Niekde medzi smrťou a smrťou
Ivana Hucíková 28/5/2019

RUSSIAN DOLL
Season 1, 8 dielov
Netflix, USA, 2019

Nadia Vulvokov (Natasha Lyonne), hlavná protagonistka seriálu Russian Doll, hneď v jeho úvodnej časti zomrie. To však nie je žiaden veľký spoiler, pretože Nadia zomrie v seriáli ešte mnohokrát. V deň oslavy svojich 36. narodenín sa totiž dostala do časovej slučky, kde sa dookola opakuje tá istá noc, na konci ktorej vždy zomiera.

Nadia je ironická inžinierka počítačových hier, samotárka a bohémka, ktorá fajčí jednu cigaretu za druhou, svoje depresie utápa v alkohole alebo rôznych drogových úletoch, nezáleží jej na tom, s kým sa v danú noc vyspí alebo či svojím konaním neubližuje najbližším ľuďom v jej okolí. Jej sebazničujúci životný štýl je predzvesťou série smrteľných nehôd a náhod, ktoré odštartuje zrážka s taxíkom na ulici po oslave jej narodenín. Nadia po tragickej nehode nezomiera. Znovu precitne v kúpeľni bytu jej priateľky, kde sa odohráva narodeninová oslava. Jej prvým racionálnym vysvetlením tejto situácie sú vedľajšie účinky drog alebo halucinácia. No Nadia veľmi rýchlo pochopí, že sa jej nič nesníva a časovú slučku nespôsobujú drogy. Postupne sa začína obávať, že stráca zdravý rozum ako jej nebohá matka. Po tom, ako ju zrazí auto, niekoľkokrát tragicky spadne zo schodov alebo do otvorených pivničných priestorov na ulici, vždy precitne v tom istom momente a na tom istom mieste. Až kým raz v padajúcom výťahu nestretne Alana.

Alan je introvert, tichý a nevýrazný muž v dokonale vyžehlenej košeli, ktorý trávi svoje dni v depresii, posilňovaním alebo hraním videohier. V deň, kedy chce svoju dlhoročnú priateľku požiadať o ruku, zisťuje, že ho už nejaký čas podvádza s profesorom z jej školy. Frustrovaný a nešťastný stráca chuť žiť a rozhodne sa svoj život dobrovoľne ukončiť. Skok z vysokej budovy ho však nezabije. Alan znovu precitne ráno vo svojej kúpeľni, presne ako v deň, keď ho opustila priateľka. Pracne sa snaží každú novú časovú slučku vylepšiť, vychytať všetky nedokonalosti, ktoré mohol v ten deň spraviť, aby sa už znovu nemusel zopakovať. No nič nepomáha. Neustále precitne v tom istom momentne a na tom istom mieste. Až kým raz v padajúcom výťahu nestretne Nadiu.

Obaja si v tomto momente uvedomia, že nie sú jediní, kto sa zacyklil v bizarnej morbídnej slučke. Zároveň zisťujú, že ich smrti sa vždy dejú v tom istom momente a naraz, čo ich privádza k spoločnému hľadaniu odpovedí. Pre oboch je to nevšedná situácia najmä preto, že nie sú zvyknutí k svojmu životu a svojim činom pristupovať aktívne. A ako rodení samotári nikdy nevyhľadávajú vonkajšiu pomoc. No skutočnosť, že práve našli niekoho, kto prežíva rovnakú nepochopiteľnú situáciu, je momentálne pre oboch jediným záchytným bodom.

Matrioška (v angličtine russian doll) je detská hračka, ktorú musíte postupne otvárať a prechádzať jej rôznymi podobami, aby ste sa na konci dostali k jej podstate. Rovnako funguje aj štruktúra časových slučiek v seriáli Russian Doll. Každou smrťou, každou novou časovou slučkou, sa dostávame hlbšie a hlbšie do životov a minulosti Nadie a Alana.

