Online premiéra krátkeho filmu Superbia!
Publikované 17/7/2018

Synopsa: Domorodí obyvatelia surrealistickej krajiny Superbia, v ktorej muži a ženy žijú v oddelených spoločnostiach, čelia nezastaviteľným spoločenským zmenám po tom, čo sa prvý krát v dejinách objavil zmiešaný pár.

Prečo sa vám tento film bude páčiť: Efektívne narábanie s humorom, farbami, tvarmi, sarkazmom, surrealizmom a veľmi dobre napísaným príbehom. Maďarská režisérka Luca Tóth vo svojom animovanom filme vyvracia praveký mýtus o mužoch lovcoch a ženách zberačkách. V imaginárnom svete Superbie žijú krehkí muži v jaskyniach, zatiaľ čo ženy zabezpečujú pokojné bytie vemenu posvätnej kravy. Tento film mal svetovú premiéru v Cannes v roku 2016 a odvtedy sa zúčastnil množstva festivalov ako Palm Springs, Sarajevo, Encounters Bristol či Molodist, na Slovensku sa premietal aj ako predfilm víťaza Berlinale Oheň na mori. Po úspešnom svetovom festivalovom okruhu je teraz konečne dostupný aj online, a to priamo v selekcii Vimeo Staff Picks.

Luca Tóth pritom zaujala už svojím absolvenským filmom The Age of Curious z roku 2013, ktorý získal cenu aj na festivale v Annecy. Jej následná Superbia vznikla ako koprodukčný projekt troch krajín – Maďarska (Fakt Visuál Lab, Péter Benjamin Lukács), Slovenska (Artichoke, Juraj Krasnohorský) a Česka (Maur Film, Martin Vandas). Projekt bol podporený z fondov Media Patronage Programme, Státní fond kinematografie a Audiovizuálny fond.

Viac informácií o filme nájdete na stránke produkčnej spoločnosti Artichoke, tu.