kinotipy 9/20
Lena Bohunicki 8/9/2020

V septembri sa v slovenských kinách predstaví šestnásť nových titulov. Okrem nich si budete môcť na veľkom plátne opäť vychutnať legendárnych pražských Samotárov (r. David Ondříček, 2000) v digitálne reštaurovanej verzii. Od 10. do 15. septembra sa uskutoční 15. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch. Z jeho bohatej programovej ponuky si môžete vybrať spomedzi viac ako sedemdesiatich dlhometrážnych titulov a množstva ďalších snímok, ktoré sa zväčša doposiaľ nestihli dostať do lokálnej kinodistribúcie.

Pinocchio (r. Matteo Garrone)
Taliansko, Veľká Británia, Francúzsko,
fantazijný, dobrodružný, rodinný, 125 min
SK premiéra: 3. september (Continental film)

Taliansky režisér a scenárista Matteo Garrone, autor neo-neorealistického Dogmana (2018) či dokumentaristicky presvedčivej Gomory (2008), sa tentoraz prekvapivo rozhodol spracovať známy rozprávkový príbeh Carla Collodiho Pinocchio. V ňom rezbár Geppetto vychováva oživenú drevenú bábku ako vlastného syna. A my, čitatelia i diváci, sledujeme pozoruhodné dobrodružstvá svojského Pinocchia, snažiaceho sa vymaniť zo svojej inakosti, zapadnúť do konvenciami dogmatizovaného sveta a stať sa ozajstným chlapcom. Bude vyštudovaný výtvarný umelec Garrone novátorskejší v prístupe k látke ako viacero autorov, ktorí túto literárnu predlohu adaptovali pred ním?

Staříci (r. Martin Dušek, Ondřej Provazník)
Česko, Slovensko, dráma, road movie, 92 min
SK premiéra: 10. september (Filmtopia)

České i slovenské road movie vyrovnávajúce sa s totalitou sme tu už v minulosti mali. To najnovšie však získalo tri Ceny českej filmovej kritiky, dvoch Českých levoch a stalo sa českým filmom roka. Trpká komédia Staříci autorského tandemu Dušek a Provazník o pomste starých mužov, kamarátov z protikomunistického odboja, cestujúcich naprieč republikou v obytnej dodávke, mala svetovú premiéru na festivale v Karlových Varoch v rámci špeciálneho uvedenia. Kritikov i divákov zaujali herecké výkony predstaviteľov hlavných postáv Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičku, ako aj samotný prístup k réžii, originálne zvraty či čierny humor. „Film je inšpirovaný vojnovým hrdinom, plukovníkom Pravomilom Raichlom, ktorý si údajne chcel vybaviť účty s prokurátorom Karlom Vašom. Ten mal v 50. rokoch stáť za zinscenovanými procesmi i za trestom smrti, a nakoľko justícia nekonala dôsledne, plukovník sa rozhodol konať sám.“[1]

Kým sa skončí leto (r. Shannon Murphy)
Austrália, komédia, dráma, 118 min
SK premiéra: 17. september (ASFK)

Shannon Murphy je austrálska divadelná a televízna režisérka, ktorej celovečerný debut Kým sa skončí leto (Babyteeth) súťažil na benátskom festivale o Zlatého leva. „Rodinná dramédia je originálnym príbehom lásky medzi umierajúcou Millou (Eliza Scanlen) a feťákom Mosesom (Toby Wallace). Vo filme sa stretáva bezstarostnosť mladosti s mrazivou, ale v istom zmysle aj oslobodzujúcou blízkosťou smrti.“[2] Kým sa skončí leto nie je bezduchým tínedžerským filmom, jeho najväčšou devízou je paradoxne zvláštne až iracionálne správanie sa hlavných postáv.

Malý Joe (r. Jessica Hausner)
Rakúsko, Veľká Británia, Nemecko, dráma, sci-fi, 105 min
SK premiéra: 17. september (Film Europe)

Malý Joe (Little Joe) nie je len sci-fi dráma rakúskej režisérky Jessicy Hausner o magickej rastline, ale aj subtílny psychotriler a inteligentná esej o materstve a šťastí, maskovaná farebným dystopickým terorom. Príbeh slobodnej matky a vedkyne, ktorá vyvíja nové rastlinné druhy, myšlienkovo naráža na terapeutickú prax a farmaceutický priemysel. Režisérka ironicky napáda spoločenskú konformitu a rafinovane kladie pichľavé otázky, pričom necháva priestor divákovi, aby si ich zodpovedal sám. Malý Joe zaujme príbehom plynúcim v pomalom tempe i štýlom – hororovou futuristickou atmosférou sterilných priestorov, výraznou farebnosťou či jasnou formou tvarov.

Zľutovanie (r. Arnaud Desplechin)
Francúzsko, kriminálny, dráma, 120 min
SK premiéra: 24. september (Film Europe)

Policajný šéf Daoud (Roschdy Zem) sa počas vianočnej noci prechádza svojím rodným mestom Roubaix. Ocitá sa tvárou v tvár chudobe, podvodom a úzkosti. Spolu s ním pozorujeme podpálené autá či násilné prepadnutia. Na komisariát nedávno prišiel čerstvý absolvent policajnej akadémie Louis Coterelle (Antoine Reinartz). Je mladý, nešikovný a nechá sa ľahko zmiasť. Dvojica ústredných protagonistov v priebehu vyšetrovania vraždy starej ženy vypočúva alkoholičky a milenky v zlej sociálnej situácii Claude (Léa Seydoux) a Marie (Sara Forestier).[3] Francúzska kriminálna dráma Zľutovanie (Roubaix, une lumière) minulý rok súťažila o Zlatú palmu na festivale v Cannes.


[1] TS Filmtopia

[2] TS Cinematik

[3] Film Europe, synopsa filmu

Zľutovanie (r. Arnaud Desplechin)
Pinocchio (r. Matteo Garrone)
Staříci (r. Martin Dušek, Ondřej Provazník)
Kým sa skončí leto (r. Shannon Murphy)
Malý Joe (r. Jessica Hausner)