Osem filmov z MFF Cannes uvedie do kín spoločnosť Film Europe
Publikované 27/5/2019

Spoločnosť Film Europe už tradične uvedie do slovenských a českých kín filmy aj zo súťažnej sekcie práve ukončeného ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Z hlavnej súťažnej sekcie prinesie päť filmov vrátane laureáta Ceny poroty (Bedári, Ladj Ly) a Ceny za réžiu (Mladý Ahmed, bratia Dardennovci). Diváci si však budú môcť pozrieť aj najnovší film Lux Aeterna Gaspara Noé. Okrem toho sa do československej distribúcie dostanú aj To musí byť nebo Eliu Suleimana (Zvláštna cena poroty), Jana z Arku (Zvláštna cena poroty v sekcii Un Certain Regard) a Bezstarostné dievča (Cena pre najlepší film vo francúzskom jazyku).

Krátky prehľad všetkých filmov pripravených do distribúcie:

Oficiálny výber: Hlavná súťaž 
Bedári (Les Misérables)
Francúzsko 2019, réžia: Ladj Ly
V hlavných úlohách: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djebril Zonga, Steve TientcheuStéphane sa nedávno pridal k zvláštnej kriminálnej jednotke v Montfermeili na predmestí Paríža. Spolu so svojimi kolegami Chrisom a Gwadom, ktorí sú obaja skúsenými členmi tímu, rýchlo zaregistruje zvyšujúce sa napätie medzi susediacimi gangmi. Keď sa počas zatýkania ocitnú na úteku, dron zachytí každý ich pohyb, každú akciu… Film inšpirovaný vzburami z roku 2005 zasadil režisér Ladj Ly do súčasného Montfermeilu, toho istého miesta, kde sa odohrávali slávni Bedári Victora Huga v roku 1862. O viac ako 150 rokov neskôr je podobnosť medzi dnešnou nahnevanou mládežou v mikinách a Gavrochom, hlavnou postavou Bedárov, veľmi príznačná…
Trailer

Mladý Ahmed (Le Jeune Ahmed)
Belgicko, Francúzsko 2019, réžia: Luc Dardenne a Jean-Pierre Dardenne
V hlavných úlohách: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou, Victoria Bluck, Claire Bodson
Príbeh, zasadený do súčasného Belgicka, zachytáva vnútorný boj trinásťročného Ahmeda, ktorý sa musí rozhodnúť medzi ideálom čistoty islamského imáma, a pokušeniami, ktoré nastoľuje život…
Trailer

Pardon, nezastihli sme vás (Sorry We Missed You)
Veľká Británia 2019, réžia: Ken Loach
V hlavných úlohách: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor
Ricky a jeho rodina bojujú s ťažkosťami kvôli dlhu od finančnej krízy v roku 2008. Príležitosť opäť sa postaviť na nohy a získať nezávislosť sa objaví s lesklou novou dodávkou, ktorá poskytne Rickymu šancu stať sa samostatne zárobkovým šoférom. Je to ťažká práca, rovnako ako aj práca jeho ženy, ktorá je opatrovateľkou. Ich rodinné puto je silné, ale nová situácia nasmeruje každého inde a prichádza bod zlomu.

Trailer

Zľutovanie (Roubaix, unelumière)
Francúzsko 2019, réžia: Arnaud Desplechin
V hlavných úlohách: Roschdy Zem, Lea Seydoux, Sara Forestier, Antoine Reinartz
Noc v období Vianoc v meste Roubaix. Policajný šéf Daoud prechádza mestom, v ktorom sa narodil. Podpálené autá, násilné prepadnutia… Tvárou v tvár chudobe, podvodom a úzkostiam, Daoud rozpozná, kto klame a kto hovorí pravdu. Louis je nováčik z policajnej akadémie, ktorý sa nedávno stal novým členom Daoudovho tímu. Je mladý, nešikovný a nechá sa ľahko zmiasť. Daoud a Louis sú konfrontovaní s vraždou starej ženy. Na výsluch sa dostavia dve mladé ženy – Claude a Marie – ktoré sú celkom na dne a sú alkoholičky a milenky…
Trailer