Slučka však nápadito pripomína stav závislosti ako nekonečnej nočnej mory a depresie, z ktorej ľudia nevedia nájsť cestu von. Natasha Lyonne, ktorá je hlavnou predstaviteľkou Nadie, ale aj spoluautorkou seriálu čerpala pri tvorbe čiastočne aj z vlastného života, najmä zo svojej drogovej minulosti. Rovnaká noc sa opakuje Alanovi, ale aj Nadii, pretože obaja dookola opakovali svoje zaužívané spôsoby správania a prístupu k životu či ich blízkym. V zrýchlenej sekvencii môžeme vidieť Nadiu, ako sa napríklad ničí inhalovaním drog z fajky v tvare zbrane. Tvar pištole má aj kľučka kúpeľne, v ktorej znovu a znovu precitne po ďalšej smrteľnej príhode. Nadia začala samú seba ničiť ešte predtým, ako ju začala ničiť jej narodeninová časová slučka. Tým, že cielene znecitlivovala traumy z detstva drogami, alkoholom a podobnými únikmi, zapríčinila situáciu, z ktorej nebude môcť ujsť, pokiaľ sa s vlastnou minulosťou skutočne nevyrovná.

A to isté platí aj pre Alana. Keď si všimnú, že ich dni sa síce neustále opakujú, ale ľudia v ich okolí postupne miznú alebo ovocie v mise hnije, uvedomia si, že čas stále plynie lineárne aj v tých rovinách, kde oni zomierajú a len jedna z ich verzií sa vždy vráti späť do časovej slučky. To znamená, že každú z ich smrtí niekto oplakával. Keď s nimi v jeden deň pri výbuchu plynu zomrie ich blízka osoba, tá blízka osoba sa už nevráti do života vo vlastnej slučke, ale zostáva v tej časovej rovine mŕtva. To prinúti Alana aj Nadiu k tomu, aby niečo zásadne zmenili a aby konfrontovali svojich vnútorných démonov.

Najvrchnejšia vrstva matriošky je zvyčajne dospelá žena. Postupným otváraním sa dostaneme k jej menším a mladším verziám a na úplnom konci je maličká postava pripomínajúca dieťa. Matrioška je dokonalou metaforou Nadie, ktorá sa musí postupne prepracovať až do najhlbšej časti svojho vnútra, kde sa na ňu z druhej strany zrkadla pozerá jej mladšie ja. Kamkoľvek sa Nadia pozrie, v každom odraze vidí seba ako mladé dievča. Presne v tom veku, kedy sa rozhodla už viac nežiť so svojou duševne chorou matkou (Chloë Sevigny), ktorá pre ňu predstavovala hrozbu. Jej matka sa z toho nikdy nespamätala a tragicky zahynula predtým, ako vôbec dovŕšila 36 rokov, čo si Nadia neustále pripisuje za vinu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa u nej cyklus šialených smrteľných udalostí spustil práve v deň oslavy jej 36. narodenín. Vždy sa bála momentu, kedy prežije svoju vlastnú matku.

Nadia tak musí odpustiť sama sebe za to, že opustila svoju nestálu matku a prestať sa obviňovať za jej smrť. Alan si musí odpustiť svoje obsesívne správanie voči bývalej priateľke a neviniť ju za to, že s ním už viac nechcela byť aj v momentoch, kedy bol najviac deprimovaný. Časová slučka sa pretrhne až keď sa obaja odhodlajú čeliť vlastným démonom a keď si dokážu pomôcť navzájom.

Za seriálom stoja výrazné ženské autorky: herečka a producentka Amy Poehler (Parks and Recreation, Saturday Night Live, Mean Girls), už spomínaná predstaviteľka Nadie a hviezda seriálu Orange Is The New Black Natasha Lyonne a režisérka filmu Bachelorette Leslye Headland. Všetky časti seriálu tak boli napísané a režírované ženami, čo prinieslo špecifický pohľad na žáner temnej komédie/drámy o existenciálnych otázkach. Aj vďaka tomu sú vedľajšie seriálové postavy, napríklad parťák hlavnej protagonistky alebo frustrovaný expriateľ, obsadené mužmi, a nie sú to ženské postavy, odsunuté do úzadia. Nie len to robí zo seriálu Russian Doll zaujímavý projekt. Svojím strhujúcim tempom, originálnym humorom a jedinečnou Natashou Lyonne vás prinúti zhltnúť celú sériu za jedno doobedie a zároveň vás nechá v mierne paranoidnom stave, kedy začnete uvažovať nad tým, ako jednoducho môže smrť číhať za každým rohom.

Russian Doll (Zdroj: Netflix)
Russian Doll (Zdroj: Netflix)
Russian Doll (Zdroj: Netflix)
Russian Doll (Zdroj: Netflix)