MFFK Febiofest privíta prominentných zahraničných režisérov
Publikované 14/2/2019

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest prinesie v jeho deviatich sekciách viac ako sto snímok. 26. ročník festivalu s podtitulom Zlo sa vo filme neskryje sa uskutoční 20. – 26. marca 2019. V Bratislave bude prebiehať v Kine Lumière, Mladosť a v Artkine za zrkadlom, odkiaľ následne poputuje do ďalších pätnástich miest na Slovensku.

MFFK Febiofest bude hostiť významných súčasných tvorcov európskej kinematografie. Medzi nimi je aj ukrajinský režisér Sergej Loznica, ktorý má na svojom konte desiatky ocenení vrátane hlavných cien z festivalov v Cannes či Karlových Varoch. Do Bratislavy ho spoločne pozvali festivaly Visegrad Film Forum, počas ktorého bude mať masterclass a MFFK Febiofest, kde osobne uvedie až päť svojich filmov.

Dokumentárny film Majdan zachytáva búrlivú zimu na prelome rokov 2013 a 2014, keď centrum Kyjeva žilo občianskymi protestami proti režimu prezidenta Janukovyča. Loznicova filmová kronika, ktorá ukazuje, ako sa pokojné pochody zmenili na krvavé udalosti na barikádach, je však najmä portrétom prebúdzajúceho sa národa, čo znovu objavuje svoju identitu.

V exkluzívnej slovenskej premiére uvedie MFFK Febiofest aj Loznicov najnovší film Proces. Film prináša unikátne historické zábery a zobrazuje jeden z prvých inscenovaných politických procesov v Stalinovom Sovietskom zväze pod taktovkou sudcu, podpísaného pod mnohými ľudskými životmi.

Febiofest uvedie aj Loznicov film Krotká, s ktorým získal v roku 2017 nomináciu na Zlatú palmu v Cannes. Radikálny politický film je nekompromisnou alegóriou stavu ruskej duše i súčasnej kultúry väzenstva ako dedičstva Stalinovej štátnej mašinérie. Snímka je inšpirovaná dielom Dostojevského, Kafku aj Gogoľa. Okrem spomínaných filmov sú v programe zaradené ďalšie dve autorove snímky Moje šťastie a Predstavenie.

Pozvanie na podujatie prijal aj režisér Wojciech Smarzowski, štvornásobný víťaz poľských filmových cien. Na bratislavskej festivalovej pôde osobne uvedie film Kler, ktorý vyvolal nevídanú kontroverziu v jeho rodnej krajine, kde sa ku katolíckej cirkvi hlási viac ako 90 percent obyvateľov. Autor otvorene kritizuje vo fiktívnych filmových príbehoch štyroch kňazov skutočné praktiky a hriechy duchovných katolíckej cirkvi, vrátane pedofílie, smilstva, alkoholizmu či korupcie. Na plátne tak zobrazuje jednu z diagnóz súčasného Poľska. Film sa ihneď po uvedení do kín stal najväčším hitom posledných rokov, keďže ho za prvých desať dní videlo dva a pol milióna Poliakov. Festival uvedie aj jeho snímku Volyň, ktorá rozpráva o vyvraždení desiatok tisícov poľských civilistov poľskými nacionalistami počas druhej svetovej vojny.

Profilová sekcia festivalu Osobnosti klubového filmu bude hostiť aj britského režiséra Petra Stricklanda, ktorý okrem iných ocenení získal cenu kritiky na European Film Awards za film Katalin Varga z roku 2009. Festivalovým divákom v slovenskej predpremiére predstaví film Také krásne šaty a poviedkovú hororovú antológiu mýtov, povestí a ľudových rozprávok The Field Guide to Evil, v ktorej jeden z príbehov zrežíroval.

 

Zdroj: TS MFFK Febiofest

Sergej Loznica
Majdan
Wojciech Smarzowski
Kler
Peter Strickland
Také krásne šaty