To musí byť nebo (It Must Be Heaven)
Francúzsko, Kanada, Turecko 2019, réžia: Elia Suleiman
Elia Suleiman, hlavná postava a rozprávač, uteká z Palestíny a hľadá alternatívny domov, len aby si uvedomil, že Palestína je vždy s ním. Prísľub nového života sa čoskoro premení na komédiu plnú omylov. Nech sa vydá akokoľvek ďaleko, od Paríža až po New York, všetko mu pripomína domov: polícia,  kontroly na hraniciach a rasizmus sú vždy prítomné… A zatiaľ čo robí všetko pre to, aby sa začlenil do novej spoločnosti, každý mu neustále pripomína, odkiaľ pochádza. Ako sa tak túla a hľadá sám seba, Elia Suleiman si kladie základnú otázku: čo môžeme naozaj považovať za domov? Film je burlesknou ságou skúmajúcou identitu, národnosť a spolupatričnosť, v ktorej humor prináša novú nádej pre ostatných i pre samotného Suleimana.
Trailer

Oficiálny výber: Mimo súťaž
Lux Aeterna
Francúzsko 2019, réžia: Gaspar Noé
V hlavných úlohách: Béatrice Dalle a Charlotte Gainsbourg
Dve herečky, Béatrice Dalle a Charlotte Gainsbourg, rozprávajú príbehy o čarodejniciach – ale to nie je všetko. Lux Aeterna je taktiež esej o kinematografii, láske k filmu a hystérii filmového nakrúcania. Stredometrážny film, dokončený tesne pred zahájením festivalu, znamenal pre Gaspara Noé ďalšiu účasť v Cannes, kde minulý rok vzbudil pozornosť provokatívnym filmom Climax.

Oficiálny výber: Sekcia Un Certain Regard
Jana z Arku (Jeanne)
Francúzsko 2019, réžia: Bruno Dumont
V hlavných úlohách: Lise Leplat Prudhomme
Je začiatok roku 1439 a vo Francúzsku zúri Storočná vojna. Do bitky s Angličanmi o francúzsky trón vstupuje mladé dievča Jana, ktoré verí, že si ju vyvolil Boh a postaví sa do čela armády. Keď ju zajmú, cirkev ju posiela na súd na základe obvinenia z kacírstva. Jana odmieta obvinenia a zostane verná svojmu poslaniu. Po filme Johanka Superstar sa režisér Bruno Dumont vracia s tou istou herečkou k nadčasovej téme silnej ženskej hrdinky.
Trailer

Sekcia Directors’ Fortnight (Quinzaine des Réalisateurs)
Bezstarostné dievča (Une fille facile; angl. názov An Easy Girl)
Francúzsko 2019, réžia: Rebecca Zlotowski
V hlavných úlohách: Clotilde Coureau, Nuno Lopes, Mina Farid, Zahia Dehar, Benoît Magimel
Naïme má presne 16 a tento rok v lete sa bude musieť rozhodnúť, čo chce od života, pokiaľ ho nechce prešvihnúť. Keď sa objaví jej o pár rokov staršia sesternica Sofia s úžasným telom a nebezpečne zvodným životným štýlom, Naïmasa vrhne v ústrety letu plnému nezabudnuteľných stretnutí… Slnkom zaliata Francúzska riviéra je kulisou pre hravý, intímny a intenzívny príbeh dospievania.
Trailer

Zdroj: TS

To musi byt nebo (Elia Suleiman, orig. It must be heaven)
Pardon, že sme vás nezastihli (Ken Loach, orig. Sorry We Missed You)
Bezstarostné dievča (Rebecca Zlotowski, orig. An Easy Girl)
Jana z Arku (Bruno Dumont, orig. Jeanne)
Mlady Ahmed (br. Dardenneovci, orig. Le Jeune Ahmed)