kinotipy 8/22
Lena Bohunicki 5/8/2022

V dňoch 10. – 14. augusta sa v Banskej Štiavnici uskutoční 24. ročník letného filmového festivalu 4 živly, ktorý sa tentoraz sústredí na chaos a okrem tematických titulov ponúkne diskusie, prednášky, workshopy či detské tvorivé dielne. Už iba dvakrát, v pondelok 8. a 15. augusta, sa môžete zúčastniť na podujatí Ozveny Ji.hlavy v bratislavskej Novej Cvernovke, kde súčasne prebieha aj Letné kino pod Palmou. Do konca mesiaca máte ešte stále príležitosť vidieť kvalitné európske filmy len za jedno euro či navštíviť desiatky atmosférických exteriérových projekcií po celom Slovensku. Augustový výber tvoria štyri snímky z celkovo sedemnástich kinodistribučných noviniek. Vzácne divácke zážitky poskytujú dokumenty mapujúce environment prostredníctvom značne odlišných perspektív i prístupov – lokálneho bádania a širokého globálneho zreteľa, ale tiež drámy vypovedajúce o medziľudských vzťahoch cez dynamiku pohybu.

Planéta Praha (r. Jan Hošek)
Česko, 2022, dokument, 83′, Film Expanded (4. august)

Tvorcovia oceňovaného titulu Planéta Česko sa vydali na výpravu do betónovej džungle jednej z našich najbližších metropol – Prahy. Okrem ľudí v nej žijú i rôznorodé zvieratá a práve na ne sa Planéta Praha režiséra Jana Hošeka zameriava. Ako sa dostali majestátne muflóny z Kunratického lesa do areálu Thomayerovej nemocnice? Prečo čakajú lastovičky na prvé metro? A ako to, že sliepka zelenonohá nemá rada nutrie? Na prírodopisnom dokumente o meste, ktorého územie hostí najviac druhov rastlín v krajine, participovalo desať kameramanov na čele s Jiřím Petrom. „Rozmanitosť je špecifikom Prahy nielen v rámci Českej republiky, ale i celej Európy. Vyskytujú sa tu druhy viazané na step, močiare aj pralesy,“[1] hovorí hlavný odborný poradca filmu, biológ Ondřej Sedláček. Premiéru bude sprevádzať rovnomenná kniha od vydavateľstva Jakost, mienená ako rozšírenie snímky a dopĺňajúca nenakrútené úseky života zvieracích protagonistov. Komentár k slovenskej verzii titulu nahovoril Richard Stanke, k tej českej Jiří Macháček.

Tigre (r. Ronnie Sandahl)
Švédsko, Taliansko, Dánsko, 2020, športová dráma, 116′, Film Europe (4. august)

Tigre sú inšpirované autobiografickým literárnym debutom V tieni San Sira, ktorý napísal švédsky futbalový talent Martin Bengtsson (Erik Enge) ako tridsaťpäťročný. V šestnástich sa mu totiž splnil životný sen, keď ho kúpil jeden z najprestížnejších talianskych klubov FC Inter Miláno. Musel sa však obetovať, čeliť veľkému tlaku a samote. Postupne si začal klásť otázku, či je to skutočne život, po ktorom túžil. Intímna športová dráma Tigre švédskeho scenáristu a režiséra Ronnieho Sandahla je rozprávaná prostredníctvom subjektívnej perspektívy hlavného protagonistu, poodhaľuje jeho vnútorné prežívanie i spomienky na detstvo prežité s matkou samoživiteľkou. Devízou snímky je otváranie témy pripravenosti mladých talentov, vhodených do víru vrcholových športov a showbiznisu, a tiež kritika temnej stránky profesionálneho futbalu – sveta, kde sa so športovcami zaobchádza ako s obchodnými komoditami.

Rieka (r. Jennifer Peedom, Joseph Nizeti)
Austrália, 2021, dokument, 75′, Filmtopia (18. august)

Rieka je druhým dielom plánovanej trilógie celovečerných dokumentov uznávanej režisérky a scenáristky Jennifer Peedomovej, ktoré mapujú vzájomný vzťah krajiny a človeka. Prvý z nich, Hora (2017), sa stal komerčne najúspešnejším non-fiction filmom v jej domovskej Austrálii. Pôsobivý snový dokument oslavujúci divokosť riek a upozorňujúci na ich zraniteľnosť bol nakrúcaný v takmer štyridsiatich krajinách sveta na šiestich svetadieloch. Snímka prostredníctvom moderných technológií vrátane satelitných záberov sleduje vzťah ľudí k nášmu historicky najcennejšiemu zdroju. Je to príbeh o ľudských limitoch a krátkozrakých pokusoch kontrolovať prírodu, o fragmentácii riek a ich masívnom dopade na život na Zemi. Okrem očarujúceho vizuálu a striedmeho poetického komentára Willema Dafoea sa môžeme tešiť aj na pôsobivú hudobnú vrstvu. Vďaka spolupráci s Austrálskym komorným orchestrom vo filme zaznejú skladby Bacha, Richarda Tognettiho, aboriginského hudobníka Williama Bartona či Jonnyho Greenwooda a Radiohead. Rieka sa bude premietať spolu s krátkym animovaným predfilmom Aj kameň tečie (2022) slovenských autoriek Veroniky Obertovej a Michaely Čopíkovej zo štúdia Ové Pictures.

Broadway (r. Christos Massalas)
Grécko, Francúzsko, Rumunsko, 2022, dráma, 97′, Film Europe (18. august)

Nelly (Elsa Lekakou) mohla zostať žiť v luxuse, no musela by tráviť čas so svojou panovačnou rodinou. Namiesto toho sa rozhodla pracovať v aténskom striptízovom klube. Práve tu spoznala gangstra Markosa (Stathis Apostolou) a odišla s ním do opusteného divadla obývaného komunitou pouličných vreckárov, skrachovaných umelcov a tulákov. Zatiaľ čo ona tancom zabáva verejnosť na uliciach, on týchto nepozorných ľudí okráda. Takýto spôsob života však Nelly neposkytuje potrebnú nezávislosť a jej túžba po slobode rastie aj vďaka spolubývajúcemu Jonasovi (Foivos Papadopoulos). Ten pre konflikt s nebezpečnou mafiou začína nový život ako Barbara a po uväznení Markosa nečakane zaujme v skupine dôležité miesto. Vymaniť sa zo spoločenských noriem, žiť vo falanstre mimo zákona a tancovať na strechách môže pôsobiť mimoriadne lákavo, no jedna forma zotročenia ľahko vystrieda druhú, keďže city, peniaze, moc a anarchia medzi sebou len zriedka harmonizujú. Celovečerný debut gréckeho filmára Christosa Massalasa približuje prostredníctvom žánrových prvkov psychologického trilera, muzikálu i sociálneho realizmu perifériu a podsvetie Broadwaya.[2]


[1] TS Aerofilms

[2] V článku pracujem s oficiálnymi anotáciami, tlačovými správami, presskitmi a inými dostupnými informáciami o vybraných filmoch.

Broadway (r. Christos Massalas)
Planéta Praha (r. Jan Hošek)
Rieka (r. Jennifer Peedom, Joseph Nizeti)
Tigre (r. Ronnie Sandahl)