“ hovorí Romana Rýdza, jedna zo zakladajúcich členiek DESANTU a organizátoriek LEKTVARU.

Romana bude viesť jednu z desiatich prednášok, zameria sa na celkové fungovanie kreatívneho priemyslu na Slovensku a aj v zahraničí (v súčasnosti študuje kreatívny biznis na National Film and Television School v Londýne).

O svoje praktické skúsenosti s tvorbou na Slovensku sa ďalej počas prednášok podelia lektori z rôznych oblastí umenia: filmu, divadla, hudby, literatúry či ilustrácie alebo vizuálnych efektov. Počas prednášok bude vždy aj priestor na diskusiu a na konkrétne otázky, ktoré účastníkov LEKTVARU budú zaujímať. Všetci lektori pôsobia v kultúrnej sfére na Slovensku, ale aj v zahraničí, bude medzi nimi aj filmová a divadelná herečka Táňa Pauhofová, hudobný producent a hudobník Jonatán Pastirčák, kameraman Dušan Husár alebo filmová režisérka Martina Buchelová.

Popri prebiehajúcich prednáškach budú účastníci workshopu pracovať na svojom vlastnom tvorivom projekte (krátky film, poviedka, scenár, séria fotografií…) pod vedením lektoriek Štefánie Lovasovej a Debory Pastirčákovej (mladé slovenské režisérky a absolventky VŠMU) z DESANTU. Dôležité je, že sa účastníci o svojich nápadoch môžu rozprávať a navzájom ich konfrontovať. V septembri bude v Bratislave spoločná prezentácia hotových prác. Workshop tak môže účastníkom pomôcť aj nadviazať kontakty pre možné budúce tvorivé spolupráce.

Prihlásiť sa na workshop je možné do 27. júla prostredníctvom online formulára. Na základe prihlášok a ukážky z prác vyberú organizátorky približne desať účastníkov. Poplatok za účasť je 20 eur, individuálne existuje aj možnosť štipendií. Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia.


Zdroj: TS