O cenu Febiofestu sa uchádzajú aj filmy o utečeneckej kríze
Publikované 22/2/2018

Maďarský lekár, ktorý sa spriatelí so sýrskym utečencom, arabskí migranti, ktorí snívajú svoj sen v Rakúsku, vietnamské dievča, ktoré vyrastá v českom malomeste. Aj ich filmové príbehy sa budú uchádzať o hlavnú cenu 25. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý sa v Bratislave uskutoční od 15. do 21. marca 2018.

V súťažnej sekcii s názvom V strede Európy sa už po piatykrát v existencii festivalu stretne 20 krátkych filmov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska.

V súťažnom výbere nechýba ani nový film slovenského mladého talentu, režiséra Michala Blaška, ktorý svoj predošlý krátky film Atlantída, 2003 uviedol v svetovej premiére na prestížnom festivale v Cannes a odvtedy žne úspechy na zahraničných prehliadkach a je dokonca nominovaný na Českého leva.
V produkcii FAMU teraz vytvoril spolu s Adamom Machom snímku Kamion, inšpirovanú tragickými udalosťami z leta 2015, keď bola pri rakúsko-slovenských hraniciach nájdená odstavená dodávka s vyše 70 mŕtvymi utečencami.

UKÁŽKA Z FILMU KAMION

„Zdá sa, akoby sa mladí filmári začali vracať k podstatným témam solidarity, slobody, filantropie a je jedno či medzigeneračnej, multikultúrnej alebo akejkoľvek inej. A to aj napriek tomu, že „dospelý“ svet to dnes vníma ako slabosť. Ak možno v rámci tohtoročných prihlásených filmov hovoriť o jednej prevažujúcej téme, tak je to potom téma kritiky ľahostajnosti, ktorá sa ako červená niť tiahla snímkami mladých filmárov naprieč krajinami Vyšehradskej štvorky. Aj v našom finálnom výbere buble táto téma pod povrchom, a vo filmoch, ktoré sa sústreďujú na utečeneckú krízu alebo medziľudské vzťahy, úplne organicky vypláva na povrch,“ hovorí umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

S témou utečeneckej krízy a vzťahu väčšiny a menšiny sú úzko späté aj ďalšie krátke snímky z Maďarska, Rakúska i Česka.

Maďarský film Zlyhanie pľúc Ambrusa Fatéra zobrazuje osamelého lekára pred šesťdesiatkou, ktorého naplánovaný život sa prevráti naruby, keď sa objaví starý sýrsky utečenec. Hoci sa spolu nevedia dohovoriť, vznikne medzi nimi nepravdepodobné priateľstvo.

Rakúsko-nemecký experimentálny film Making Off (Germania Dreamland) Istvana Gyöngyösiho zas pozoruje troch migrantov v ošiali zábavného parku, na obrovskom kolotoči. Ako dlho však môže trvať ich „krajina snov“?

Z mladej českej tvorby uvidia diváci na MFFK Febiofest aj dve snímky zaoberajúce sa otázkou menšín, ktoré získali nomináciu na Cenu Magnesia za najlepší študentský film, udeľovanej v rámci ocenení Český lev.

Dokumentárny film Bo Hai režiséra Dužana Duonga, ktorý sa narodil v Hanoji, ale od štyroch rokov žije v Česku, rozpráva o vzťahu staršej generácie Vietnamcov, ktorí sa prisťahovali do Česka a začali tu podnikať s ich deťmi, ktorých domov sa už stalo Česko. Dužan Duong nebude v súťaži MFFK Febiofest nováčikom, v roku 2015 tu už získal Zvláštne uznanie poroty za krátky dokument Mat goc.

UKÁŽKA Z FILMU BO HAI

Ďalšou snímkou od susedov, ktorá má šancu zabodovať na Českých levoch, je Přátelské setkání nad sportem režiséra Adama Kolomana Rybanského, ktorý tiež sleduje stret väčšiny a menšiny. A to konkrétne na amatérskom dedinskom nohejbalovom turnaji, ktorý „naruší“ príchod rómskeho športového tímu zvaného Jamajka.

UKÁŽKA Z FILMU PŘÁTELSKÉ SETKÁNÍ NAD SPORTEM

Tento rok sa do súťaže MFFK Febiofest prihlásilo rekordných 154 filmov, z toho 26 slovenských. Domácu kinematografiu bude vo festivalovej súťaži reprezentovať 5 krátkych snímok.

