kinotipy 8/21
Lena Bohunicki 9/8/2021

V aktuálnych kinotipoch prevažujú online premiéry nad distribučnými titulmi, ktoré budú čoskoro uvedené v našich kinách. Vybrať si z nich teda môžu aj dovolenkári, na hotelových izbách naberajúci energiu v čase, keď lokálne televízne stanice neponúkajú záživný program. Pre ostatných dávam do pozornosti zopár domácich udalostí. V Banskej Štiavnici sa v dňoch 4. – 8. augusta uskutočnil 23. ročník Letného filmového festivalu 4 živly. Festival uviedol v spolupráci s distribučnou platformou Film Expanded aj tzv. dokudramatický experiment Dráma dievčaťa (Drama Girl, 2020). Režisér Vincent Boy Kars v ňom necháva hlavnú protagonistku prehrať kľúčové scény jej života, aby preskúmal vzťahy, ktoré ju formujú. Snímka bude do programu kín zaradená začiatkom októbra, no v predpremiére ju môžete vidieť už 17. augusta v rámci podujatia Ozveny Ji.hlavy, prebiehajúcom v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky. A nezabudnite tiež, že sa blíži 55. ročník prestížneho MFF Karlovy Vary (20. – 28. 8.).

Pray Away (r. Kristine Stolakis)
USA, 2021, dokumentárny, 101 min, Netflix (3. august)

Krátkometrážnu tvorbu režisérky, scenáristky, kameramanky a producentky Kristine Stolakisovej lemujú otázky politiky, moci či predsudkov. Nie je teda priveľkým prekvapením, že jej celovečerný dokumentárny debut Pray Away otvára podobné témy. Snímka sleduje niekoľko queer protagonistov, ktorí v minulosti podstúpili konverznú terapiu, a vypovedá o jej škodlivých účinkoch. „Bola to pre mňa osobná cesta za porozumením môjmu strýkovi. Ten zažil konverznú terapiu a jej traumatické následky po tom, čo sa ako dieťa identifikoval ako trans. Celý život veril, že byť heterosexuálny a cisrodový je jediný spôsob, ako byť psychicky zdravý a duchovne prijatý,“ vyjadrila sa režisérka filmu počas jeho svetovej premiéry na festivale Tribeca. Autorka prostredníctvom individuálnych skúseností skupiny ľudí rozpráva príbeh o histórii a pokračovaní hnutia „pray the gay away“ či „ex-gay“.

Quattro strade (r. Alice Rohrwacher)
Taliansko, 2021, krátkometrážny, 8 min, MUBI

Krátky dokument režisérky Alice Rohrwacherovej reaguje na izoláciu, do ktorej zatvorila ľudí na celom svete pandémia COVID-19. Autorka skúma alternatívne formy nadväzovania kontaktu medzi susedmi prostredníctvom starej 16 mm kamery, objektívu so zoomom a niekoľkých metrov exspirovaného filmu. Quattro strade uniká klaustrofóbii videohovorov na slnečný taliansky vidiek. Tváre Rohrwacherovej susedov zachytené na hmatateľnom 16 mm filme sú sprevádzané jej nežným komentárom, plynúcim v humanistickom duchu.

CODA (r. Siân Heder)
USA, 2021, dráma, 111 min, Apple TV+ (13. august)

Pred piatimi rokmi uviedla americká scenáristka a režisérka Siân Heder na festivale Sundance svoj debutový film Tallulah. Mal identické parametre ako jej druhý celovečerný titul CODA. 111-minútová dráma produkovaná USA. Hederovej nová snímka však tentoraz na Sundance zažiarila hneď v niekoľkých súťažiach. Okrem Veľkej ceny poroty autorka za tento coming-of-age príbeh získala tiež cenu za réžiu a cenu divákov, a ocenených bolo aj šesť herečiek a hercov. Príbeh je zameraný na sedemnásťročnú Ruby (Emilia Jones), jedinú počujúcu členku rodiny. Jej život tvorí tlmočenie pre rodičov (Marlee Matlin, Troy Kotsur) a práca na rodinnej rybárskej lodi, kde trávi každý deň pred školou so svojím otcom a starším bratom (Daniel Durant). Keď začne chodiť do stredoškolského zboru a objaví svoj spevácky talent, ocitá sa v rozpakoch medzi povinnosťami, ktoré cíti voči svojej rodine, a honbou za vlastnými snami. Film je remakom francúzsko-belgického filmu La Famille Bélier (r. Eric Lartigau, 2014).

Helmut Newton: Nehanebná krása (r. Gero von Boehm)
Nemecko, 2020, dokumentárny, 89 min, Filmtopia (26. august)

Pre niekoho perverzný, pre iného geniálny. Helmut Newton bol bezpochyby jedným z najvplyvnejších módnych fotografov, uznávaným, obdivovaným i zatracovaným. Jeho fotografie žien sú otvorene erotické a vyzývavé a zároveň elegantné a hravé. Tohto roku by berlínsky rodák a svetobežník oslávil stovku, jeho život však pred sedemnástimi rokmi ukončila autonehoda. Narodil sa v medzivojnovom období v židovskej rodine a zažil celý rad historických peripetií 20. storočia. Tie sa celkom prirodzene odrazili aj na jeho diele. V intímnom dokumente Geroa von Boehma vystupujú osobnosti ako Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Hanna Schygulla, Grace Jones, Marianne Faithfull, Claudia Schiffer či Anna Wintour, ktorí spolu skladajú sugestívnu mozaiku života a diela tohto svojrázneho muža.[1]


[1] Oficiálna synopsa

Quattro strade (r. Alice Rohrwacher)
CODA (r. Siân Heder)
Pray Away (r. Kristine Stolakis)
Dráma dievčaťa (r. Vincent Boy Kars)
Helmut Newton: Nehanebná krása (r. Gero von Boehm)