Najlepšie filmy roku 2020 podľa divákov, kurátorov a festivalov Doc Alliance na DAFilms
Publikované 15/12/2020

V roku 2020 oslávila streamovacia platforma DAFilms 15 rokov od svojho založenia a zároveň prvý rok existencie regionálnej pobočky DAFilms.sk. Pri tejto príležitosti pripravil slovenský portál predvianočný programový špeciál Best of DAFilms.sk, do ktorého sú zaradené najobľúbenejšie snímky, uvedené v online premiére v tomto roku. Suverénnym diváckym hitom medzi hranými filmami sa stal film Marka Škopa Nech je svetlo, najsledovanejším dokumentom Hluché dni Pavla Pekarčíka. Domáce tituly vo výbere dopĺňajú aj zásadné filmy medzinárodného katalógu – predovšetkým víťazný titul každoročného ocenenia Doc Alliance Selection Award, ktorý 14. decembra počas online ceremoniálu udelili riaditelia siedmich kľúčových európskych dokumentárnych festivalov. Cenu získal film Duchovia: Dlhá cesta domov portugalského režiséra Tiaga Siopu.

Programový špeciál Best of DAFilms.sk utvárajú samotní diváci podľa toho, čo v tomto roku najviac sledovali a vyhľadávali. Popri spomínaných tituloch Nech je svetlo a Hluché dni sa do rebríčku najsledovanejších prebojovali aj filmy Amnestie Jonáša Karáska, či šokujúci dokument Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V sieti. Z animovaných filmov sa najvyššie vyšplhal Šarkan Martina Smatanu. U divákov obstáli aj držitelia akademickej ceny Slnka v sieti – Tomáš Krupa s filmom Dobrá smrť či Punk je hned! Juraja Šlauku. Kolekciu vianočného výberu doplnili programoví kurátori o výrazné novinky z katalógu a osobné odporúčania výnimočných titulov, ktoré by nemali zapadnúť. Medzi vybrané filmy sa tak dostali tituly ako Alchymická pec dvojice Oľha – Daňhel alebo originálne dokumentárne sci-fi FREM Viery Čákanyovej.

„Máme za sebou takmer rok od spustenia slovenskej pobočky streamovacej spoločnosti DAFilms.sk a tento krok smerom k lokálnej ponuke sa ukázal ako správne rozhodnutie,“ hovorí projektová manažérka DAFilms.sk Dorota Zacharová. „Počet našich divákov sa od začiatku roku výrazne zvýšil a potvrdil nám, že záujem o domácu produkciu nie je len želanie producentov ale povzbudivá skutočnosť. Náš katalóg sme rozšírili na vyše 550 prevažne slovenských a českých titulov a do nového roka ideme s ambicióznymi akvizičnými plánmi zo súčasnej tvorby aj filmovej klasiky. Taktiež nás veľmi teší, že sme v tomto pandémiou poznačenom roku úspešne spolupracovali s festivalom Jeden svet na jeho online podobe, ktorá prekonala naše aj divácke očakávnia.“

Pestrosť programu s československou klasikou

Medzi najsledovanejšie filmy na DAFilms sa prebojovali aj klenoty z fondu československej kinematografie ako Intímne osvetlenie alebo Ostro sledované vlaky, ktorých režiséri nás v tomto roku opustili. Velikáni československej novej vlny Ivan Passer a Jiří Menzel svojím osobitým spôsobom zanechali výraznú stopu v našej kinematografii a ovplyvnili svojou tvorbou celý rad divákov a ďalších filmových tvorcov.

Vyhlásenie víťaza Doc Alliance Selection Award

Ohliadnutie za tohtoročným celosvetovým dianím v dokumentárnom filme predstavuje cena Doc Alliance Selection Award. Cena je od roku 2008 udeľovaná siedmimi európskymi festivalmi združenými pod Doc Alliance – CPH: DOX, Doclisboa, Millenium Docs Against Gravity FF, DOK Leipzig, FIDMarseille, MFDF Ji.hlava a Visions du Reel – ktoré stoja za samotnou platformou DAFilms. Každý zo zúčastnených festivalov nominoval na cenu jeden film a do poroty jedného filmového kritika zo svojej krajiny. Cenu, ktorá sa bežne vyhlasuje počas festivalu v Cannes, odovzdali riaditelia aliančných festivalov v pondelok 14. decembra počas online ceremoniálu režisérovi Tiagovi Siopovi za snímku Duchovia: Dlhá cesta domov. Víťazný dokument divákov privádza na portugalský vidiek, ktorý mu slúži ako protipól k modernej uponáhľanej dobe. Diváci ho môžu vidieť exkluzívne na DAFilms.sk do 24. decembra.


Zdroj: TS