Mladá režisérka Martina Buchelová, ktorej predošlý film Magic Moments bol vybratý do súťaže krátkych filmov na jednom z najväčších svetových filmových prehliadok v Toronte, bude na Febiofeste súťažiť s novinkou Idiot, inšpirovanou Dostojevského dielom. V 13-minútovej snímke o tom, že najväčšia a najneznesiteľnejšia bolesť je istota, že duša vyletí z tela a človek viac už nebude človekom, sa v hlavných úlohách predstavia Rebeka Poláková, Daniel Fischer aj Maroš Kramár.

UKÁŽKA Z FILMU IDIOT

Krátky film o pomáhaní Alexandry Gojdičovej je zas esejou o osamelej žene v stredných rokoch, ktorá sa rozhodne stať osobnou asistentkou hendikepovaných. Jej prvý klient, vozíčkar, je pre ňu však príliš ťažký a príliš neprístupný, a tak je čoraz menej jasné, kto komu pomáha.

Hraná satirická snímka I want to Believe Matúša Ryšana reaguje na konšpirátorské nálady, ktoré sa vznášajú nad dnešným svetom a skúma entuziastu, ktorý zasvätil život záchrane ľudstva. Niečo v ňom – to, čo ho ženie – možno nakoniec nie je až také bizarné.

Krátky dokumentárny film 43 rokov bratislavského metra Lucie Kašovej sa snaží nájsť odpoveď, kde sa stala chyba, že z veľkolepého dopravného projektu zostal len opustený 300-metrový tunel. Bratislavské metro je legenda a zároveň ukážka neschopnosti komunálnej politiky riešiť dopravu v hlavnom meste.

Z domáceho animovaného filmu sa predstaví Fifi Fatale Márie Kralovič o dychberúcej tanečnici, okolo ktorej sa večer čo večer v zapadnutom lokále všetci točia. Až kým sa v bare neobjaví nepozvaný mladý muž, ktorý odhalí tajomstvo jej sily.

Divákom sa počas jubilejného 25. ročníka MFFK Febiofest predstaví v slovenských premiérach vyše 100 zahraničných a domácich snímok a po hlavnej bratislavskej časti sa festivalový výber filmov presunie až do 10 slovenských miest – do Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Levíc, Martina, Popradu, Prešova, Prievidze, Trenčína a Trnavy.

Hlavným organizátorom MFFK Febiofest je Asociácia slovenských filmových klubov.

Sekcia V strede Európy

Pásmo súťažných filmov I

Prach / Proch, dokumentárny / Poľsko / Réžia: Jakub Radej – Poetická štúdia o ceste, ktorou musí prejsť každé ľudské telo od momentu smrti po moment pohrebu.

Malá, animovaný / Česko / Réžia: Diana Cam Van Nguyen – Vietnamské dievča Rong vyrastá v českom malomeste. Bojuje s tým, že je iné, lenže keď sa jej rodina rozhodne vrátiť do rodnej krajiny, ona stojí pred otázkou, kde je jej domov.

Bo Hai, hraný / Česko / Réžia: Dužan Duong – Myslia ako Česi, hovoria ako Češi, ale vyzerajú ako Vietnamci. Film o vzťahu staršej generácie Vietnamcov, ktorí sa prisťahovali do Česka, a ich deťmi, ktorí v Česku vyrastali.

Hypnodrom, experimentálny / Rakúsko / Réžia: Richard Wilhelmer – Jednoduchá kombinácia pohybov kamery a pozorovateľa vytvára hypnotickú jazdu, kde rotujúce predmety a svetlá zavŕtavajú predstavivosť diváka do hĺbky a vratkosti výhľadov.

Krátky film o pomáhaní, hraný / Slovensko / Réžia: Alexandra Gojdičová – Osamelá žena v stredných rokoch sa rozhodne stať osobnou asistentkou hendikepovaných. Jej prvý klient vozíčkar je pre ňu príliš ťažký a príliš neprístupný, a tak je čoraz menej jasné, kto komu pomáha.

Pásmo súťažných filmov II

Aktiv, dokumentárny / Česko / Réžia: Jan Rousek – Metafora posledných dní komunistického režimu v Československu.

Sopečný ostrov / Vulkánsziget, animovaný / Maďarsko / Réžia: Anna Katalin Lovrity – K magickému ostrovu v odtieňoch fialovej, ružovej, tyrkysovej, jasne žltej a najhlbšej čiernej, sa zúrivo blíži sopka. Tajomné prírodné zákony vysielajú výbušné a živý ostrov zasahuje láva.

