Najväčšie poklady z programu MFFK Febiofest
Publikované 21/3/2019

Redaktori Kinečka sa zahryzli do programu tohtoročného Febiofestu a toto sú ich tipy:

Saša Gabrižová

Happy as Lazzaro / Šťastný Lazaro, Alice Rohrwacher, 2018, IT, 125 min.

Túto sezónu u mňa vyhrávajú ženské režisérky. Ak by som mala vybrať jediný film, ktorý si na Febiofeste pôjdem určite pozrieť, tak ten od Alice Rohrwacher.

Film Happy as Lazzaro vyhral Cenu za najlepší scenár v Cannes, ale aj keby nevyhral, je to jedno. Je inšpiratívne, akým spôsobom hovorí o potrebe zachovať si vlastnú autentickosť, či už v prostredí izolovaného vidieka, alebo v betónovom meste. Tak ako Lazzaro. Už trailer je plný felliniovských momentov. Pozrite sa.

Trailer TU

21.3. Kino Mladosť, 20.00

22.3. Artkino za zrkadlom, 20.00

23.3. Kino Lumiére, 14.30

25.3. Kino Lumiére, 15.30

Adam Straka

Máme na víc / Robin Kvapil, Radim Procházka, 2018, ČR, 78 min

Febiofest sa uskutočňuje v čase, kedy Slovensko intenzívne prežíva voľbu prezidenta. Organizátori festivalu sa aj z toho dôvodu rozhodli nasadiť český dokument Máme na víc (r. Robin Kvapil, Radim Procházka) o neúspešnom českom kandidátovi Michalovi Horáčkovi. Tvorcovia filmu odkrývajú pozadie prezidentskej kampane, Horáčkovu taktiku aj chyby, ktorých sa dopustil. Núka sa porovnanie s filmom Zuzany Piussi Ťažká voľba, voči ktorému je český titul úspešnejší minimálne v prelomení bariéry medzi dokumentaristami a kandidátom. Premietanie filmu spojené s diskusiou medzi Magdou Vášaryovou, Michalom Horáčkom a tvorcami filmu je ideálny spôsob, ako pochopiť spôsob fungovania súčasne aktívnych kampaní.

Trailer TU

22.3. Kino Lumiére K1, 18:00

Lena Bohunicki

Hľadanie Vivian Maier /Finding Vivian Maier, John Maloof, Charlie Siskel, US, 2013, 83 min

Dokumentárna snímka o tajomnej žene, ktorej tisícky (najmä street) fotografií boli náhodne objavené až po jej smrti, symbolizuje iluzívnosť poznania. Fotografie, atraktívne nielen pre kompozičný prístup umelkyne, zachytávajú fyziologicky rôznorodé typy ľudí v uliciach veľkých amerických miest od 50. rokov minulého storočia. Divákom s citom pre fotografické umenie Hľadanie Vivian Maier odporúčam, hoci si len ťažko dokážem predstaviť, že by so vznikom tohto filmu samotná Vivian súhlasila.

Trailer TU

22.3. Kino Lumiére K4, 15:00

Roberta Tóthová

Náš čas / Nuestro tiempo, Carlos Reygadas 2018MX, FR, DE, DK, SE, 173 min

Spomaľovať náš i filmový čas. Tak mohutne, sugestívne a zmyslovo ako máloktorý súčasný režisér. V tom je mexický filmár Carlos Rygadas neprekonateľný. V transcendentálnych obrazoch otvára štrbiny všednosti, narúša ilúzie a stereotypy humanity, polemizuje o čistote, viere, hriechu a jeho následkoch aj o odpustení. Vzhliada k rodine a verí v lásku. A o tej by mal byť aj jeho posledný film Náš čas, ktorého sa, podobne ako rada jeho ďalších fanúšikov, neviem dočkať.

Trailer TU

22.3. Kino Lumiére K3, 21:00

24.3. Kino Lumiére K2, 10:00

Ivana Hucíková

High Life / High Life, Claire Denis, 2018, NEM, FR, USA, PL, VB, 110 min

Už dlho som sa tešila na nový sci-fi film legendárnej francúzskej režisérky Claire Denis. High Life sa odohráva na palube vesmírnej lode, kde pod dohľadom svojráznej doktorky (Juliette Binoche) skupina vyhnaných trestancov zo Zeme podstupuje vedecký experiment za účelom ďalšej ľudskej reprodukcie. Film otvára témy ako izolácia, spoločenské privilégiá alebo hodnota ľudského života. Vyzerá celkom pochmúrne až hororovo, čo ma mimoriadne teší. Určite ho na Febiu nepremeškajte.

Trailer TU

23.3 Kino Lumiére K1, 17:30
25.3 Kino Mladosť, 18:00

Petra Sedláková

Upír Nosferatu / Nosferatu. Eine Symphonie des Grauens, Friedrich Wilhelm Murnau 1921, DE, 64 min

Zlo sa vo filme neskryje. Ani to veľmi staré, čo ticho dýcha pod stuchlinou mŕtveho času. Tiene transylvánskeho zla siahajú až po dnešok, ich krv nikdy neuvidíte, no ich nemotu môžete počuť v Tábore Radosti.

23. 3. Kino Mladosť, 20:30 

Tomáš Hudák

 Taran / Jiří Rouš, David Šmitmajer, František Týmal, 2017, CZ, 35 min

Taran je film o letectve, v ktorom lietadlá (respektíve ich obrazy) krúžia okolo vás. Nejde tak celkom o uzavretý film, ale audiovizuálnu performanciu, ktorá rozpohybuje statický obraz po priestore sály: štyri projektory, obraz krúžiaci 360° a živá hudba.

26.3. Kino Inak A4, 20:00

Eva Križková

Nedotýkaj sa ma / Nu mă atinge-mă, Réžia: Adina Pintilie 2018RO, DE, CZ, BG, FR, 125 min

Mám tak trochu nutkanie poslať vás na piatkovú premiéru Strateného domova alebo medzinárodné otvorenie KineDoku 2019, ale keďže na týchto projektoch spolupracujem v roli distribútorky, pokúsim sa byť nezaujatá a pošlem vás tam, kam pôjdem aj ja. Už od Berlinale 2017, ktorého som sa nezúčastnila, túžim vidieť kontroverzný Nedotýkaj sa ma od rumunskej režisérky Adiny Pintilie, ktorý si odtiaľ odniesol Zlatého medveďa. Naposledy moju zvedavosť vydráždil do krajnosti rozhovor, ktorý pre Kinečko pripravila Flavia Dima. Takže ja idem v nedeľu na rande do kina na film, ktorý posúva hranice skúseností s intimitou. A vy?

Trailer TU

24.3. Kino Lumiére K3, 21:00

26.3. Kino Lumiére K3, 16:30

Happy as Lazzaro
Nuestro tiempo
Upír Nosferatu
Nedotýkaj sa ma