Medzinárodné otvorenie KineDok 2019 na MFFK Febiofest
Publikované 15/3/2019

Už 25. 3. o 18:30 odštartuje KineDok svoj piaty ročník. Napriek tomu, že ide známy a etablovaný projekt, tento rok bude pre KineDok špeciálny a prinesie množstvo noviniek.

Slávnostného otvorenia KineDoku sa zúčastní osobne bulharská režisérka Elitza Gueorguieva, ktorá bude po premietaní svojho dokumentu Každý múr je bránou (Every Wall is a Door) diskutovať nielen s divákmi Febiofestu v bratislavskom Kine Lumiére, ale prostredníctvom Skype konferencie aj s divákmi v Chorvátsku, Česku, Bulharsku a Rumunsku. Okrem nej sa premietania zúčastní aj Bohdan Bláhovec, český dokumentarista a hlavný medzinárodný koordinátor celého projektu (Institut dokumentárního filmu). Ten slovenskému publiku predstaví hlavnú novinku projektu – VOD rozmer KineDoku, teda databázu filmov online na internete. Elitza Gueorguieva sa na druhý deň presunie do Ružomberku, kde sa stretne s divákmi v Galérii Ľudovíta Fullu, ktorá s projektom KineDok spolupracuje už tretí rok.

KineDok, to je autorský dokument na 180 netradičných miestach v 7 krajinách Európy. Medzinárodné spoločenstvo a alternatívna distribučná sieť, ktorá spája fanúšikov a tvorcov dokumentárneho filmu. Vytvárame priestor na zdieľaný zážitok. V piatom ročníku uvedie KineDok 14 celovečerných filmov a jeden krátky film z Českej republiky, Bulharska, Chorvátska, Maďarska, Nórska, Rumunska a Slovenska. Prekonajte s nami steny tradičných kinosál a príďte sa pozrieť na film na veľkom plátne na viac než 25 miestach na Slovensku. Pozývame vás do galérií, kaviarní, kníhkupectiev aj do starej hájovne. Premietania sprevádzajú diskusie s filmármi, hosťami a ďalším sprievodným programom. Všetkým aktívnym návštevníkom naviac KineDok umožní prístup do jedinečnej online platformy kinedok.net, kde si budete mať možnosť pozrieť online ďalších 40 dokumentárnych filmov.

KAŽDÝ MÚR JE BRÁNOU
(Chaque mur est une porte / Every Wall is a Door)
(r. Elitza Gueorguieva, Francúzsko / Bulharsko, 2017, 58 min)

V surrealistickej atmosfére programu Bulharskej národnej televízie zameraného na mládež položí novinárka pracujúcim ľuďom, hipisákom a politológom filozofickú otázku: „Ktoré sny sú dôležitejšie, keď sa život končí – tie, ktoré sa naplnili, alebo tie, ktoré nevyšli?“ Píše sa rok 1989, Berlínsky múr práve padol a tá mladá novinárka je moja mama. V priebehu tohto zvláštneho programu si sama kladie otázky o neúspešných revolúciách a ich vplyve na náš život. Každý múr je bránou je filmom, ktorý vznikol na základe politických archívov spojených s osobnými textami.

Okrem filmu Každý múr je bránou ponúkne KineDok v roku 2019 ďalších 13 celovečerných filmov, medzi ktorými sú také skvosty ako Svedkovia Putinovi režiséra Vitalija Manského či skejťácky hit King Skate. Zoznam všetkých projekčných miest a filmov, ako aj časy najbližších projekcií nájdete na stránkach www.kinedok.net a www.filmtopia.sk.

Zdroj: TS KineDok

Chaque mur est une porte (r. Elitza Gueorguieva)
Chaque mur est une porte (r. Elitza Gueorguieva)