Idiot, hraný / Slovensko / Réžia: Martina Buchelová – Najväčšia, najneznesiteľnejšia bolesť, to nie sú rany, to je istota, že duša vyletí z tela a viac už nebude človekom. Kto môže tvrdiť, že ľudská prirodzenosť je schopná také čosi zniesť a nezošalieť?

O! Fortuna! (Work in Progress) I – VI, dokumentárny / Rakúsko / Réžia: Karin Berger – Vo forme šiestich miniatúrnych príbehov každodenného života dokumentuje režisérka svoj vlastný život slobodnej matky od narodenia jej dcéry v roku 1991 až po jej dospelosť a odchod z domu.

Spitsbergen, hraný / Poľsko / Réžia: Michał Szcześniak – Mladá zdravotníčka sa po siedmich mesiacoch od pozastavenia služby vracia do práce. Krátko na to sa naštartuje konflikt medzi ňou a vedením posádky záchranky. Traumatické spomienky sa navracajú.

Pásmo súťažných filmov III

Making Off (Germania Dreamland), experimentálny / 2017 / Rakúsko, Nemecko / Réžia: Istvan Gyöngyösi – Traja mladí migranti sa za hudby opery Georgea Bizeta vznášajú na obrovskom kolotoči v zábavnom parku. Ako dlho môže vydržať ich “krajina snov”?

Fifi Fatale, animovaný / Slovensko / Réžia: Mária Kralovič – Jej krása je dychberúca a tanec podmanivý. V zapadnutom lokále sa večer čo večer všetko točí okolo nej. Až kým sa v bare neobjaví nepozvaný mladý muž, ktorý odhalí tajomstvo jej sily.

Otvor mi / Otwórz mi, hraný / Poľsko / Réžia: Dominika Gnatek – Olga žije sama vo svojom byte a nečakane nachádza mŕtvu starú susedku, ktorej občas pomáhala. Zrazu začína trpieť rovnakou paranojou – že na ňu niekto čaká pred dverami.

Hra na skrývačku / Bújócska, hraný / Maďarsko / Réžia: Benő Gábor Baranyi – Príbeh z chudobnej rodiny. Najmladší chlapec, hendikepovaný, sa rád hráva na skrývačku. Až ho v jeden deň pri takejto hre matka naschvál zabudne vo veľkom meste.

I want to Believe, hraný / Slovensko / Réžia: Matúš Ryšan – Skupina dokumentaristov skúma portrét entuziastu a jeho priateľa, ktorí zasvätili život záchrane ľudstva. Film je satirou súčasných konšpiračných a sociopolitických nálad, vznášajúcich sa nielen nad Európou.

Pásmo súťažných filmov IV

Eufória, dokumentárny / Poľsko / Réžia: Natalia Pietsch – Skúsená množiteľka psov predstavuje chovateľský svet mladému dievčaťu. Napriek súťaživosti, ktorá panuje v týchto kruhoch, sa snažia nadviazať priateľstvo.

Kamion, hraný / Česko / Réžia: Michal Blaško, Adam Mach – Na diaľničnom odpočívadle je zaparkovaný opustený kamión. Hoci bol vodič na túto špeciálnu cestu dobre pripravený, na trase sa objavili nečakané prekážky.

Přátelské setkání nad sportem, hraný / Česko / Réžia: Adam Koloman Rybanský – Takmer v každej českej dedine sa konajú amatérske nohejbalové turnaje, pri opekačke sa pije sa pivo, slnko svieti. Až kým sa na turnaji objaví rómsky tím Jamajky.

Zlyhanie pľúc / Légmell, hraný / Maďarsko / Réžia: Ambrus Fatér – András je lekár krátko pred šesťdesiatkou, život sa prevráti naruby, keď sa objaví starý sýrsky utečenec. Hoci sa spolu nevedia dohovoriť, vznikne medzi nimi nepravdepodobné priateľstvo.

43 rokov bratislavského metra, dokumentárny / Slovensko / Réžia: Lucia Kašová – Bratislavské metro je legenda a zároveň ukážka neschopnosti komunálnej politiky riešiť dopravu v hlavnom meste. Kde sa stala chyba?

zdroj: MFFK Febiofest

Spot 25. ročníka MKKF Febiofest
Idiot, r. Martina Buchelová
Bo Hai, r. Dužan Doung