Májové seriálové novinky
Ivana Hucíková 5/5/2021

Pose
Season 3, 7 dielov
FX
Online od: 2. mája 2021

Jeden z najobľúbenejších seriálov o queer komunite a ballroom kultúre Pose sa v máji vracia na obrazovky s treťou a zároveň poslednou sériou. Seriál, ktorý sleduje vývoj ballroomovej kultúry začiatkom 80.rokov v New Yorku až po jej presah do mainstreamu, ako aj osobné príbehy trans a queer ľudí z tejto komunity, si získal mnoho divákov aj vďaka súčasnému neutíchajúcemu záujmu o ballroom.
V poslednej sérii seriálu Pose sa presunieme do roku 1994. Blanca je zamestnaná ako sestra v nemocnici a zároveň sa snaží venovať novému partnerovi a svojej ballroomovej rodine. Pray Tell sa dostáva do náročnej situácie pre svoj zdravotný stav a ballroomová scéna sa mení závratným tempom. Blanca aj Pray Tell tak musia zistiť, čo chcú v tejto kultúre a komunite po sebe zanechať.

Legendary
Season 2, 8 dielov
HBO Max
Online od: 6. mája 2021

Pose ako dobový seriál zobrazuje ballroomovú scénu zo začiatku 80. rokov. Legendary je zas show, ktorá mainstreamovému publiku prináša súčasnú podobu ballroomu. Súťaž, v ktorej sa medzi sebou stretne 10 tímov (houses) z celého sveta, aby zabojovali v rôznych kategóriách o 100 000 dolárov a titul Legendárny house, opäť moderuje ikona ballroomovej scény Dashaun Wesley a v porote sa znovu predstavia raperka Megan Thee Stalion, legendárna voguerka Leiomy Maldonado, stylista Law Roach a moderátorka a herečka Jameela Jamil.

Shrill
Season 3, 8 dielov
Hulu
Online od: 7. mája 2021

Aj komediálny seriál Shrill podľa úspešnej rovnomennej knižnej predlohy od Lindy Westovej v máji predstaví svoje tretie a zároveň posledné pokračovanie.
Annie (Aidy Bryant) samu seba opisuje ako tučnú ženu, ktorá plánuje zmeniť svoj život, ale nie svoje telo. V dvoch predchádzajúcich sériách mohli diváci sledovať, ako sa Annie snaží prebojovať životom, partnerskými vzťahmi a pracovným prostredím v tele, ktoré spoločnosť považuje za neprimerané. V poslednej sérii sa oslobodila od svojho nudného priateľa, začína viac randiť a aj v práci sa jej začalo dariť. Začína žiť naplno a nerieši, či ju spoločnosť akceptuje alebo nie.

Hacks
Season 1, 10 dielov
HBO Max
Online od: 13. mája 2021

Novinka z produkcie HBO Max, komediálny seriál Hacks predstaví úspešnú komičku s dlhoročnou kariérou Deboru Vance (Jean Smart), ktorá len nedávno dostala lukratívnu ponuku na niekoľko vystúpení v Las Vegas. Jej agent však má pocit, že Deborin program dostatočne neoslovuje mladšie publikum. Dohodí jej preto 25-ročnú začínajúcu spisovateľku Avu (Hannah Einbinder). Tá jej má pomôcť osviežiť repertoár a priblížiť jej humor aj mladšej generácii. Deborah zas začne Avu postupne mentorovať.

The Underground Railroad
Limitovaná séria, 10 dielov
Amazon Prime
Online od: 14. mája 2021

Nový historický seriál z produkcie Amazon Prime podľa rovnomennej predlohy Colsona Whiteheada The Underground Railroad predstavuje nový televízny projekt úspešného oscarového režiséra Barryho Jenkinsa (Moonlight).
Dej seriálu sa zameriava na prvú polovicu 18. storočia v Amerike, kde je otroctvo ešte stále krutou realitou. Podzemná železnica je sieť abolicionistov (ľudí, ktorí sa usilovali o zrušenie otroctva), skrytých ciest a bezpečných úkrytov, ktoré pomáhajú zotročeným Afroameričanom utiecť na slobodu. Mladá Afroameričanka Cora žijúca v štáte Georgia sa pridáva k Caesarovi, ktorý chce nájsť podzemnú železnicu a prostredníctvom nej ujsť za slobodnejším životom.

Special
Season 2, 8 dielov
Netflix
Online od: 20. mája 2021

Special je čiastočne autobiografickým príbehom Ryana O’Connella. O‘Connell seriál napísal, produkoval a hrá v ňom aj hlavnú úlohu Ryana Hayesa, mladého geja s mozgovou obrnou, ktorý sa rozhodne osamostatniť od svojej matky a po prvýkrát žiť ako mladý nezávislý muž.
Druhá séria však bude pre seriál poslednou. Ryan v nej zistí, že má ako spisovateľ kreatívny blok, naďalej sa odmieta rozprávať s matkou a zoznamuje sa s mužom, do ktorého sa šialene zamiluje.

Master of None Presents: Moments in Love
Season 3, 5 dielov
Netflix
Online od: 23. mája 2021

Úspešný seriál od Netflixu Master of None je dielom autorskej dvojice Aziz Ansari a Alang Yang. V predchádzajúcich dvoch sériách sa zameriaval najmä na postavu Deva, ktorého hral sám Ansari, no v roku 2017 seriál dostal stopku pre obvinenia Ansariho zo sexuálneho obťažovania. Po 4 rokoch sa seriál vracia, no dej tretej série sa bude zameriavať iba na jednu z doteraz vedľajších postáv – Devovu lesbickú kamošku Denise (Lena Waithe) a jej partnerku Aliciu (Naomi Ackie). Kontroverzný Ansari sa v tretej sérii síce neobjaví, ale scenár k nej napísal spolu s Lenou Waithe a celú ju sám režíroval.

The Kominsky Method
Season 3, 8 dielov
Netflix
Online od: 28. mája 2021

Podobne ako ostatné spomínané seriály sa aj komediálny ťahák Netflixu The Kominsky Method v hlavnej úlohe s Michaelom Douglasom bude treťou sériou lúčiť.
Bývalý úspešný herec a teraz učiteľ herectva Sandy Kominsky (Douglas) tvoril so svojím agentom Normanom (Alan Arkin) nerozlučnú dvojicu. Norman však nečakane zomrel a Sandy sa musí vyrovnávať s jeho dedičstvom, pochybnosťami o vlastných hereckých schopnostiach, vyšším vekom, ale aj s nepochopením vlastnej dcéry, ktorá sa chystá vydávať.

Pose (FX)
Legendary (HBO Max)
Shrill (Hulu)
Hacks (HBO Max)
The Underground Railroad (Amazon Prime)
Special (Netflix)
Master of None Presents: Moments in Love (Netflix)
The Kominsky Method (Netflix)