kinotipy 9/21
Lena Bohunicki 7/9/2021

Tento mesiac nás čakajú nielen výborné distribučné premiéry, ale aj 16. ročník MFF Cinematik v Piešťanoch, ktorý sa uskutoční v dňoch 14. – 19. septembra. Do kín vás nebude lákať iba nová bondovka Nie je čas zomrieť (r. Cary Joji Fukunaga), ale aj Miro Remo so svojím novým filmom z autokrosového prostredia Láska pod kapotou. Woody Allen sa tentoraz pripomína Festivalom pána Rifkina z malebného španielskeho severu a do distribúcie sa po pandemických odkladoch konečne dostáva aj Správa Petra Bebjaka. Veľký potenciál zaujať vás majú tiež Hanuliakovci uskutočňujúci svojský experiment na svojom synovi v snímke Každá minúta života. No napokon to u vás možno vyhrá Zátopek. Vyberať si môžete aj z ďalších 18 titulov, z ktorých ešte odporúčam kriticky oceňovanú nórsko-americkú dokumentárnu meditáciu o existencii Gunda (r. Victor Kossakovsky, 2020), citlivo tlmočiacu každodenné emócie niekoľkých zvierat na farme.

Láska pod kapotou (r. Miro Remo)
Slovensko, Česko, 2021, dokumentárny, 85 min,
Filmtopia (9. september)

Odhodlaný päťdesiatnik Jaroslav má v živote dve vášne. Rýchle autá
a školskú lásku Jitku, ktorá mu po nevydarenom manželstve vrátila nádej a chuť ísť ďalej. Jitka, služobne najstaršia autokrosová pretekárka v Čechách, by sotva našla lepšieho mechanika a kouča než je Jaroslav. Ten pre ňu opakovane stavia z ojazdených vozidiel pretekárske autá a spoločne dúfajú vo víťazstvo. Športové zápolenie je len kulisou pre skutočný „závod života“. V ňom pár doposiaľ nepatril medzi favoritov, ale frustrácia a dezilúzie minulosti môžu nabrať prekvapivý smer. Výrazný slovenský dokumentarista Miro Remo prichádza do domácich kinosál s príbehom z moravsko-slovenského pohraničia, ktorému nechýba dráma ani humor. „Spolu so scenáristom Jurom Šlaukom sme sa chceli vymaniť z prostredia sociálneho dokumentu a nakrútiť žánrový dokumentárny film. Taká bola predstava. Ako dieťa som hrával hru Destruction Derby a práve táto spomienka poslúžila ako prvotný podnet. Začali sme preto vyhľadávať tunajšie deštrukčné či demolačné derby,“ hovorí o vzniku námetu režisér.

Zátopek (r. David Ondříček)
Česko, Slovensko, 2021, životopisný, dráma, 131 min,
Bontonfilm (9. september)

Výpravný film režiséra Davida Ondříčka, venovaný nielen športovému, ale aj životnému príbehu jedného z najväčších svetových atlétov všetkých dôb, štvornásobného olympijského víťaza Emila Zátopka (Václav Neužil ml.). Titul Zátopek je príbehom outsidera a v podstate nie veľmi talentovaného športovca. Zároveň však opisuje človeka s ohromnou vôľou a túžbou vyhrávať. Film je koncipovaný ako historická dráma. Mapuje zásadné časti života Emila Zátopka, ktorého výkon na olympijských hrách v roku 1952 doteraz nik neprekonal. Univerzálnosť Zátopkovho príbehu sa skrýva v existenciálnej rovine, reflektujúcej túžbu po pochopení zmyslu života, rodiny a medziľudských vzťahov.

Každá minúta života (r. Erika Hníková)
Česko, Slovensko, 2021, dokumentárny, 80 min,
Film Expanded (16. september)

Robíme pre svoje deti dosť? Alebo toho robíme až príliš? Mladí manželia Michal a Lenka Hanuliakovci so svojím štvorročným synom Miškom od narodenia uskutočňujú svojský experiment. Každú minútu jeho života ho vychovávajú tak, aby sa z neho stal úspešný vrcholový športovec a z každej stránky „kvalitný človek“. Tomuto cieľu sa pritom rozhodli podriadiť všetko a vlastné potreby odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Miško tak podáva lepšie výkony ako väčšina jeho rovesníkov, nemá však čas na prvé detské priateľstvá. V jeho živote sa v pravidelnom rytme strieda hra s cvičením a tréningom. Režisérka Erika Hníková zachytáva toto úsilie v priebehu jedného roka a prostredníctvom živých situácií z rodinného života otvára množstvo otázok o zmysle výchovy v dnešnej dobe či o jednostrannej orientácii na výkon a hroziacej „robotizácii“ života.

Správa (r. Peter Bebjak)
Slovensko, Česko, Nemecko, 2020, dráma, historický, vojnový, 94 min, Continental film (23. september)

Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi (Noël Czuczor) podarilo čosi jedinečné – s mladším spoluväzňom Vrbom (Peter Ondrejička) utiekli z prísne stráženého tábora smrti Auschwitz. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní prišli na Slovensko, kde vznikla 32-stranová správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou mužov, ktorí sa postavili proti zvrátenosti systému.

Festival pána Rifkina (r. Woody Allen)
USA, Španielsko, Taliansko, 2021, komédia, 92 min,
Magic Box (30. september)

Nová komédia rovnako obdivovaného ako zatracovaného režiséra a scenáristu Woodyho Allena rozpráva príbeh o amerických manželoch zúčastňujúcich sa na Medzinárodnom filmovom festivale v San Sebastian. Vzťah ústredného páru, Morta Rifkina (Wallace Shawn) a jeho ženy Sue (Gina Gershon), už dlhšie nie je idylický, ale teraz sú okúzlení čarom tohto malého mesta na severe Španielska a festivalovou atmosférou a pod vplyvom pôvabu pobrežia znovu prežívajú romancu. Ale možno nie takú, akú by ste si predstavovali. Festival pána Rifkina je plný absurdného humoru a mieša imaginárne situácie s realitou či romantiku so zármutkom, no je tiež poctou transformačnej sile filmu.[1]


[1] V článku pracujem s oficiálnymi synopsami a textami z presskitov.

Nie je čas zomrieť (r. Cary Joji Fukunaga)
Festival pána Rifkina (r. Woody Allen)
Láska pod kapotou (r. Miro Remo)
Správa (r. Peter Bebjak)
Každá minúta života (r. Erika Hníková)
Zátopek (r. David Ondříček)
Gunda (r. Victor Kossakovsky)