Na Jednom svete sa budete tento rok cítiť doma
Publikované 16/8/2022

Tlačová správa, 16. august 2022

23. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet chce otriasť pojmom DOMOV v základoch. Toto jednoduché slovo našej slovnej zásoby sa totiž nespája u každého s teplom, ako sa to zvykne hovoriť. Festival Jeden svet preto 5. – 11. novembra vo svojom programe vymetie rozličné kúty domovov na celom svete.

Skúsenosť s pandémiou nás v ostatných rokoch pripútala k našim domovom. Pre niekoho sa to spája s pozitívnymi životnými inováciami, ako je napríklad pečenie chleba, záhradkárčenie či čas strávený s rodinou, niekomu chýbalo cestovanie po svete alebo možnosť stretávať sa so svojimi kolegami. Medzi nami sú však aj takí ľudia, ktorí doma zažívajú neželané násilie, o svoj domov prišli v dôsledku vojny či klimatickej zmeny alebo ho nikdy ani nemali.

Hlavná hosťka Jedného sveta má domov medzi Čínou a Amerikou

Synonymom domova je aj plastový odpad moderného života. Väčšina vecí sa produkuje v Číne. Vďaka filmu Ascension (Vzostup, 2021) sa na chvíľu ocitnete v továrňach, kde sa vyrábajú tie najobyčajnejšie veci našich domácností, ale aj inteligentné robotické sexuálne bábiky. Jeho autorkou je čínsko-americká režisérka a producentka Jessica Kingdon, ktorá osobne príde v novembri na festival Jeden svet. „Krajina, ktorá bola v minulosti známa ako svetová továreň, je teraz jedným z najväčších spotrebiteľských trhov na svete,prezradila pre magazín Vogue. Môže za to tzv. čínsky sen. Tento termín spopularizoval prezident Si Ťin-pching. Síce sa podobá americkému snu a sľubuje, že ak budú ľudia tvrdo pracovať, dosiahnu ekonomickú stabilitu, no v skutočnosti sa za ním skrýva čínsky nacionalizmus. Možno najviac prekvapivým momentom vo filme je remeselná zručnosť pracovníčok, ktoré starostlivo maľujú a upravujú robotické bábiky. „Bol to vrchol irónie na pracovisku,“ zhodnotila Kingdon v rozhovore pre Vogue. „Vidíte, ako ženy nežne vyrábajú bábiky pre tú najzákladnejšiu mužskú túžbu, no zároveň je to pre ne len obyčajná práca.“ Celovečerný film Ascension (Vzostup) získal nominácie na Oscara, Critics Choice Awards, Cinema Eye Honors, IDA Award či Independent Spirit Award. Jessica na Jednom svete vo svojej masterclass pre verejnosť a študentov predstaví svoju metódu tvorby autorského filmu v krajine, kde je všadeprítomný dohľad totalitného režimu.

Nazrite do domovov kdekoľvek na svete

Dokument je pre nás spôsob, ako sa pozeráme na svet a aj preto sme sa rozhodli tento rok v komunikácii pracovať s výrokom kultovej spoločensko-kritickej francúzskej dokumentaristky Agnes Varda. Kino je môj domov. Myslím si, že v ňom žijem odjakživa.“ hovorí výkonná riaditeľka Jedného sveta, Eva Križková a dodáva. „Nech sú naše domovy akokoľvek rozdielne a vzdialené tisícky kilometrov, vďaka filmom sa vieme vzájomne navštíviť, ako aj pohostiť, prijať a pochopiť.

Vizuál, ktorý pre festival aj tento rok vytvorila Katarína Balážiková (criticaldaily.org, SND), opäť divákom sprostredkuje kontakt s protagonistami z jednotlivých dokumentárnych filmov, ktoré si v programe festivalu môžete pozrieť, a s ich životmi. Tento rok však k typografickému dizajnu pribudli objekty, ktorých rôzna forma odkazuje na nejednoznačnosť skloňovaného pojmu DOMOV.

Earlybird permanentky už v predaji

Už teraz si môžete zakúpiť permanentky priamo na stránke: www.jedensvet.sk, ktoré sú platné na všetky premietania a sprievodný program. Jeden svet je inkluzívne podujatie, ktorého zámerom je sprístupniť svoj program pre všetkých, vrátane osôb, ktoré si nemôžu dovoliť platiť za vstupné. V prípade, že majú záujem zúčastniť sa festivalu a z finančných dôvodov si to nemôžu dovoliť, stačí, ak sa obrátia na organizátorov formou emailu.

Festival Jeden svet finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavným organizátorom je nezisková organizácia Človek v ohrození.

Vzostup (r. Jessica Kingdon)
Vzostup (r. Jessica Kingdon)