Oleg Sencov príde na FTF VŠMU
Publikované 4/12/2019

Na Slovensko pricestoval donedávna väznený ukrajinský filmový režisér a laureát Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2018 Oleg Sencov na pozvanie Ukrajinsko-Slovenskej iniciatívy. Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) prebrala záštitu nad jeho trojdňovou návštevou v Bratislave. 

Oleg Sencov je známym kritikom anexie Krymu, v roku 2014 sa aktívne venoval humanitárnej pomoci ukrajinským jednotkám a organizoval občianske protesty. Bol však obvinený z teroristickej činnosti, členstva v nacionalistickom Pravom sektore, zdemolovania sochy Lenina a plánovania ďalších útokov. Dôkazy budili od začiatku pochybnosti a postupy ruskej strany vyvolali vlnu medzinárodných protestov. Aj napriek tomu uznal ruský súd Olega Sencova vinným a odsúdil ho na dvadsať rokov väzenia, odkiaľ bol prepustený až v septembri 2019 v rámci výmeny väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou.

„Sloboda slova, sloboda prejavu sú jedným zo základných ľudských práv a mali by byť dodržiavané kedykoľvek a kdekoľvek na svete. My ako akadémia sme spolok umelcov a filmárov, ktorí si tieto práva nanajvýš ctia. Aj preto nás veľmi teší návšteva režiséra na Slovensku, pretože práve on je symbolom toho, kam až môže zájsť spoločnosť, v ktorej nefungujú demokratické pravidlá a nie je v nej garantovaná sloboda slova,“ povedala Wanda Adamík Hrycová, prezidentka SFTA.

Oleg Sencov sa stavia za zásady demokracie, ľudských práv a dôstojnosti, právneho štátu, slobody myslenia a otvorene kritizuje postoj Ruska vplývať na európsku a svetovú politiku silovými metódami. „Nechcem sa obzerať späť za minulosťou, chcem vnímať prítomnosť a hľadieť do budúcnosti. Naďalej budem točiť filmy ako predtým. Už pracujem na prípravách a ak to pôjde všetko hladko, o rok začneme nakrúcať. Naďalej sa budem občiansky angažovať, a to ako verejne, tak profesionálne,“ uviedol Oleg Sencov pre Multimedia centre Európskeho parlamentu. 

V Bratislave absolvuje trojdňový program vrátane panelovej diskusie Verejný príbeh Olega Sencova a jeho filmy v piatok 6.12. 2019 o 13:30 hod. vo veľkej kinosále Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Usporiadatelia doplnili diskusiu o autorove filmy. Moderovať ju bude dokumentarista a pedagóg Robert Kirchhoff. Podujatie organizuje Ukrajinsko-Slovenská iniciatíva a VŠMU v Bratislave. Okrem tejto debaty absolvuje aj ďalšie vystúpenia na pôde OBSE, diskusie s verejnosťou v Primaciálnom paláci a stretnutia s poslancami a odborníkmi.

„Už minulý rok, keď sme apelovali na verejnosť, aby nebola ľahostajná k nespravodlivému uväzneniu režiséra Olega Sencova, som povedala, že raz sa o ňom budú písať knihy, nakrúcať filmy, pomenovávať ulice či školy. Dnes sa to stáva skutočnosťou a sme nesmierne hrdí, že jeho meno je rovnocenným s Andrejom Sacharovom, Nelsonom Mandelom a Václavom Havlom,“ dodala na záver Ľudmila Verbitská, zakladateľka Ukrajinsko-Slovenskej iniciatívy.


Zdroj: TS