Krátky film Oči plné piesku Juraja Janiša má za sebou úspešné nakrúcanie v Prahe a Bratislave
Publikované 12/4/2022

Tlačová správa, 12. apríl 2022

Medzinárodne oceňovaný slovenský režisér Juraj Janiš po dlhoročných skúsenostiach  na poli reklamnej tvorby v súčasnosti intenzívne pripravuje svoj krátkometrážny debut Oči plné piesku. Snímka predstaví drsný príbeh o zložitosti dospievania a hľadaní vlastnej identity v prostredí slovenskej periférie. Za sebou má aktuálne úspešné nakrúcanie v pražských a bratislavských lokáciách. Producentsky stojí za filmom Barbara Janišová Feglová a spoločnosť Hitchhiker Cinema, doposiaľ zameraná natvorbu dokumentárnych filmov. Koproducentkou filmu je Júlie Žáčková (Unit and SofaPraha), ktorá do povedomia vstúpila vďaka oceňovanej snímke Okupace.

Krátky film Oči plné piesku je inšpirovaný osobnými zážitkami a spomienkami režiséra a scenáristu Juraja Janiša: „Vychádzal som z vlastných skúseností, ale chcel som, aby v príbehu  rezonovala aj súčasnosť. Pomohli nám rešerše aj rady odborníkov, no neoceniteľné boli  návštevy Nápravnovýchovného ústavu pre mladistvých v Sučanoch. Stretnutia s delikventami  som neabsolvoval len ja, ale i herci a z tejto skúsenosti sme čerpali pri skúškach a nakrúcaní.”  Hlavným protagonistom filmu je pätnásťročný Miňo. V jeho svete sa takmer všetko rozpadá, od chladničky v kuchyni až po toxický vzťah s vlastnou matkou. Drsná komorná dráma s postsocialistickou estetikou zachytáva formatívny zlom v jeho živote. 

Juraj Janiš prichádza z profesionálneho prostredia reklamy a pravidelne sa venuje projektom s angažovaným prístupom v oblasti spoločensky naliehavých tém. Nakrútil napríklad spoty pre organizácie Hodina deťom, Úsmev ako dar, alebo kampaň Tri slová pre Ministerstvo  zdravotníctva SR, zameranú na podporu protipandemických opatrení. Svoju vášeň pre  kinematografiu rozvíjal počas štúdia scenáristiky na britskej univerzite DeMontfort University  Leicester, kde vznikol aj prvý scenár filmu Oči plné piesku. Zobrazovaním sociálnej nerovnosti a  dopadov chudoby na jednotlivca film nadväzuje na úspešné slovenské sociálne drámy. Janišova  profesionálna skúsenosť je prísľubom uhrančivého filmového spracovania. 

Za projektom stojí produkčná spoločnosť Hitchhiker Cinema, ktorá po skúsenostiach v oblasti  vysoko-profilovej dokumentárnej tvorby (Diera v hlave, Komúna, Zlatá zem či víťazný film  posledného ročníka Ji.hlavy Čiary) odvážne vstupuje na pole hraného filmu. Koprodukčne sa na  filme podieľa Rozhlas a televízia Slovenska a česká spoločnosť Unit and Sofa Praha, ktorá so  snímkou Okupace (2021) získala viaceré prestížne ocenenia, vrátane Českého leva a Cien  filmovej kritiky. 

Vývoj a produkciu filmu podporili Audiovizálny fond, Státní fond kinematografie a Nadácia mesta  Bratislavy. Plánované dokončenie filmu je na jeseň a svetová premiéra na jar 2023. Do  distribúcie následne film uvedie spoločnosť Film Expanded. Diváci*čky z celého Slovenska sa  môžu tešiť na premietania s diskusiami či site-specific projekcie.